Tisk: Británie se pokusí zbrzdit koronavirus přísnými opatřeními

Britský premiér Boris Johnson uvažuje o zavedení přísných celonárodních protiepidemických restrikcí, jež by mohly začít v Anglii platit příští týden. Deník The Guardian dnes napsal, že Johnson ustoupil tlaku odborných poradců. O nových opatřeních má informovat na tiskové konferenci naplánované na pondělí.

Boris Johnson
doporučujeme

Británie má z evropských zemí nejvíc mrtvých s covidem-19. Podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse tam s covidem-19 zemřelo 46.319 lidí a od začátku epidemie se nakazilo téměř 993.000 lidí.

Součástí chystané uzávěry bude podle britských médií omezení provozu obchodů jenom na ty, které prodávají nezbytné zboží. Provoz bude zachován ve školách, jeslích a na univerzitách, napsal list The Times, podle nějž se o detailech stále jedná. Uzávěra má platit od středy do 1. prosince. Johnson podle médií ustoupil poradcům ve snaze "zachránit Vánoce".

Johnsonův úřad zatím tyto informace nepotvrdil. Vláda restrikce vyhlašuje v Anglii podle zasažení dané oblasti a má je rozdělené do tří stupňů. Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických opatřeních samostatně.

Člen vládního vědeckého poradního týmu Calum Semple dnes řekl, že se virus nekontrolovaně šíří mezi obyvateli všech věkových skupin. "Popíračům, kteří nevěří v druhou vlnu, říkám, že druhá vlna (nákazy) už je. A na rozdíl od té první, kdy jsme měli uzávěru k ochraně části společnosti, tato vlna se teď šíří napříč všemi věkovými skupinami," řekl.

Reuters píše, že nové restrikce budou znamenat pro ministra financí Rishiho Sunaka i pro centrální banku zvýšení už tak velké podpory britské ekonomice. Na jaře se propadla o rekordních 20 procent a snaží se z toho nyní zotavit.

Nejvyšší, třetí stupeň restrikcí, znamená zákaz setkávání lidí z různých domácností, uzavření hospod a barů, zákaz pořádání svatebních hostin a vyhýbání se cestování ze svého bydliště. Podle listu The Times se zvažují ještě přísnější regionální opatření, ale ministři zatím dávají přednost celonárodnímu postupu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navržený premiér Černé Hory přirovnal situaci v zemi k převratu

01.12.2020 13:45 Navržený premiér nové černohorské vlády Zdravko Krivokapić označil nynější situaci ve své zemi za …

Covid v Rusku: Počet mrtvých překročil hranici 40 tisíc, rekordně přibývá…

01.12.2020 10:46 Rusko dnes oznámilo 569 úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední den, což je dosud nejvíce. Od…

Elton John vyzval k širšímu testování na virus HIV

01.12.2020 08:13 Zpěvák Elton John se připojil k předním britským charitativním skupinám bojujícím proti HIV/AIDS v…

Běloruský student u soudů pyká za demonstrace i práci pro KGB

01.12.2020 08:09 Běloruský vysokoškolák Jan Salanovič byl od začátku listopadu již šestkrát odsouzen za účast na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama