Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí vyšetřovací zpráva

K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným restrikcím, vedlo selhání ve vedení britské vlády. Vyplývá to z dlouho očekávaného plného znění vyšetřovací zprávy úřednice Sue Grayové, které dnes zveřejnila britská vláda. Britský premiér Boris Johnson se za večírky znovu omluvil a uvedl, že za ně přijímá plnou zodpovědnost, rezignovat ale nehodlá.

Vinu za "kulturu" porušování pravidel v úřadu premiéra musí podle Grayové nést ti nahoře. Někteří mladší úředníci se totiž domnívali, že jejich účast na některých z těchto akcí byla vzhledem k účasti výše postavených kolegů povolená. "Mnozí budou zděšeni, že k takovému chování došlo v takovém rozsahu v samém srdci vlády. Veřejnost má právo očekávat na takových místech nejvyšší standardy chování a to, co se stalo, jim zjevně neodpovídalo," stojí v materiálu.

Ani mimořádný tlak, kterému úředníci a poradci čelili, neomlouvá jejich chování, uvedla ve zprávě Grayová. Podle úřednice se večírků účastnil velký počet lidí. Odsoudila skutečnost, že někteří zaměstnanci chtěli vhodnost pořádání večírků zpochybnit, ale nebylo jim to umožněno.

Grayová vyšetřovala celkem 16 setkání, jichž se Johnson a jeho zaměstnanci zúčastnili v letech 2020 a 2021, zatímco lidé v Británii měli zakázáno se stýkat na základě omezení zavedených Johnsonovou konzervativní vládou ve snaze zpomalit šíření nemoci covid-19.

Součástí zprávy, která má kolem 50 stran, jsou i fotografie z některých shromáždění. Část jich už v úterý publikovala stanice ITV. Ukazují premiéra, jak si připíjí a baví se se skupinou lidí. Na stolech lze vidět lahve od alkoholu a občerstvení.

Mezi nejhorší zjištění vyplývající ze zprávy Grayové patří nadměrné pití alkoholu, které vedlo k tomu, že některým zaměstnancům bylo špatně, večírek do 4:35 ráno v předvečer pohřbu prince Philipa, nebo nevhodné chování k uklízečkám a ochrance, napsal na twitteru novinář Steven Swinford z listu The Times.

Johnson čelí kvůli kauze známé jako Partygate výzvám k rezignaci. Premiér se dnes před poslanci znovu omluvil za večírky ve svém sídle v Downing Street. Řekl, že přijímá plnou odpovědnost za své selhání a že se z něj poučil. Podotknul, že ho pobouřily zprávy o tom, jak se někteří jeho zaměstnanci chovali k uklízečkám a ochrance na večírcích, za což se omluvil. Podle premiéra byla jeho přítomnost na některých večírcích přijatelná, protože se na nich jen zastavil, aby poděkoval svým zaměstnancům za jejich tvrdou práci, což považuje za součást "dobrého vedení".

Zpráva Grayové je "pomníkem arogance a pýchy vlády, která věřila, že pro ni platí jiná pravidla než pro ostatní", řekl dnes předseda opoziční Labouristické strany Keir Starmer. Johnsona opět vyzval k rezignaci. Starmer, který momentálně čelí podezření, že také porušil covidová pravidla, zopakoval svůj slib, že odstoupí, pokud se to prokáže.

Johnsona čeká vyšetřování parlamentního výboru, který chce zjistit, zda úmyslně klamal poslance, když jim tvrdil, že žádná pravidla porušena nebyla.

Na Johnsona se dnes kvůli zprávě sesypala kritika poslanců. "Premiér byl v centru dění, vše zorganizoval a sám dostal skleničku na přípitek účastníkům večírku," řekl poslanec za Skotskou národní stranu (SNP) Ian Blackford. Johnson se podle něj omluvil ne proto, že by ho to mrzelo, ale jen proto, že se nechal nachytat. "Ryba smrdí od hlavy," prohlásil Blackford a Johnsona vyzval k rezignaci.

Labouristický poslanec Andy Mcdonald se Johnsona zeptal, jak může v noci spát "s takovým množstvím krve na svých špinavých, privilegovaných rukou".

Podle Grayové ale večírky v Downing Street a ve vládní čtvrti Whitehall neodrážejí převládající kulturu v celé vládě. Zmínila, že tisíce lidí pracovaly na tom, aby v "bezprecedentní době" dosáhly dobrých výsledků. Uvedla také, že ji potěšil pokrok, kterého vedení britské vlády dosáhlo od lednové publikace části její vyšetřovací zprávy.

Grayová již na konci ledna zveřejnila zkrácenou verzi své vyšetřovací zprávy. Ve stejnou chvíli ale večírky začala vyšetřovat policie, která ji požádala, aby zatím nezmiňovala události dotýkající se policejního vyšetřování. Veřejnost tak na plné znění dokumentu čekala několik měsíců.

Grayová už v lednové verzi zprávy uvedla, že některá setkání v sídle a úřadu britského premiéra v Downing Street během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat.

Londýnská policie minulý týden oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy