Ve všech zemích světa by očkování mělo podle WHO začít do 100 dní

Ve všech zemích světa by očkování proti covidu-19 mělo u zdravotnického personálu a nejohroženějších lidí začít v příštích 100 dnech. Vyzval k tomu dnes podle agentury DPA šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Navzdory vakcinaci letos kolektivní imunity dosaženo nebude, upozornila podle agentury AFP vědecká pracovnice WHO Sumja Svaminathanová.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Etiopan Tedros v minulosti opakovaně kritizoval "očkovací nacionalismus", tedy skutečnost, že bohaté země si zajistily téměř veškerou vakcínu, která je dosud k dispozici, zatímco chudší státy s očkováním ještě prakticky nezačaly.

Poradce WHO Bruce Aylward řekl, že organizace doufá v zahájení vakcinace v chudších zemích v únoru, a to prostřednictvím celosvětového vakcinačního programu COVAX. S tím přišla WHO ve spolupráci s nevládními organizacemi ve snaze řešit nerovnost při distribuci očkovacích látek.

"Přes 40 zemí už začalo proti covidu-19 očkovat. Ale všechna vakcína, nebo prakticky všechna, je dosud ve vysoce příjmových nebo středně příjmových zemích," upozornil Aylward.

Podle Tedrose jsou nyní experti WHO v Číně, aby také pomohli tamním výrobcům vakcín, firmám Sinovac a Sinopharm, splnit mezinárodní standardy pro schválení očkovacích látek. WHO kromě toho očekává další údaje o bezpečnosti a účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca a indického výrobce Serum Institute.

Mnoho zemí světa nemá, na rozdíl od EU nebo USA, své vlastní úřady na schvalování vakcín, a proto spoléhají na nouzové schválení WHO.

Vědkyně WHO Sumja Svaminathanová dnes upozornila, že letos ještě nebude na žádné úrovni dosaženo kolektivní imunity proti covidu-19. Zdůraznila, že i nadále je důležité dodržovat opatření jako odstupy, mytí rukou a nošení roušek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama