Svět se musí připravit na budoucí epidemie, tvrdí WHO. Otevírání hranic vítá

Svět se musí po nynější pandemii nemoci covid-19 připravit i na další virové epidemie, s viry lidstvo bude žít navždy. ČTK to na dnešním videobrífinku Světové zdravotnické organizace (WHO) řekl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

"Žijeme na planetě, která je plná virů. Co bude, to nikdo neví, ale možné je, že se virus stane, jak říkáme, endemickým jako řada sezónních virů ze skupiny koronavirů. To je jedna možnost. Další možností je, že zmutuje," uvedl Kluge na dotaz ČTK, jak by se státy měly připravovat na soužití s koronavirem. To, že koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolává nemoc covid-19, bude s lidstvem možná napořád, řekl ve středu krizový expert WHO Mike Ryan.

"Důležité je dosáhnout souhry mezi virem, naším chování, jak se lidé, lidská populace, chovají. Velmi důležité jsou naše zásahy, tedy to, jak můžeme situaci ovlivnit," uvedl dnes Kluge.

I přes nynější příznivý vývoj, kdy se mnoha státům daří šíření covidu-19 zastavit, musí být svět podle Klugeho na pozoru. "Není čas slavit, je nutné se připravovat, protože to není poprvé, co svět čelí pandemii, ale ta nynější byla velmi, velmi zničující," uvedl.

Klíčové je vedle preventivních kroků také rozšíření kapacity zdravotních systémů. "Byli jsme svědky toho, že i ten nejsilnější zdravotní systém může být během několika týdnů přetížen," poznamenal Kluge.

WHO takévítá postupné otevírání vnitřních hranic v Evropské unii uzavřených kvůli pandemii nemoci covid-19, takové kroky ale vždy musí jít ruku v ruce s vyhodnocováním možných rizik.

Na dotaz ČTK to na dnešním videobrífinku prohlásil Richard Pebody z programu WHO pro krizové situace. Pebody uvedl, že stejná opatrnost platí i pro nadcházející letní turistickou sezonu. K postupnému uvolňování omezení na hranicích vyzvala ve středu unijní státy Evropská komise.

"WHO vítá tento typ iniciativ, které jsou důležité nejen pro blaho lidí, ale také pro ekonomický život," řekl Pebody. "Zároveň je ale nutné analyzovat rizika, aby to nevedlo k šíření viru," upozornil.

K turistickým cestám po Evropě Pebody uvedl, že neexistuje jednoznačná odpověď, protože vždy je nutné vyhodnocovat konkrétní rizika. Záleží proto i na jednotlivých státech, jakým způsobem se k situaci přistoupí a jak se mezi sebou dohodnou.

Evropská komise počítá s tím, že v první fázi se začnou postupně otevírat hranice mezi členskými zeměmi s pozitivně se vyvíjející a podobnou situací. K tomuto kroku již sáhly pobaltské země a plány na otevírání hranic oznámily také Německo s Rakouskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 15:55 Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama