Útočnice ze švýcarského obchodního domu byla islamistka, zamilovala se do džihádisty

Švýcarská policie identifikovala zadrženou pachatelku úterního útoku v obchodním domě v Luganu jako islamistickou radikálku, která byla úřadům známa. Podle policie se zamilovala do "džihádistického bojovníka", kterého poznala na internetu a chtěla se s ním setkat v Sýrii. Osmadvacetiletá žena v nákupním středisku Manor jednu ženu napadla nožem a druhou škrtila.

Policie Švýcarsko

Švýcarské Spolkové státní zastupitelství v úterý uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin, a převzalo vyšetřování.

Podle švýcarské federální policie je žena v záznamech vedena v souvislosti s vyšetřováním souvisejícím s radikálním islámem. Útočnice je "známá z policejního vyšetřování z roku 2017 s džihádistickým pozadím", uvedla policie na twitteru bez dalších podrobností.

Podle agentury Reuters se žena neúspěšně pokusila sejít s radikálem, s nímž se seznámila na internetu. Turecké úřady ji však na hranici se Sýrií zadržely a vrátily do Švýcarska. "Žena v té době trpěla dušeními problémy. Po návratu do Švýcarska byla přijata na psychiatrickou kliniku," uvedla dnes policie a dodala, že od roku 2017 žena nebyla podezřelá z dalších aktivit nějak souvisejících s terorismem.

Útočnice v úterý jednu ženu pořezala na krku a druhou škrtila. Jedna z napadených podle Reuters utrpěla vážná zranění, která ji však neohrožují na životě, a druhá byla zraněna lehce.

Pachatelku, která žije v oblasti Lugana, při odpoledním útoku přemohli zákazníci obchodního domu a zpacifikovali ji do příjezdu policie. Švýcarská média s odvoláním na svědky uvádějí, že provolávala Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) a tvrdila, že je členkou organizace Islámský stát (IS).

"Slyšela jsem výkřiky a otočila jsem se. Tu jsem viděla nějakou ženu na zemi - v kaluži krve," řekla očitá svědkyně útku deníku La Regione. Jiní dva kolemjdoucí podle listu útočnici chytili za vlasy a pak ji až do příchodu policie drželi.

Reuters připomíná, že se Švýcarsku zatím velké teroristické činy s islamistickým motivem vyhýbaly. Místní tajné služby ale evidují stovky lidí, které považují za bezpečnostní hrozbu. Řada z nich v uplynulých letech bojovala v řadách radikálních organizací na Blízkém východě. V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni zadrželi policisté na počátku listopadu dva muže ve švýcarském městě Winterthur.

"Tento útok mě nepřekvapuje," řekla šéfka švýcarské policie Nicoletta della Valleová s tím, že podobné činy se dějí všude na světě.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na twitteru "teroristický islamistický útok v Luganu" odsoudil, vyjádřil soucit s oběťmi a ujistil Švýcarsko svou podporou "v těchto těžkých časech". "Budeme společně čelit islamistickému terorismu v Evropě a bránit své hodnoty," napsal Kurz.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Západ dal Ukrajině naději vyhrát válku. Díky klíčovým dělostřeleckým…

27.05.2022 22:01 Aktualizováno Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

Část ruských akademiků se snaží zabránit zvolení kolegů podporujících…

27.05.2022 21:48 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu ostřelují pozice…

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Válka na Ukrajině vyhnala z domovů asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

WHO: Šíření opičích neštovic může zamezit opatření, plošné očkování není…

27.05.2022 15:25 Aktualizováno Šíření opičích neštovic lze v zemích, které nejsou oblastmi původního výskytu, stále zamezit, pokud…

Ukrajina má dostat útočné zbraně včetně raketometů, myslí si Johnson

27.05.2022 12:50 Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval k další vojenské podpoře Ukrajiny včetně poskytnutí…

Rusko ohlásilo vyhoštění pěti pracovníků chorvatského velvyslanectví

27.05.2022 12:23 Rusko vyhošťuje pět pracovníků chorvatského velvyslanectví v Moskvě v odvetě za obdobný chorvatský…

Počet civilních obětí kvůli ruské invazi na Ukrajinu dál roste

27.05.2022 10:51 Nejméně pět civilistů přišlo o život během uplynulých 24 hodin při ruském ostřelování Luhanské…

Související:

Právě se děje

reklama