Seberte dětem klávesnice, nechte je psát rukou. Vědci popsali, proč nejde rukopis nahradit

Psaní rukou na papír se v dnešní digitální době může jevit jako přežitek. Některé země od něj dokonce ve školách téměř zcela upustily a i v Česku roky zažitý krasopis vystřídal Comenia Script, který někteří považují za předstupeň klávesnice. Podle vědců je ale schopnost psát rukou nejen důležitá, ale i nezbytná například ke správnému vývoji mozku.

Historie písma je téměř stejně stará jako lidstvo samo a z nástěnných maleb se přes kamenné a hliněné destičky vyvinulo až do současné podoby. I ve 21. století ale prochází evolucí a pera a propisky postupně nahrazují klávesnice.

Ty jsou s námi dnes na každém kroku. Na mobilním telefonu, tabletu, počítači, v bankomatu, zkrátka téměř všude. A zatímco technologie postupují dopředu, psaní rukou mizí dokonce i ze škol.

V několika zemích světa se psaní perem na papír omezilo na nezbytné minimum a například ve Finsku už rukou v zásadě píší prakticky jen předškoláci. Výuku ručního psaní nahrazují klávesnice a ačkoliv se to může jevit jako logický krok, opak je pravdou.

Podle vědců je psaní rukou nezbytné pro správný vývoj dítěte. Bez něj se totiž jen velmi těžko učí psaní jako takovému. "Nikdy se nenaučíte písmeno A, pokud si ho nenapíšete na papír," řekl serveru The Guardian britský profesor Ros Wilson.

Ačkoliv by školy měly zavádět moderní způsoby výuky a žáky vést k moderním technologiím, vyloučení psaní rukou z našeho života může negativně ovlivnit naše kognitivní schopnosti. 

To dokazují například pokusy profesorky Karin Jamesové, která experimentovala s dětmi, které se ještě nenaučily psát. Ty rozdělila do dvou skupin, a zatímco první skupina měla za úkol naučit se psát písmena na papír, druhá se je učila rozpoznat na počítači.

Výsledky byly jednoznačné. Děti, které psaly rukou, si uměly dříve vytvořit spojitost mezi čtením a psaním a jejich mozek při učení ukazoval vyšší aktivitu. To se v druhé skupině dětí nestalo.

Psycholožka Angela Webbová tvrdí, že ruční psaní aktivuje určité oblasti mozku a stimuluje kognitivní vývoj, má ale pozitivní dopady i v řadě dalších oblastí. Pomáhá například rozvíjet svaly potřebné k dlouhodobému sezení u stolu.

Diana Straussová, zakladatelka tréninkového centra, kde se děti učí psát rukou, tvrdí, tato dovednost napomáhá fyzické koordinaci, rytmu, vytrvalosti a držení těla. Pokud se děti nenaučí správně sedět u stolu, jsou později ohroženy zdravotními problémy.

Ne všichni se ale shodnou na tom, že je třeba psaní rukou zachovat. Zaznívají i názory, podle kterých by se výuka měla vyvážit tak, aby se děti naučily oba způsoby psaní. Nina Iles z britské vzdělávací asociace v této souvislosti například upozornila na děti, které se potýkají se svým rukopisem natolik, že nejsou schopny jej efektivně využít k předání informace.

Podle Guye Merchanta, profesora na Sheffield Hallam University, je nejdůležitější, aby se proces vytváření písmen zautomatizoval a děti se soustředili spíše na kreativitu. Bez ohledu na to, jestli ji projeví klávesnicí, dotykovou obrazovkou nebo perem.

Související

Více souvisejících

děti Lidé Školství

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy