Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

17. července 2014 bylo letadlo MH17, které letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, sestřeleno nad konfliktní oblastí na východní Ukrajině. Podle vyšetřování provedeného Mezinárodní vyšetřovací komisí (Joint Investigation Team - JIT) bylo letadlo sestřeleno raketou z protiletadlového systému Buk, který patřil ruské armádě.

I když se vyšetřování potýkalo s mnoha výzvami a překážkami, bylo shledáno, že raketa byla vypálena z území ovládaného separatisty ve východním Ukrajině, což Rusko opakovaně popíralo a za sestřelený letoun odmítlo převzít zodpovědnost.

Tragédie MH17 si nevybírala mezi národnostmi. Zasáhla rodiny a přátelé obětí z celého světa. Na palubě letadla bylo 196 Nizozemců, 42 Malajců, 27 Australanů, 12 Indonésanů, 10 Britů a občané dalších zemí. Šlo o nevinné civilisty, kteří cestovali za svými rodinami, přáteli, na dovolenou nebo za prací. 

Mezinárodní vyšetřovací komise spolupracovala se zúčastněnými zeměmi, včetně Nizozemska, Malajsie, Austrálie, Belgie a Ukrajiny, aby shromáždila důkazy a identifikovala pachatele. V roce 2019 JIT obvinilo tři ruské a jednoho ukrajinského občana ze sestřelení letadla a obvinilo je z vraždy. Ruská strana však popírala svou vinu a odmítala spolupracovat s vyšetřovateli.

V roce 2020 začal soudní proces v nizozemském Haagu ve snaze dosáhnout spravedlnosti a dohnat strůjce k odpovědnosti za tento hrozný čin. O dva roky později, v listopadu 2022, nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí za sestřelení letounu MH17 a vraždu všech 298 lidí na jeho palubě dva Rusy a jednoho Ukrajince. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny.

Soud shledal Rusy Igora Girkina a Sergeje Dubinského i ukrajinského občana Leonida Charčenka vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího zařízení, i když to nebyli oni, kdo raketu odpálil. Soud naopak zprostil viny Rusa Olega Pulatova pro nedostatek důkazů.

Soud také dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.  

Odsouzení nadále zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Ruský senátor Andrej Klišas v minulosti uvedl, že Moskva Girkina ani Dubinského nevydá. Předpokládá se, že proruský separatista Charčenko se také ukrývá v Rusku. 

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz. Prohlédněte si galerii

ICAO se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letu MH17

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) v pátek souhlasila, že se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letadla MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která připomíná, že krok iniciovaly Austrálie a Nizozemsko, podle nichž Rusko zodpovědnost za ztracené životy nese. Moskva to popírá.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy