Za bití v ruské věznici soud potrestal dozorce, ne náčelníky

Soud v ruské Jaroslavli dnes vynesl rozsudky v případu zmlácení vězně dozorci v místní věznici, který před časem otřásl celou zemí díky nahrávce z bití zveřejněné opozičním listem. Soud nečekaně zprostil viny náčelníky vězeňského zařízení, zatímco 11 dozorců potrestal za zneužití pravomocí nepodmíněnými tresty od tří let do čtyř let a tří měsíců vězení, uvedl na svém webu deník Kommersant.

Věznice, ilustrační fotografie

Šest odsouzených soudce propustil na svobodu přímo v soudní síni, protože si trest již odpykali ve vazbě; v Rusku se den vazby započítává do výkonu trestu jako půldruhého dne ve vězení.

Soudce Sergej Lupanov rozsudek ohlásil za zavřenými dveřmi vzhledem k pandemii. Neměl však námitek proti desetiminutové nahrávce bití vězně Jevgenije Makarova jako hlavnímu důkazu proti obžalovaným. "Je jasné, že deset minut nahrávky nemůže být vyhodnoceno jako chování pracovníků věznice v souladu se zákonem," prohlásil soudce.

Zastupujícího náčelníka věznice a jeho zástupce, kteří se na nahrávce nevyskytují, zprostil viny, přestože podle vyšetřovatelů právě oni nařídili dozorcům dát Makarovovi "výchovnou lekci". Tu dozorci nahráli, aby mohli náčelníkovi doložit splnění rozkazu, napsal Kommersant.

Advokátka zbitého vězně Irina Birjukovová řekla deníku, že ji verdikt šokoval a že se míní odvolat, jak proti zproštění náčelníků viny, tak proti příliš mírnému potrestání dozorců. Žalobkyně Ljubov Staršovová řekla, že prokuratura rozsudek nejprve prostuduje, ale domnívá se, že se také odvolá.

Vězně Makarova podle tisku zbili dozorci poté, co jim vynadal za to, že mu z bible vyhodili dopis z domova. Během bití několikrát ztratil vědomí, ale dozorci ho vždy vzkřísili. Advokátka Birjukovová si pak na zacházení s vězněm stěžovala vězeňské správě, prokuratuře, vyšetřovatelům i Evropskému soudu pro lidská práva. Prošetření stížnosti ale žádné pochybení dozorců neshledalo, naopak vězeň prý byl vzpurný, provinil se proti vězeňskému řádu, ale dozorci mu jen zkroutili ruku za zády. A štrasburskému soudu Rusko na jeho dotaz odpovědělo, že není důvod daný případ dále vyšetřovat.

Advokátka Birjukovová se ale dostala k nahrávce z bití vězně, kterou předala opozičnímu listu Novaja gazeta, a ten ji zveřejnil. Následný skandál a ohlas veřejnosti si vynutil vyšetřování a soud s dozorci, kterým podle tisku hrozilo až deset let za mřížemi. Birjukovová načas kvůli výhružkám smrti opustila Rusko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje