Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

17. července 2014 bylo letadlo MH17, které letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sestřeleno nad konfliktní oblastí na východní Ukrajině. Podle vyšetřování provedeného Mezinárodní vyšetřovací komisí (Joint Investigation Team - JIT) bylo letadlo sestřeleno raketou z protiletadlového systému Buk, který patřil ruské armádě.

I když se vyšetřování potýkalo s mnoha výzvami a překážkami, bylo shledáno, že raketa byla vypálena z území ovládaného separatisty ve východním Ukrajině, což Rusko opakovaně popíralo a za sestřelený letoun odmítlo převzít zodpovědnost.

Tragédie MH17 si nevybírala mezi národnostmi. Zasáhla rodiny a přátelé obětí z celého světa. Na palubě letadla bylo 196 Nizozemců, 42 Malajců, 27 Australanů, 12 Indonésanů, 10 Britů a občané dalších zemí. Šlo o nevinné civilisty, kteří cestovali za svými rodinami, přáteli, na dovolenou nebo za prací. 

Mezinárodní vyšetřovací komise spolupracovala se zúčastněnými zeměmi, včetně Nizozemska, Malajsie, Austrálie, Belgie a Ukrajiny, aby shromáždila důkazy a identifikovala pachatele. V roce 2019 JIT obvinilo tři ruské a jednoho ukrajinského občana ze sestřelení letadla a obvinilo je z vraždy. Ruská strana však popírala svou vinu a odmítala spolupracovat s vyšetřovateli.

V roce 2020 začal soudní proces v nizozemském Haagu ve snaze dosáhnout spravedlnosti a dohnat strůjce k odpovědnosti za tento hrozný čin. O dva roky později, v listopadu 2022, nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí za sestřelení letounu MH17 a vraždu všech 298 lidí na jeho palubě dva Rusy a jednoho Ukrajince. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny.

Soud shledal Rusy Igora Girkina a Sergeje Dubinského i ukrajinského občana Leonida Charčenka vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího zařízení, i když to nebyli oni, kdo raketu odpálil. Soud naopak zprostil viny Rusa Olega Pulatova pro nedostatek důkazů.

Soud také dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.  

Odsouzení nadále zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Ruský senátor Andrej Klišas v minulosti uvedl, že Moskva Girkina ani Dubinského nevydá. Předpokládá se, že proruský separatista Charčenko se také ukrývá v Rusku. 

Související

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

před 4 hodinami

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

před 6 hodinami

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých

Ve středu 21. května 2025 kolem 20. hodiny zasáhla Dillí a okolní oblasti masivní písečná bouře doprovázená krupobitím. Indický meteorologický úřad (IMD) vydal červený stupeň varování kvůli intenzivní povětrnostní aktivitě.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy