Rusko hlásí druhý den po sobě víc uzdravených než nakažených

V Rusku se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem nově nakazilo. Denní přírůstek infikovaných zůstal po pondělí opět pod hranicí devíti tisíc. Celkový počet dosud vyléčených osob se přiblížil ke 200.000. V úterý koronavirus usmrtil 178 lidí. Informoval o tom dnes ruský krizový štáb.

Rusko, Moskva
doporučujeme

Testy provedené v Rusku během úterý potvrdily 8536 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což znamená, že denní přírůstek infikovaných osob klesl čtvrtý den za sebou. V sobotu nakažených přibylo 9268, v neděli 9035 a v pondělí 8863. Od začátku epidemie covidu-19 v zemi se 146 miliony obyvatel nyní registrují 432.277 pozitivně testovaných.

Počet pacientů uzdravených během jednoho dne sice v Rusku v úterý proti pondělí klesl, nicméně znovu přesáhl počet nově nakažených. Mezi vyléčené bylo v úterý zařazeno dalších 8972 osob, předchozí den 11.108. Celkem nyní v Rusku evidují 195.957 lidí, kteří se covidu-19 už zbavili.

Nemoci v úterý podlehlo 178 pacientů. To je o čtyři oběti infekce méně než v pondělí. Celkový počet těchto úmrtí se v Rusku zvýšil na 5215.

Za této situace Kreml dnes podle agentury Reuters hájil své plány uspořádat příští měsíc celostátní referendum, které má umožnit prezidentu Vladimiru Putinovi prodloužit dlouhé vládnutí. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že odborníci očekávají, že se epidemie zmírní a situace výrazně zlepší, než Rusové půjdou hlasovat.

V počtu nakažených předstihly Rusko jen Spojené státy a Brazílie. Epidemie přiměla Kreml odložit referendum o ústavních změnách, původně plánované na 22. dubna, a také vojenskou přehlídku, tradičně pořádanou 9. května na Rudém náměstí. Podle nových plánů se přehlídka uskuteční 24. června a referendum 1. července.

Představitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) v Rusku Melita Vojnovičová nicméně prohlásila, že doufá, že Moskva bude přihlížet k doporučení WHO dát při pořádání masových akcí přednost zdraví lidí.

Pokud voliči 1. července schválí ústavní změny, vynulují tím dosavadní Putinovy prezidentské mandáty, a tak se po skončení nynějšího volebního období v roce 2024 bude moci ucházet o znovuzvolení, a to na dvě další šestiletá období. Teoreticky by tak Putin mohl setrvat u moci do května 2036.

Kreml s referendem podle kritiků spěchá, protože se obává dalšího poklesu prezidentovy popularity, až se naplno projeví ekonomické důsledky pandemie. Kritici tvrdí, že referendum představuje ústavní puč a že bude zmanipulováno, Kreml to popírá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

11.07.2020 07:31 Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z…

Počet nakažených rekordně stoupá. Za den se nakazilo téměř čtvrt milionu…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy…

Rusko a Čína opět vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

10.07.2020 20:41 Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy