Skryté nebezpečí? Americký diplomat urguje odsun jaderných zbraní z Turecka

NÁZOR – Americko-turecké vztahy narazily na nové dno, konstatuje Steven Pifer v komentáři pro server National Interest. Bývalý americký diplomat připomíná, že minulý měsíc vlivný republikánský americký senátor navrhoval pozastavit turecké členství v NATO a americký ministr zahraničí dokonce naznačoval připravenost použít proti tomuto vrtošivému spojenci vojenskou sílu.

Napjaté vztahy lze sotva přehlédnout

Za dané situace nemají v Turecku co pohledávat americké jaderné zbraně a je čas stáhnout je, deklaruje Pifer. Podotýká, že napjatý a zhoršující se vztah mezi Washingtonem a Ankarou lze stěží přehlédnout, turecký stále více autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan se odvrací od Evropy i USA a aktivně buduje blízký vztah s dalším autoritářem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem, čehož je důkazem jejich osm letošních setkání.

Erdoğan odmítl nákup amerického protivzdušného systému Patriot a upřednostnil ruský S-400, který není kompatibilní s integrovanou protivzdušnou obranou NATO, uvádí bývalý diplomat. Dodává, že v důsledku toho Spojené státy vyloučily Turecko z programu letounu F-35, čímž zůstala nevyřešená otázka nákupu nové generace strojů pro turecké letectvo.

Po náhlém rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americký vojenský kontingent z východní Sýrie zde Erdoğan zahájil velkou vojenskou ofenzivu, připomíná Pifer. Doplňuje, že přitom nebral ohled na kurdské síly, které tolik spolupracovaly s americkou armádou na porážce Islámského státu, za kterou položily život tisíce kurdských bojovníků.

„V jednu chvíli turecké dělostřelectvo ostřelovalo pozici, kterou stále drželi američtí vojáci,“ pokračuje vysloužilý diplomat. Poukazuje, že Trump hrozil Turecku různými sankcemi a opakovaně deklaroval připravenost „zničit“ jeho ekonomiku.

Dále je podle Pifera znepokojivé, že Erdoğan se netají zájmem získat jaderné zbraně a v září svým spolustraníkům sdělil, že západní trvání na tom, aby některé státy rakety vyzbrojené jadernými hlavice nevlastnily, považuje za nepřijatelné.

Turecko tak není místem, kde by se měly nacházet americké jaderné zbraně, zdůrazňuje někdejší diplomat. Odkazuje na odhady Federace amerických vědců, má americká armáda v Evropě na 150 jaderných bomb B61, které by v případě konfliktu mohly nést americké i spojenecké letouny, a nejméně 50 z nich se nachází na americké letecké základně Incirlik v Turecku, přičemž se o ně stará na 500 příslušníků amerického letectva.

Stále spornější důvody

Americké jaderné zbraně se v Evropě nacházejí od 50. let, byť jejich dnešní počet je dramaticky nižší než v 70. letech, kdy jich bylo přes 7 tisíc, upozorňuje Pifer. Vysvětluje, že účelem tohoto rozmístění je odradit nepřátele od úderu na země NATO v Evropě a potvrdit americký závazek k jejich obraně.

„Před deseti lety mnozí v Evropě zpochybňovali potřebu takového předsunutého rozmístění amerických jaderných zbraní,“ píše bývalý diplomat. Konstatuje, že tato debata utichla spolu s tím, jak Rusko zaujalo agresivní postoj vůči Západu a jeho armáda zabrala Krym a vyprovokovala ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Washington a NATO stále vidí důvody pro přítomnost amerických jaderných náloží v Evropě, uvádí Pifer. Vysvětluje, že nasazení těchto zbraní by samozřejmě mělo vojenský efekt, ale Severoatlantická aliance je přesto považuje především za politický nástroj, který má odradit ostatní od zahájení konfliktu a pokud by se to nepovedlo, potenciální nasazení náloží má signalizovat možnost eskalace takového střetu do děsivých rozměrů, a tím jej pomoci ukončit.

Stovka bomb B61na základnách v zemích NATO mimo Turecko k naplnění těchto cílů stačí, domnívá se Pifer. Konstatuje, že není nutné mít americké jaderné zbraně na území pěti členských zemí aliance, aby byl nepřítel odrazen od útoku na některého ze sedmadvaceti členů a byly demonstrovány americké spojenecké závazky – k tomu stačí nálože ve čtyřech zemích.

Navíc, zatímco vzdušné síly Německa, Nizozemska, Belgie a Itálie – zemí, kde se americké jaderné zbraně rovněž nacházejí – mají stroje schopné nést tyto zbraně a patřičně vycvičené posádky, již před časem se objevila otázka, zda tomu tak je i v případě tureckého letectva, upozorňuje vysloužilý diplomat. Za pravděpodobnější považuje scénář, jaderné zbraně na Incirliku by byly nejprve naloženy na americké stroje, které by provedly samostatný útok, tudíž by bylo jednodušší na takovou misi vyslat přímo americké letouny F-16 z italské základny Aviano.

„Důvody pro udržování jaderných zbraní na Incirliku jsou každým dnem spornější,“ deklaruje Pifer. Dodává, že nastal čas, aby je americké letectvo stáhlo do Spojených států.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně NATO

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 3 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

Ramzan Kadyrov je údajně nevyléčitelně nemocný. Jeho stav je prý beznadějný

Čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, který je známý svými blízkými vztahy s Kremlem, údajně diagnostikovali nevyléčitelnou nemoc - nekrózu slinivky břišní. S odvoláním na ruský exilový deník Novaja gazeta Evropa o tom v noci na úterý informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy