V Soči pokračuje druhým dnem jednání Putina s Lukašenkem

V Soči druhým dnem jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem. Ministerstva dopravy obou zemí dostaly za úkol dostat zpět do vlasti Bělorusy, kteří uvázli v Evropě, uvedla agentura Ria Novosti s odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Běloruský autoritářský prezident přiletěl do ruského přímořského letoviska v pátek, s Putinem mimo jiné probírali situaci kolem nedělního nuceného přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku.

"Z našeho pohledu vyžaduje situace promyšlené a konstruktivní projednání, bez ukvapených závěrů. A kaskáda kvapných emocí, kterou vytvořily evropská hlavní města, spíše hovoří o tom, že tento přístup se nezakládá na snaze skutečně vyjasnit okolnosti," prohlásil dnes Peskov k incidentu a následným světovým reakcím. Putin už v pátek před začátkem jednání s Lukašenkem označil události kolem nuceného přistání letadla Ryanar v Minsku za vzplanutí emocí.

Oba se podle kremelského mluvčího bavili také o Sofii Sapegové, kterou běloruské bezpečnostní síly zadržely v neděli s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem. Sapegová má přitom ruské občanství. "Její osud nám samozřejmě není lhostejný. Ale bereme rovněž v úvahu fakt, že (...) má trvalý pobyt v Bělorusku," řekl médiím Peskov. Ruský prezident podle něj nařídil ministerstvu zahraničí, aby její případ "pečlivě sledovalo".

Páteční jednání začalo podle ruských médií kolem páté hodiny večerní a skončilo někdy kolem půlnoci. Lukašenko na začátku schůzky prohlásil, že svému ruskému spojenci dovezl dokumenty, které podle něj osvětlují situaci kolem nedělního nuceného přistání civilního letadla v Minsku. Mluvčí Kremlu dnes ovšem uvedl, že detaily z těchto dokumentů nemůže prozradit.

Běloruské úřady přiměly s pomocí stíhačky letoun, jenž měl namířeno z Atén do Vilniusu, přistát v Minsku a bezpečnostní složky poté zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě. Západní země incident odsoudily a žádají propuštění žurnalisty. Lídři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku. Řada zemí EU následně zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území anebo pro ně uzavřely i svůj vzdušný prostor pro přelety.

Mnozí unijní letečtí dopravci se také začali vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru, což některým způsobilo potíže při letech do Moskvy. Francouzská společnost Air France zrušila tento týden tři linky z Paříže do Moskvy, jelikož nedostala povolení od Ruska ke změně trasy. Potíže hlásily i rakouské Austrian Airlines. Dnes Air France uvedly, že povolení k nové trase letu, při níž se Bělorusku vyhnou, z Ruska obdržely.

Kvůli leteckým omezením se řada občanů Běloruska nyní nemůže vrátit do své vlasti, uvedl Peskov podle agentury TASS Ministerstva dopravy obou zemí tedy dostaly pokyn, aby přišly na způsob, jak je do rodné země dopravit, píše Ria Novosti.

Hlavními tématy jednání Lukašenka s Putinem byly ovšem podle Peskova ekonomické vztahy, obchod a boj proti pandemii covidu-19. Peskov rovněž podotkl, že páteční jednání bylo formální, kdežto dnešní rozhovory už nikoliv. Telegramový kanál Pul Pervogo, jenž má blízko k běloruskému prezidentovi, dnes zároveň zveřejnil snímek ze setkání státníků na jachtě, uvedl Interfax.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama