Restrikce rozdělily Anglii. Roste napětí mezi severem země a bohatším jihem

Anglické přístavní město Liverpool, které dalo světu Beatles, přestálo desítky let průmyslového úpadku, aby se nakonec stalo oslavovaným symbolem městské obnovy. Koronavirus nyní pracně vybojované oživení ohrožuje a zároveň zvyšuje napětí mezi severem Anglie a bohatším jihem, napsala agentura AP.

Ulice Londýna, ilustrační foto

Liverpoolu, zhyzděnému opuštěnými budovami a poznamenanému zanedbáváním ze strany vlády v 80. letech, vlila novou krev do žil podpora kultury, nočního života, fotbalu a spojení se slavnou hudební čtveřicí. Obyvatelé města si však zachovali nedůvěru vůči londýnským politikům a korovirová pandemie ji opět vynesla na povrch, píše AP.

Liverpool byl totiž první oblastí v Anglii, na kterou byla uvalena přísná koronavirová omezení, která zavřela hospody a ohrozila tisíce pracovních míst. Lidé ve městě tak znovu získali pocit, že jsou trestáni politiky v hlavním městě ležícím o 290 kilometrů dál na jih.

zdroj: YouTube

"Na začátku, když jsme se všichni dostali do uzávěry, to dávalo smysl. Dělali jsme to všichni z nějakého důvodu a bylo to v pořádku," říká majitelka hospody Fiona Hornsbyová, která jen s nechutí uzavřela svůj bar Bridewell. Splnila tak pravidla nových omezení pro podnikání pro společenské kontakty, které vláda vyhlásila tento týden.

"Je to skoro, jako bychom byli odděleni, rozděleni. Prostě se to není vůbec dobrý pocit," komentuje ale poslední, velmi komplexní a cílená omezení.

Liverpool v tom není sám. Jelikož směsice specifických opatření, odlišných pro města a regiony s různou mírou rozšíření koronaviru, nahrazuje celostátní karanténu, pandemie zdůraznila propast v bohatství a zdravotní situaci mezi relativně bohatým jihem Anglie a postindustriálním severem. Právě tam přitom leží další velká města Manchester, Newcastle či Leeds.

Na Manchester, který býval motorem průmyslové revoluce v Anglii a později se přetvořil v centrum britského hudebního a kreativního průmyslu, rovněž patrně dopadnou vládní omezení. Starosta Andy Burnham, který je členem opozičních labouristů, ve čtvrtek obvinil vládu, že s lidmi v severní Anglii zachází jako s "občany druhé kategorie", neboť prý zavádí "drsné uzávěry bez náležité podpory postižených lidí a podniků".

Od léta, kdy se znovu otevřely obchody, restaurace a další podniky a studenti se na podzim vrátili do škol a univerzit, je nárůst počtu infekcí v Británii daleko méně rovnoměrný než za jarní vlny. Nakažených v současné době přibývá mnohem rychleji v severní než v jižní Anglii.

Britská vláda tento týden přijala třístupňový systém, který řadí města a regiony v Anglii podle středního, vysokého nebo velmi vysokého rizika infekce. Pouze Merseyside, tedy liverpoolský region s 1,6 miliony obyvatel, byl rovnou zařazen do nejvyššího stupně, který vyžaduje uzavření hospod a výrazně omezuje sociální kontakty obyvatel.

Úřady v severní Anglii souhlasí, že je potřeba konat. S více než 600 případy na 100.000 lidí a jednotkami intenzivní péče plnými z 90 procent je Liverpool v této fázi pandemie jedním z nejzasaženějších měst v Evropě.

Mnozí však vyjadřují nelibost nad tím, že vláda příliš rychle přikročila k ukončení celostátní uzávěry, aniž by nastavila účinný systém testování a trasování nakažených, který by bránil šíření nákazy z nových ohnisek.

Činitelé v Liverpoolu chtějí mít větší slovo při boji proti nákaze, vytváření strategie pro ukončení restrikcí a rozdělování peněz, které by nahradily roky vládních výdajových škrtů.

Napětí mezi severem a jihem vyvolané pandemií vždy bublalo pod povrchem. Politolog z Liverpoolské univerzity David Jeffrey uvádí, že narativ "oni proti nám" podpořily v 80. letech spory mezi Liverpoolem a konzervativní vládou premiérky Margaret Thatcherové kvůli penězům i politice.

Premiér Boris Johnson, který je konzervativec stejně jako Thatcherová, je ve městě obzvláště nepopulární. Liverpoolané, běžně známí jako Scousers, si stále pamatují, že je před lety časopis, v němž Johnson pracoval, obvinil je z toho, že si "libují" v pozici oběti.

"V Liverpoolu je myšlenka, že 'Scousers nedůvěřují toryům (představitelům Konzervativní strany)', spojena s nedůvěrou ve vládu a její koronavirovou politiku," vysvětluje Jeffrey. "Pokud nebude existovat důvěra v kompetenci vlády, lidé se nebudou řídit jejími pravidly," dodává.

Dokládají to záběry z úterní noci. Jen několik hodin před začátkem platnosti nových restrikcí se mladí lidé bavili v ulicích, aniž by při tom brali ohledy na nutnost dodržovat společenský rozestup.

Před pandemií by byl tento výjev považován za známku úspěchu města. Liverpoolské doky na řece Mersey, opuštěné na konci 20. století, byly revitalizovány a jsou plné restaurací a muzeí, včetně mezinárodního muzea otroctví či galerie Tate.

Čtyři univerzity přitahují do města mladé a aktivní lidi, fotbalové týmy v Premier League - Liverpool a Everton - vytvářejí tisíce pracovních míst. Turisté přijíždějí z celého světa, aby viděli rodné domy nejslavnějších rodáků města - členů kapely Beatles a stejně tak slavný Cavern Club, kde kapela hrávala.

Nyní se ale tohle všechno zastavilo. "Fotbal, noční život, lidé přijíždějící do města - je to všechno pryč," říká John Ambrose, průvodce v agentuře Fab4 Taxi Tours s tematikou Beatles. "Dříve jsme organizovali na 4000 vyjížděk ročně, letos uděláme jen asi 12 procent z tohoto počtu," stýská si.

Mnozí se obávají, že výdobytky, kterých severoanglická města dosáhla, přijdou vniveč. Majitelé místních firem tvrdí, že vládní podpora v podobě proplácení dvou třetin platů pracovníků v podnicích, které musely uzavřít, nestačí na to, aby letos v zimě zabránila obrovským potížím.

"Myslím, že kdyby přišli a mluvili s námi, tedy skutečně přišli a mluvili s námi, pak by možná věci chápali a přemýšleli o nich trochu jinak," říká Hornsbyová, která propustila 20 zaměstnanců. "Ale oni to neudělali, nebo snad ano?"

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Související:

Právě se děje

reklama