Ruská policie zdržela kvůli soudu s Navalným už přes 500 lidí

V Moskvě a Petrohradu protestují stoupenci ruského opozičního předáka Alexeje Navalného proti dnešnímu rozhodnutí soudu, který jeho podmíněný trest změnil na nepodmíněný. Verdikt znamená, že kritik Kremlu má strávit ve vězení dva roky a osm měsíců. Policie podle ruských médií už řadu lidí v obou městech zadržela. Během celého dne bezpečnostní složky zatkly přes 500 stoupenců Navalného, informoval ruský server OVD-Info monitorující policejní zákroky. Server listu Kommersant podotkl, že do konce soudního líčení jich bylo 370.

Demonstrace v Rusku
doporučujeme

K dalším protestům ihned po dnešním rozhodnutí soudu vyzval tým Navalného. Jako místo demonstrace určil Manéžní náměstí nedaleko Kremlu. To mezitím obsadily bezpečnostní složky a nedalo se tam podle serveru Kommersant dostat. Uzavřen byl i vstup z metra na náměstí a také některé další stanice metra v centru metropole.

Menší skupiny stoupenců Navalného se scházejí na různých místech v centru Moskvy, popsal server The Moscow Times. Kolem 23:00 místního času (21:00 SEČ) pochodovalo centrem ruského hlavního města odhadem na 2000 protestujících, informoval server Meduza.

Kommersant napsal, že v Petrohradě policisté zadrželi asi 30 lidí, přičemž podle zpravodaje listu není zcela jasné, kdo se protestů účastní a kdo jen prochází kolem. Podobnou situaci hlásí i z některých míst v Moskvě. Na Manéžním náměstí policie odvedla jednoho zadrženého za oplocení, za ním běžel druhý muž a tvrdil, že je to jeho bratr a že jen stáli na zastávce, popsal Kommersant.

Jednání soudu dnes provázela přísná bezpečnostní opatření, policie mimo jiné uzavřela ulice v okolí soudní budovy, do které omezila přístup. Zvýšená bezpečnostní opatření byla už během dnes podle agentury TASS patrná i v centru Moskvy.

Moskevský soud dnes Navalného poslal do vězení, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se přitom má započítat doba, kterou opozičník v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Jeho obhájkyně již oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama