Podílel se na sestřelení letu MH17? Ukrajinský soud pustil podezřelého, prý ho chce Rusko

Soud v Kyjevě dnes propustil na kauci Volodymyra Cemacha, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z roku 2014. Informovala o tom agentura Reuters. Skupina ukrajinských poslanců vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Cemacha nevydával do Ruska. Podle agentury Interfax byl ale už do seznamu osob připravených k výměně zařazen.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Tědně před výbuchem.
doporučujeme

Cemach, kterého ukrajinské úřady identifikovaly jako bývalého velitele protiletecké jednotky Ruskem podporovaných separatistických sil na východní Ukrajině, má být podle soudce s okamžitou platností propuštěn z vazby. Vyšetřování bude pokračovat. Soud Cemachovi uložil, aby se nevzdaloval se svého bydliště, které se ovšem nachází na území kontrolovaném proruskými separatisty.

Agentura Interfax napsala, že Cemachovo jméno figuruje na seznamu lidí, jejichž výměnu dohodl Zelenskyj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Soud tento fakt odmítl komentovat s tím, že jde o záležitost politickou, nikoli justiční. Podle ukrajinských médií Putin Cemacha do seznamu zařadil na poslední chvíli.

Ruský prezident dnes na ekonomickém fóru ve Vladivostoku zároveň uvedl, že se chýlí ke konci rozhovory s Ukrajinou o výměně vězňů a že se brzy uskuteční předání velkého počtu lidí. Krok podle něj přispěje ke snížení napětí mezi oběma zeměmi.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Ukrajina už osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Na 40 ukrajinských poslanců dnes podle agentury Unian vyzvalo Zelenského, aby Cemacha do plánované výměny ruských a ukrajinských vězňů nezařazoval.

"Zaznamenali jsme, že Ruská federace žádala, aby byl pan Volodymyr Borysovyč Cemach vydán v rámci výměny vězňů vyjednávané mezi Ruskou federací a Ukrajinou," uvedli poslanci. "Chápeme kontext, v němž se vyjednávání (o výměně) odehrává, i dosavadní diplomatické snažení ukrajinských úřadů. Pan Cemach je ale podezřelým v trestním vyšetřování (...), a jeho přítomnost a svědectví jsou proto nanejvýš důležité pro efektivní stíhání, které vedou všechny zúčastněné země."

Cemach je v kyjevské vyšetřovací vazbě od konce letošního června, kdy se ho během operace hluboko na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby. Čelí obviněním z terorismu.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama