Za porušení karantény budou v Rusku přísné tresty, lidé dostanou esemesky s výstrahou

Rusové od 3. dubna začnou dostávat na své mobilní telefony krátké textové zprávy (SMS) s výstrahou, že se dopustili porušení karantény. Pokyn příslušným úřadům dnes vydal premiér Michail Mišustin, uvedla agentura Interfax. Souběžně tyto údaje dostane policie, zdravotníci a hygienici, aby podle premiérova nařízení "přijali preventivní opatření vůči daným osobám".

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Mobilní telefon
doporučujeme

Mišustinovo nařízení následovalo po dnešní poradě ohledně boje proti koronaviru. V Rusku se během uplynulých 24 hodin dalších 500 lidí nakazilo koronavirem, což je zatím rekordní množství.

Celkový počet potvrzených případů nákazy tak vzrostl na 2337. Z nich 17 lidí zemřelo, oznámila agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

Již dvě třetiny ruských regionů podle agentury TASS přijaly přísná opatření po vzoru Moskvy, kde lidé nesmějí opouštět byty s výjimkou nejnutnějších nákupů v nejbližším obchodě či lékárně, vyvenčení psa a vynesení smetí, anebo vyhledání nutné pomoci.

Ke každému odchodu budou obyvatelé metropole podle listu Kommersant zanedlouho potřebovat povolení v podobě QR-kódu z webu radnice. Dodržování nařízení o izolaci v domovech lze podle deníku kontrolovat za pomoci pouličních kamer, záznamu o mobilním telefonu a bankovních transakcí.

Omezení pohybu nyní v Rusku platí pro zhruba 106 milionů lidí v 55 z celkových 83 regionů, uvádí AFP. V jiných oblastech jsou zavedeny mírnější opatření, například doporučená izolace či zákaz vycházení pro starší osoby.

V ruském hlavním městě se dnes nákaza potvrdila u primáře Denise Procenka, který stojí v čele nemocnice, kde se léčí lidé nakažení koronavirem. Zařízení na moskevském předměstí minulý týden navštívil prezident Vladimir Putin a ačkoli prohlídku absolvoval v ochranném obleku, při rozhovoru s Procenkem žádné ochranné pomůcky neměl, upozornila agentura Reuters.

Kreml dnes nicméně uvedl, že Putin se nechává kvůli koronaviru pravidelně testovat a momentálně "je všechno v pořádku".

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Rusku se blíží k půl milionu

06.06.2020 10:46 Počet nakažených koronavirem se v Rusku v předchozím dni přehoupl přes hranici 450.000. Potvrzených…

Tisícovka demonstrantů v Kyjevě požadovala odchod ministra vnitra

05.06.2020 19:50 Tisícovka demonstrantů před sídlem parlamentu v Kyjevě dnes požadovala odvolání vlivného ministra…

Moskva hrozí odplatou za vyhoštění svých lidí z Česka

05.06.2020 18:14 Ruská diplomacie dnes označila vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy za provokaci a nepřátelský…

Maďarský premiér Orbán v Bělorusku vyzval ke zrušení sankcí EU

05.06.2020 17:46 Maďarský premiér Viktor Orbán při dnešní návštěvě Běloruska vyzval ke zrušení sankcí Evropské unie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy