Spor kvůli občanství pro obyvatele Hongkongu: Čínský velvyslanec obvinil Británii z vměšování

Čínský velvyslanec ve Spojeném království obvinil britského premiéra Borise Johnsona z vměšování do cizích záležitostí kvůli nabídce, díky které mohou tři miliony obyvatel z Hongkongu získat britské občanství.

Hongkong
doporučujeme

Informovala o tom agentura AP. Londýn minulý týden ve středu občanům asijského města kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu nabídl rozšíření práva na trvalý pobyt, a tím i možnost získání britského občanství. Peking však tuto nabídku ostře odmítl.

V Hongkongu je nyní okolo 350.000 nositelů britského pasu v zámoří (BNO), kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum a mohou tam zůstat až půl roku. Dalších 2,6 milionu lidí je způsobilých k získání tohoto dokumentu. Londýn ve středu oznámil, že obyvatelům města pod čínskou správou umožní v Británii zůstat až pět let a po dalším roce si zažádat o občanství.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné.

Autonomii však podle kritiků z řad mezinárodního společenství hrubě narušil bezpečnostní zákon, který začal platit před týdnem. Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Hongkongská správkyně Carrie Lamová, kterou její oponenti kritizují za podřízenost Pekingu, před týdnem označila zákon za historický krok, který obnoví stabilitu společnosti. Dnes podle Reuters prohlásila, že zákon není přísný, jak tvrdí oponenti, ale shovívavý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama