Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie částečně obnovila zákaz vycházení. Nařízení platí od dnešního dopoledne na území metropole Skopje a některých dalších měst i celých okresů, skončit by mělo v pondělí, informoval server Balkan Insight. Balkánská země dnes zaznamenala nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku epidemie.

Ministerstvo zdravotnictví země s více než dvěma miliony obyvatel dnes ohlásilo 120 infikovaných koronavirem za posledních 24 hodin. Bilance tím překonala dosavadní rekord 107 nakažených ze 16. dubna.

Kromě metropole byl zákaz vycházení vyhlášen v dalších třech větších městech: Tetovu, Kumanovu a Štipu a dalších sedmi venkovských okresech. Ve zbytku země kabinet zavedl zákazy vycházení během noci.

Znovuzavedení zákazu vycházení následuje pouhý týden poté, co jej vláda v rámci rozvolňování restrikcí zrušila a nechala otevřít restaurace, kavárny a bary, připomíná agentura Hina.

Vláda nyní čelí kritice, že omezení pohybu zrušila předčasně a přivírala oči nad masovými shromážděními během nedávných náboženských svátků - pravoslavných velikonoc a ramadánu.

Ministr zdravotnictví Venko Filipče odmítl, že by se zdravotnické úřady dopustily jakéhokoliv pochybení. Prudký nárůst případů onemocnění covid-19 ve středu přičetl "ztrátě disciplíny" obyvatel a nedostatečné kontrole ze strany policie.

Ředitel centra veřejného zdraví ve Skopje Arben Ziberi řekl médiím, že hlavním ohniskem nákazy v hlavním městě je čtvrť Čair, která je obývána převážně muslimy a kde mnoho věřících v druhé půli května slavilo ramadán v tamních mešitách i na četných oslavách. Situace je tu prý ale pod kontrolou, potíže podle něj dělá jen několik jednotlivců, kteří odmítají spolupracovat s úřady.

Překotné zvýšení počtu infikovaných nelze nicméně přičíst jednomu faktoru, podotýká Balkan Insight. Například ve Štipu, kde převládají křesťané, se nákaza rozšířila mezi dělníky několika textilních závodů. Ty musela vláda následně uzavřít.

Od začátku pandemie se v balkánské zemi koronavirem nakazilo 2611 osob, z nichž 1621 se již uzdravilo. V důsledku komplikací doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo 147 lidí.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 37 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy