Rusko mění taktiku. Špatné zprávy se publikují v noci

Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje přitahovat pozornost "ke špatným číslům" v době pandemie, upozornila nyní ruská média. Na zveřejňování makroekonomických údajů "pod příkrovem noci" jako první poukázala agentura Reuters ve svém ruskojazyčném servisu.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Údaje ruského statistického úřadu Rosstat, který řídí ministerstvo hospodářského rozvoje, představují základní ukazatel ekonomické situace v Rusku a důležitý faktor při rozhodování investorů. Až dosud Rosstat své údaje obvykle publikoval odpoledne.

"Rosstatu zakazují zveřejňovat údaje nebo požadují, aby přinejmenším přenesli dobu, kdy je zveřejní. Teď se snaží, aby vyšly ten samý den, ale večer, aby od rána nebyly žádné novinky," řekl agentuře zdroj obeznámený se situací. "Vše začalo s koronavirem v ekonomice. Pozdní zveřejnění znamená, že novinářům se krátí čas pro přípravu a práci s čísly, nestihnou si promluvit s experty," dodal další zdroj.

Reuters navíc upozornil, že i ministerstvo hospodářského rozvoje začalo zveřejňovat své prognózy až pozdě večer. Kupříkladu na konci května úřad informoval o odhadovaném poklesu hrubého domácího produktu o 12 procent v dubnu až před půlnocí (místního času). Informace o průmyslové výrobě vyšla 21. května o deváté večer. V téže době minulý týden vyšla zpráva o situaci v ekonomice s údaji o nezaměstnanosti a o tržbách v maloobchodu.

Vláda neposkytla vyjádření. Ministerstvo a Rosstat vysvětlují pozdní publikování údajů komplikacemi souvisejícími s prací zaměstnanců z domova a rostoucí zátěží kvůli pandemii covidu-19.

"V jisté chvíli je napadlo, že klíčový problém tkví v Rosstatu. Mají v hlavě jasný obraz: dokud se o něčem něco nenapíše, tak to neexistuje," pokusil se objasnit uvažování hodnostářů zdroj obeznámený se situací v Rosstatu. "Zveřejňování čísel a faktů o skutečné situaci v ekonomice je pro ně nepříjemnější, než sama situace," dodal.

Server Newsru.com připomněl, že před pár lety se Rosstat ocitl v centru debat o hodnověrnosti oficiálních údajů. Stalo se tak po přehodnocování údajů o vývoji HDP v letech 2016 až 2017, kdy se ruská ekonomika potýkala s dopady západních sankcí. Úřad tehdy změnil šéfa a metodiky výpočtu. A loni se ruské úřady zřekly pravidelného měsíčního zveřejňování statistik o reálných příjmech domácností, které pět let klesaly. Zveřejněná čísla prý nevystihovala reálnou situaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

06.07.2020 19:42 Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina…

Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

06.07.2020 18:21 Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský…

Vědci teorii exředitele MI6 odmítli. Spekulativní studie o vzniku covidu…

06.07.2020 14:46 Po šesti měsících, kdy byl virus SARS-CoV-2 poprvé detekován se otázka jeho původu stala hlavním…

Diplomacie EU: V neděli bude obnoven dialog Srbska a Kosova

06.07.2020 14:26 Z iniciativy Francie se v pátek formou videokonference uskuteční summit, jenž by měl přispět k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy