"Zastavme nenávist pro zisk." Britští labouristé se připojili k bojkotu facebooku

Britská opoziční Labouristická strana se rozhodla připojit k rozsáhlému bojkotu sociální sítě facebook, jehož cílem je vyvinout tlak na stejnojmennou provozovatelskou společnost, aby více regulovala nenávistný obsah sdílený uživateli. V televizi BBC to dnes prohlásila činitelka strany Rachel Reevesová.

Rachel Reevesová
doporučujeme

"Všichni poslanci Labouristické strany používají facebook k šíření svých sdělení, ale co už nyní dělat nebudeme, je reklama na facebooku," řekla Reevesová pro BBC.

Podle listu The Sunday Times rozhodl šéf labouristů Keir Starmer o "totálním bojkotu" politické reklamy na facebooku, čímž chtěl vyjádřit solidaritu s hnutím Black Lives Matter (na černošských životech záleží). To se dostalo do popředí světového zájmu po masivních demonstracích proti rasismu a policejní brutalitě v USA, jež vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty. Podle The Sunday Times strana vynaložila přes 1,2 milionu liber (35,75 milionu korun) na facebookovou reklamu před posledními parlamentními volbami, jež se konaly v polovině loňského prosince.

Podle Reevesové je bojkot způsobem, jakým vyvinout tlak na společnost Facebook, aby přijala rozhodnější kroky proti "zločinům z nenávisti a nenávistným projevům".

K celosvětovému bojkotu se již připojila téměř tisícovka společností, včetně velkých jmen jako Adidas, Coca-Cola, Unilever či Starbucks. Kampaň s názvem Stop Hate For Profit (Zastavme nenávist pro zisk) zahájily ve Spojených státech nevládní organizace na obranu občanských práv.

Facebook opakovaně tvrdí, že pro boj s nenávistným obsahem přijímá nové kroky, zástupci kampaně se však domnívají, že nejedná dostatečně důrazně. Vedení společnosti se tento týden sešlo s lídry amerických sdružení, která stojí za bojkotem, kteří však setkání následně hodnotili jako zklamání. Facebook rovněž tento týden zveřejnil nezávislý audit, podle nějž je přístup společnosti k občanským svobodám stále příliš reaktivní a nesystematický.

Odborníci však varují, že bojkot se zatím nijak významně nedotýká tržeb Facebooku, jehož příjmy z reklamy pochází ze tří čtvrtin od malých a středních zadavatelů, kteří se většinou k protestní akci nepřipojili. Podle některých pozorovatelů je přitom sociální síť pro firmy při komunikaci s jejich zákazníky v lecčems nenahraditelným nástrojem, společnosti se tak dříve či později k inzerování na facebooku pravděpodobně vrátí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko volí prezidenta. Internet je blokován, Lukašenko umlčel opozici

09.08.2020 13:14 Aktualizováno V Bělorusku se dnes konají prezidentské volby, v nichž podle pozorovatelů téměř jistě už pošesté za…

Bělorusové čekají ve frontě v Praze na možnost volit, odpůrci Lukašenka…

09.08.2020 10:33 Na dvě stovky Bělorusů čekaly od dnešního rána před budovou velvyslanectví v pražské Troji na…

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama