Rusko dopravuje zbraně do Srbska civilními lety, tvrdí Bulharsko

Rusko využívá civilních letů pro dopravu vojenského materiálu přes bulharský vzdušný prostor do Srbska. Obchází tím omezení, která země NATO uplatňují pro přelety cizích vojenských letadel. S odvoláním na informace bulharského ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura BGNES. Srbsko je vojensky neutrální zemí, jeho armáda však s Moskvou navzdory obavám sousedních i západních států úzce spolupracuje.

V rámci Evropské unie i NATO si každý členský stát, tedy i Bulharsko, o přeletech cizích vojenských letounů rozhoduje sám. Bulharské zákony umožňují povolit tři takovéto lety ročně, čehož Rusko v letech 2019 a 2020 využilo v celkem čtyřech případech a dopravilo jimi vojenské vybavení do Srbska.

Současně však našlo cestu, jak restrikce při zásobování Bělehradu zbraněmi obejít, uvedla agentura. Lety s vojenským materiálem deklaruje jako civilní a úspěšně pro ně dostává povolení. Sofia v roce 2019 schválila deset přeletů ruských civilních letadel s vojenským materiálem, loni pět a letos zatím dva.

Ministerstvo obrany dříve podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedlo, že "neexistuje žádný mechanismus", jak náklad na palubě přelétávajících letounů kontrolovat.

Sousední Rumunsko přelety ruských vojenských letadel do Srbska nepovoluje. V červenci 2019 se o novinové titulky postaral přelet ruského letadla ze Srbska přes Maďarsko, Slovensko a Polsko, když vyšlo najevo, že patrně převáželo vojenskou techniku. Úřady dotčených zemí jej povolily s argumentem, že let byl nahlášen jako civilní.

Bulharský vojenský expert a exministr obrany Todor Tagarev loni stanici RFE/RL řekl, že umožňování přeletů ruským vojenským letadlům dělá z Bulharska "slabý článek alianční obrany a bezpečnostního systému". "Ačkoliv nejde o bezprostřední nebezpečí, je to na naší straně přinejlepším nedostatek strategického a dlouhodobého myšlení, když Rusku umožňujeme pěstovat vztahy se zeměmi prostřednictvím akcí, které vůči nám nejsou přátelské," dodal Tagarev.

Srbsko aspiruje na členství v EU, současně ale udržuje přátelské vztahy s Ruskem a Čínou, od které loni koupilo pokročilý systém protivzdušné obrany. V roce 2006 vyhlásilo Srbsko vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

Bělehrad v posledních letech z Ruska obdržel stíhačky MiG-29, bitevní vrtulníky Mi-35, tanky T-72 a obrněné transportéry. Na společné manévry s názvem Slovanský štít vyslala Moskva do Srbska koncem roku 2019 baterii moderního systému protivzdušné obrany S-400 a raket země-vzduch Pancir-S, což mezi sousedními zeměmi vyvolalo obavy.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy