Rozpad Británie po brexitu? Průzkumy ukázaly, co si myslí Skotové

Další dva průzkumy veřejného mínění tento týden naznačují, že ve Skotsku společně s britským odchodem z Evropské unie narostla podpora pro odtržení od Spojeného království.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ostrov Skye je největší a nejsevernější ostrov souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Ve skotštině „sgiath“ znamená „okřídlený“.
doporučujeme

Už o víkendu čísla agentury YouGov poprvé od roku 2015 ukazovala těsnou převahu zastánců nezávislosti, s téměř totožnými výsledky nyní přišly také analytici z Panelbase a Survation.

První z těchto dvou společností hovoří o 52 procentech respondentů pro nezávislost, informoval dnes na své titulní stránce skotský deník The National. Oproti prosincovému průzkumu Panelbase jejich podíl narostl o pět procentních bodů. Stejný posun zaznamenala podle webu Politico agentura Survation, při jejím dotazování se nicméně pro odtržení Skotska od Británie vyjádřilo 50 procent lidí.

"Tři průzkumy provedené v posledních dnech v průměru ukazují převahu (odpovědi) 'ano' v poměru 51 procent ku 49," komentoval situaci přední britský expert na veřejné mínění profesor John Curtice. "Průzkumy provedené minulý rok shodně naznačovaly, že podpora pro nezávislost narostla z 45 procent na 48, 49 procent... Teď, když došlo k brexitu, se zdá, že změnili názor i další voliči, kteří (v brexitovém referendu před čtyřmi lety) hlasovali za setrvání (v EU)," řekl Curtice deníku The National.

Británie v noci na sobotu formálně opustila EU v důsledku referenda, v němž v červnu 2016 brexit podpořilo necelých 52 procent účastníků. Ve Skotsku bylo ale 62 procent hlasujících proti odchodu země z Evropské unie. Tamní nejsilnější politická strana SNP kvůli tomu volá po novém referendu o nezávislosti regionu, které by mohlo otevřít cestu ke skotskému návratu do unie.

Možnost rozhodnout o budoucnosti Skotska nicméně tamní voliči poměrně nedávno dostali. V září 2014 bylo 55procentní většinou osamostatnění odmítnuto. Nové referendum o této otázce stejně jako předtím nemůže skotský parlament vyhlásit bez souhlasu Londýna.

Britský premiér Boris Johnson ovšem takovýto vývoj nechce připustit a minulý měsíc odmítl žádost skotské premiérky Nicoly Sturgeonové o převod příslušných pravomocí.

Šéfka SNP nyní naznačuje, že pokud bude Johnson nadále trvat na své pozici, mohla by začít hledat jiný způsob jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

Před skotským hlasováním v roce 2014 upozorňovala Evropská komise, že případné samostatné Skotsko by se nestalo členskou zemí EU automaticky. Jako každý nový zájemce o členství by muselo absolvovat celý poměrně komplikovaný přístupový proces.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za porušení karantény budou v Rusku přísné tresty, lidé dostanou esemesky…

31.03.2020 21:49 Aktualizováno Rusové od 3. dubna začnou dostávat na své mobilní telefony krátké textové zprávy (SMS) s výstrahou,…

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Počet obětí v Británii vzrostl o více jak čtvrtinu. Podle statistiků je…

31.03.2020 17:30 Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent - ze 1408 na 1789. Nakažených…

Strach z koronaviru? Pět kroků, jak při úzkosti snáze usnout

31.03.2020 15:51 Nedovoluje vám strach z šíření koronaviru usnout? Zpravodajský server The Guardian připravil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama