U Moskvy byl otevřen nový chrám, vyvolal řadu kontroverzí. Je zasvěcen armádě

Nedaleko Moskvy se dnes slavnostně otevřel chrám zasvěcený armádě, který má připomínat vítězství nad nacistickým Německem. Katedrála způsobila kontroverzi kvůli tomu, že její vnitřek měl být původně vyzdoben mozaikami zobrazujícími současného prezidenta Vladimira Putina i sovětského vůdce Josifa Stalina, z tohoto záměru ale nakonec sešlo, píše agentura Reuters.

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.
doporučujeme

Bohatě dekorovaná, 95 metrů vysoká katedrála je v parku Patriot ve městě Kubinka asi 60 kilometrů od centra Moskvy. Její výstavba trvala dva roky. Měla být slavnostně otevřen u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem 9. května, kdy se v Rusku konají oslavy konce války, inaugurace se však kvůli koronavirové pandemii posunula na pozdější termín.

Ceremonie se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu a nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill.

Uvnitř katedrály mělo být původně vyobrazení Putina a dalších ruských představitelů včetně ministra obrany na mozaice nazvané Sjednocení s Krymem bez krveprolití. Na jiné mozaice měly být ženy shromážděné před nápisem Krym je náš, což je heslo, kterým se v Rusku oslavuje připojení ukrajinského poloostrova.

Církev ale nakonec od plánu umístit tyto mozaiky do interiéru kostela upustila, údajně na "přání hlavy státu". Kreml v této souvislosti uvedl, že podle prezidenta Putina je příliš brzy na to, aby se oslavovaly úspěchy současného vedení. Vyobrazení Stalina mělo figurovat v mozaice zachycující vojenskou přehlídku na počest vítězství nad nacistickým Německem.

Reuters připomíná, že Stalin je zodpovědný za smrt milionů lidí, z nichž mnozí prošli pracovními tábory. Členové pravoslavné církve stejně jako i jiných náboženských společenství byli za Stalinovy třicetileté vlády pronásledováni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 16:25 Aktualizováno V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Británie uvalila sankce kvůli smrti Magnitského, Rusko hrozí odvetou

07.07.2020 14:18 Rusko odpoví Británii na zavedení sankcí v míře, která bude odpovídat ruským zájmům, oznámil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy