Rusko tvrdí, že jeho manévry nesouvisejí se sporem Jerevan-Baku

Moskva vyloučila, že její nynější vojenské manévry na jihozápadě Ruska by mohly souviset s vyostřenou situací na arménsko-ázerbájdžánské hranici. Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin to podle agentury Interfax dnes prohlásil před novináři a jeho šéf Sergej Šojgu na toto téma telefonicky hovořil se svým ázerbájdžánským protějškem.

Moskva, Kreml
doporučujeme

Ministr Šojgu v pátek oznámil, že prezident Vladimir Putin jako vrchní velitel ruských ozbrojených sil nečekaně nařídil armádě zahájit cvičení, do kterého se má zapojit 150.000 vojáků a stovky letounů a plavidel. Cílem je podle Šojgua ověřit schopnost zajistit bezpečnost na jihozápadě Ruska, kde přetrvává hrozba terorismu.

Mezi Arménií a Ázerbájdžánem minulý víkend v severním úseku společné hranice propukly boje, které s různě dlouhými přestávkami pokračovaly i v dalších dnech. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se Jerevan a Baku obviňují navzájem a informují o zhruba dvou desítkách mrtvých.

Mezi oběma postsovětskými státy desítky let trvá spor o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Nynější srážky se ovšem odehrávají na jiném místě, poblíž hranic s Gruzií, stovky kilometrů od Náhorního Karabachu. Konflikt o tuto oblast si vyžádal na 30.000 obětí do roku 1994, odkdy mezi oběma stranami panuje křehké a často porušované příměří. Potyčky - a ty nynější boje se jeví nejvážnější od roku 2016 - ale dosud nepřerostly ve válku.

Náměstek ruského ministra obrany Fomin prohlásil, že o nynějších manévrech Moskva informovala zahraniční partnery a na pondělí plánuje briefing pro vojenské atašé zastupitelských úřadů.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany tento týden podle RIA Novosti pohrozilo Jerevanu raketovým útokem na jadernou elektrárnu v případě eskalace konfliktu. Turecko ústy ministra obrany zopakovalo podporu "ázerbájdžánským bratřím", čelícím útoku na své území, a předpovědělo rozdrcení Arménů. Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes označil Ázerbájdžán za ohrožení své země i globální bezpečnosti a slova o možnosti napadení arménské jaderné elektrárny považuje za "teroristickou hrozbu".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 12:20 Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

10.08.2020 12:20 Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie…

Charles Michel odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku, Polsko chce…

10.08.2020 12:03 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti…

Pandemie v Rusku: Počet dosud nakažených koronavirem atakuje hranici 900…

10.08.2020 11:21 Celkový počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se v Rusku během uplynulého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama