Za bití v ruské věznici soud potrestal dozorce, ne náčelníky

Soud v ruské Jaroslavli dnes vynesl rozsudky v případu zmlácení vězně dozorci v místní věznici, který před časem otřásl celou zemí díky nahrávce z bití zveřejněné opozičním listem. Soud nečekaně zprostil viny náčelníky vězeňského zařízení, zatímco 11 dozorců potrestal za zneužití pravomocí nepodmíněnými tresty od tří let do čtyř let a tří měsíců vězení, uvedl na svém webu deník Kommersant.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šest odsouzených soudce propustil na svobodu přímo v soudní síni, protože si trest již odpykali ve vazbě; v Rusku se den vazby započítává do výkonu trestu jako půldruhého dne ve vězení.

Soudce Sergej Lupanov rozsudek ohlásil za zavřenými dveřmi vzhledem k pandemii. Neměl však námitek proti desetiminutové nahrávce bití vězně Jevgenije Makarova jako hlavnímu důkazu proti obžalovaným. "Je jasné, že deset minut nahrávky nemůže být vyhodnoceno jako chování pracovníků věznice v souladu se zákonem," prohlásil soudce.

Zastupujícího náčelníka věznice a jeho zástupce, kteří se na nahrávce nevyskytují, zprostil viny, přestože podle vyšetřovatelů právě oni nařídili dozorcům dát Makarovovi "výchovnou lekci". Tu dozorci nahráli, aby mohli náčelníkovi doložit splnění rozkazu, napsal Kommersant.

Advokátka zbitého vězně Irina Birjukovová řekla deníku, že ji verdikt šokoval a že se míní odvolat, jak proti zproštění náčelníků viny, tak proti příliš mírnému potrestání dozorců. Žalobkyně Ljubov Staršovová řekla, že prokuratura rozsudek nejprve prostuduje, ale domnívá se, že se také odvolá.

Vězně Makarova podle tisku zbili dozorci poté, co jim vynadal za to, že mu z bible vyhodili dopis z domova. Během bití několikrát ztratil vědomí, ale dozorci ho vždy vzkřísili. Advokátka Birjukovová si pak na zacházení s vězněm stěžovala vězeňské správě, prokuratuře, vyšetřovatelům i Evropskému soudu pro lidská práva. Prošetření stížnosti ale žádné pochybení dozorců neshledalo, naopak vězeň prý byl vzpurný, provinil se proti vězeňskému řádu, ale dozorci mu jen zkroutili ruku za zády. A štrasburskému soudu Rusko na jeho dotaz odpovědělo, že není důvod daný případ dále vyšetřovat.

Advokátka Birjukovová se ale dostala k nahrávce z bití vězně, kterou předala opozičnímu listu Novaja gazeta, a ten ji zveřejnil. Následný skandál a ohlas veřejnosti si vynutil vyšetřování a soud s dozorci, kterým podle tisku hrozilo až deset let za mřížemi. Birjukovová načas kvůli výhružkám smrti opustila Rusko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čtvrtina dospělých a 80 procent mladých má nedostatek pohybu. WHO vydala…

26.11.2020 07:27 Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 696 lidí, ve Franci 384

25.11.2020 20:12 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. To je nejvíce od počátku…

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

25.11.2020 19:28 Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo…

Norsko zváží zmírnění koronavirových opatření nejdřív za 3 týdny

25.11.2020 19:24 Norsko zatím ponechá v platnosti současná opatření proti šíření koronaviru. Jejich případné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama