WHO varuje před myšlenkou promoření populace

Počet nových případů nákazy koronavirem je na nejvyšší úrovni od začátku pandemie, prohlásil dnes na pravidelné tiskové konferenci předseda Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varoval před myšlenkou nechat virus způsobující nemoc covid-19 volně kolovat v populaci s cílem vytvořit kolektivní imunitu.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Nikdy v historii veřejného zdraví nebyla využita kolektivní imunita ani jako strategie v reakci na epidemii, natož na pandemii," podotkl Ghebreyesus. "Je to jak vědecky, tak eticky problematické," upozornil.

Například kolektivní imunita proti spalničkám podle něj vyžaduje, aby bylo proočkováno 95 procent populace; zbylých pět procent pak ochrání skutečnost, že se spalničky nebudou šířit mezi očkovanými lidmi v jejich okolí. "Jinými slovy imunity je dosaženo ochranou lidí před virem, ne tím, že je viru vystavíme," doplnil šéf WHO.

Vysvětlil také, že zatím nevíme dost o tom, jak funguje imunita u lidí, kteří už se covidem-19 nakazili. "Většina nakažených lidí si vyvine imunitní reakci během prvních týdnů, ale nevíme, jak je tato reakce silná nebo trvalá, ani zda se u jednotlivých lidí neliší," připomněl s tím, že statistici v každém z posledních čtyř dní zaznamenali dosud nejvyšší počet nově ohlášených případů nákazy.

Před pravidelnou pondělní tiskovou konferencí v Ženevě se Ghebreyesus zúčastnil virtuální diskuse pořádané listem Financial Times. Tam uvedl, že pandemii covidu-19 bude možné rychle překonat, pokud státy použijí správné nástroje. V případě, že tak ale neučiní, může tu s námi být koronavirus ještě dlouho.

"Pokud použijeme správně nástroje, které máme po ruce, tak to můžeme brzy ukončit," uvedl s tím, že vakcína by mohla být k dispozici koncem letošního nebo začátkem příštího roku. "Pokud ale řádně nepoužijeme nástroje, které máme po ruce, pak by tu s námi tato nemoc mohla zůstat velmi dlouhou dobu," dodal.

Následně na svém twitterovém účtu upřesnil, že mezi nástroje, které WHO doporučuje v boji proti koronaviru, patří mimo jiné vyhledávání nakažených a vysledování jejich kontaktů, testování, izolace, karanténa, fyzický odstup, hygiena rukou, nošení roušky, zakrývání úst kapesníkem při kašli, větrání a vyhýbání se davům.

Celosvětově se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nákaza koronavirem potvrdila již u více než 37,5 milionu lidí a více než milion nakažených zemřelo. V počtu infikovaných v absolutních číslech vedou Spojené státy následované Indií, Brazílií a Ruskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěšné přistání na Zemi. Z ISS se po půlroční misi vrátili tři astronauti…

22.10.2020 07:51 V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým a dvěma ruskými…

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama