Útočnice ze švýcarského obchodního domu byla islamistka, zamilovala se do džihádisty

Švýcarská policie identifikovala zadrženou pachatelku úterního útoku v obchodním domě v Luganu jako islamistickou radikálku, která byla úřadům známa. Podle policie se zamilovala do "džihádistického bojovníka", kterého poznala na internetu a chtěla se s ním setkat v Sýrii. Osmadvacetiletá žena v nákupním středisku Manor jednu ženu napadla nožem a druhou škrtila.

Policie Švýcarsko
doporučujeme

Švýcarské Spolkové státní zastupitelství v úterý uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin, a převzalo vyšetřování.

Podle švýcarské federální policie je žena v záznamech vedena v souvislosti s vyšetřováním souvisejícím s radikálním islámem. Útočnice je "známá z policejního vyšetřování z roku 2017 s džihádistickým pozadím", uvedla policie na twitteru bez dalších podrobností.

Podle agentury Reuters se žena neúspěšně pokusila sejít s radikálem, s nímž se seznámila na internetu. Turecké úřady ji však na hranici se Sýrií zadržely a vrátily do Švýcarska. "Žena v té době trpěla dušeními problémy. Po návratu do Švýcarska byla přijata na psychiatrickou kliniku," uvedla dnes policie a dodala, že od roku 2017 žena nebyla podezřelá z dalších aktivit nějak souvisejících s terorismem.

Útočnice v úterý jednu ženu pořezala na krku a druhou škrtila. Jedna z napadených podle Reuters utrpěla vážná zranění, která ji však neohrožují na životě, a druhá byla zraněna lehce.

Pachatelku, která žije v oblasti Lugana, při odpoledním útoku přemohli zákazníci obchodního domu a zpacifikovali ji do příjezdu policie. Švýcarská média s odvoláním na svědky uvádějí, že provolávala Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) a tvrdila, že je členkou organizace Islámský stát (IS).

"Slyšela jsem výkřiky a otočila jsem se. Tu jsem viděla nějakou ženu na zemi - v kaluži krve," řekla očitá svědkyně útku deníku La Regione. Jiní dva kolemjdoucí podle listu útočnici chytili za vlasy a pak ji až do příchodu policie drželi.

Reuters připomíná, že se Švýcarsku zatím velké teroristické činy s islamistickým motivem vyhýbaly. Místní tajné služby ale evidují stovky lidí, které považují za bezpečnostní hrozbu. Řada z nich v uplynulých letech bojovala v řadách radikálních organizací na Blízkém východě. V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni zadrželi policisté na počátku listopadu dva muže ve švýcarském městě Winterthur.

"Tento útok mě nepřekvapuje," řekla šéfka švýcarské policie Nicoletta della Valleová s tím, že podobné činy se dějí všude na světě.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz na twitteru "teroristický islamistický útok v Luganu" odsoudil, vyjádřil soucit s oběťmi a ujistil Švýcarsko svou podporou "v těchto těžkých časech". "Budeme společně čelit islamistickému terorismu v Evropě a bránit své hodnoty," napsal Kurz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

V ruském městě se rychle šíří úplavice, mezi otrávenými z vody jsou hlavně…

15.01.2021 09:23 Počet lidí, kteří se v dagestánském Bujnaksku otrávili vodou dál roste. Na lékaře se kvůli tomu už…

Ruské regiony nabízejí za očkování proti covidu výhody

14.01.2021 19:48 Některé ruské regiony nabízejí lidem za to, že se nechají očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama