V Bělorusku zadrželi členku koordinační rady a šéfa stávky

Běloruské úřady dnes v Minsku zadržely členku předsednictva koordinační rady domácí opozice, právničku Liliji Vlasovovou, a prohledaly její bydliště. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na bývalého ministra kultury Pavla Latušku, který je dalším členem vedení rady.

Vlasovovou podle něj nejprve předvolali k výslechu kvůli účasti na nepovolené demonstraci. Pak ji zadrželi agenti Výboru státní kontroly, kteří se specializují na vyšetřování finančních záležitostí. Zatím se neví, z čeho je obviněna.

Latuška upozornil, že zatčení předchází zasedání rady, která by se měla sejít v úterý.

Soud dnes poslal na 15 dní do vězení Anatola Bokuna, organizátora stávky v důlním podniku Belaruskalij (na světovém trhu znám jako Belaruskali), který je pro Bělorusko klíčový exportní podnik a významný světový producent uhličitanu draselného, známého pod názvem potaš. Trest Bokunovi uložil už několik hodin po jeho zadržení kvůli uspořádání nepovolené protestní akce. Podle mluvčího stávkového výboru se běloruské tajné službě KGB nátlakem na horníky podařilo dosáhnout ukončení stávky, která vypukla před dvěma týdny.

Běloruské soudy již 25. srpna poslaly na deset dní do vězení členy opoziční rady Sjarheje Dyleuska, který současně byl členem stávkového výboru v Minském dopravním závodu, a Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí opoziční vůdkyně Svjatlany Cihanouské. Ta krátce po volbách musela pod tlakem úřadů odjet z vlasti do Litvy.

Cichanouská má v pátek 4. září prostřednictvím videokonference hovořit s členy Rady bezpečnosti OSN.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Jejími členy se podle webu rady postupně už stalo 4100 lidí, včetně například nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové. I tu si vyšetřovatelé předvolali k výslechu. Spisovatelka se dostavila, odmítla však vypovídat.

Protesty a stávky, které i přes brutální zákroky policie v prvních dnech po volbách pokračují čtvrtým týdnem, se nyní úřady snaží oslabit a potlačit selektivním zatýkáním jednotlivců bez většího násilí.

Související

Více souvisejících

Bělorusko policie Bělorusko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy