Ve Velké Británii se protestovalo proti policejnímu zákonu

K protestech proti policii a chystanému zákonu, který má posílit její pravomoci, se dnes po celé Británii shromáždily tisíce lidí. Na jedné z demonstrací v centru Londýna propukla potyčka s policií. Někteří demonstranti přišli vyjádřit nespokojenost také s rasovou a etnickou diskriminací či prosadit ochranu klimatu, upozornil list The Guardian.

Policie Velké Británie
doporučujeme

Dnešní demonstrace byly namířené proti chystanému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné počítá s větší pravomocí policie při omezování protestních shromáždění. Od začátku března, kdy se zákonem zabýval parlament, se v Británii odehrálo několik podobných demonstrací - pozornost se upřela zejména na akce v Bristolu, kde se protestující několikrát ostře střetli s policií. V západoanglickém městě se i dnes shromáždil početný dav, demonstrace se však konala v poklidu, píše agentura Reuters.

Kritici připravovanou normu označují za útok na právo demonstrovat, za krok směrem k autoritářství a za omezení svobod jednotlivce ve prospěch úřadů. Protestní akce byly ohlášeny z více než 20 anglických a velšských měst. Odpůrci připravovaného zákona z hnutí nazvaného Kill The Bill (Zlikvidujte zákon) kromě hlavního města demonstrace pořádali v Birminghamu,Cardiffu, Liverpoolu, Manchesteru či Newcastlu.

V londýnském Hyde Parku se dnes lidé začali scházet od 13:00 místního času (14:00 SELČ). Tisíce demonstrantů se později z parku vydaly před parlamentní budovy, kde k nim promluvil například bývalý předseda labouristů Jeremy Corbyn, někteří jeho spolustraníci. Manifestace se účastnili i příznivci hnutí proti rasové diskriminaci jako je Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) či ekologického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí).

"Chci žít ve světě míru a spravedlnosti, chci žít ve světě lidských práv a demokracie a jsem připraven, že to některým nebude příjemné," sdělil davu Corbyn.

"Právo protestovat je vzácné. Protestní hnutí utvářejí dějiny, od protestů za osmidenní pracovní dobu, přes volební právo žen, po rovnost platů. Práva, která bereme jako samozřejmá, jsme si museli vybojovat na demonstracích. Vzali jsme si je; nedostali jsme je od bohatých a mocných," zdůvodnil Corbyn již dříve svou účast na dnešním protestu ve videu zveřejněném na twitteru.

Několik londýnských demonstrantů se v pozdních hodinách střetlo s policisty. Policie obyvatele hlavního města již dříve vyzvala, aby se protestů neúčastnili. Varovala, že tyto akce občany vystavují riziku porušení koronavirových restrikcí.

"Policejní operace v centru Londýna se nyní přesunula do fáze vymáhání zákonů a zatýkání," citovala metropolitní policii agentura Reuters. "Ty, kdo v oblasti zůstávají, vyzýváme, aby odešli a vrátili se domů," uvedly bezpečnostní složky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 13:17 Aktualizováno V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Stoltenberg vyzval Rusko k uklidnění situace na Ukrajině, Kyjev nechce…

13.04.2021 13:00 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama