Ruští hackeři zveřejnili údaje z milionu platebních karet ukradených mezi lety 2018 a 2019, včetně údajů o účtech z Česka. Útočníci tímto způsobem propagují svou databázi ukradených platebních karet, kterou mohou ostatní zločinci využít k on-line nákupům, napsal server časopisu Forbes. Podle poradenské společnosti BDO je mezi ukradenými kartami i neznámý počet údajů o účtech z České republiky.
Bezpečnostní experti odhadují, že stále funkční může být až polovina těchto citlivých informací. Nejčastěji jde o čísla karet, data platnosti, bezpečnostní kódy CVV, jména nebo e-maily a telefonní čísla.
Údaje zveřejnili ruští hackeři na serveru All World Cards jako propagační akci, skutečný počet karet je pravděpodobně vyšší. Poslední údaje z května letošního roku ukazují, že na hackerském serveru je kolem 2,6 milionu ukradených údajů z platebních karet klientů bank z celého světa. Nejvyšší počet, a to 1,2 milionu, pochází ze Spojených států.
"Mezi ukradenými údaji jsou prokazatelně i přístupy k českým účtům. Hackeři údaje o kartách přeprodávají dál, takže další kyberzločinci mohou s jejich pomocí nakupovat on-line nebo pořizovat předplacené dárkové karty, z nichž jsou nákupy hůř dohledatelné," uvedl Martin Hořický z BDO.
Ukradené platební karty pocházejí z let 2018 a 2019, přesto italská bezpečnostní firma D3Labs upozorňuje, že až polovina z nich může být stále funkčních. To znamená, že jejich prostřednictvím lze nakupovat on-line.
"Hackeři údaje o platebních kartách kradou prostřednictvím malwaru nebo při přesměrování zákazníků na platební platformy e-shopů. Následně je, podobně jako server All World Card, prodávají za několik dolarů k dalšímu využití. Milionem zveřejněných údajů zdarma nová hackerská skupina ukazuje, že ji zajímají velké projekty. Zároveň chce nalákat partnery pro další zločiny," upozornil Hořický.
Tuzemské banky tvrdí, že se útokům brání, sledují například aktivity hackerů. “Krádežím platebních údajů klientů předcházíme ve spolupráci s evropskou zpravodajskou službou, která od loňského prosince zabránila zneužití údajů u 600 našich klientů. V rámci monitoringu tato CTI služba také operuje na různých alternativních tržištích nebo takzvaném dark webu, kde mohou být například seznamy kradených karet nebo hesel obchodovány mezi kybernetickými zločinci," doplnil analytik kybernetické bezpečnosti z banky Moneta Jakub Ptáčník.
Související

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
Hackeři , platební karty , Rusko
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 55 minutami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 1 hodinou

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 2 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 2 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 3 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 4 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 4 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 5 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 5 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 6 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 6 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 7 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 7 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 7 hodinami

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 8 hodinami

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 8 hodinami

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 9 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera
Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
Z ostudy kabát měla slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) po čtvrtečním zahájení folklorního festivalu Východná. Lidé ji na místě vypískali, přestože ministerstvo konání akce finančně podpořilo.
Zdroj: Lucie Podzimková