Britský premiér Rishi Sunak dnes slíbil, že jeho vláda letos dosáhne snížení inflace na polovinu, zajistí růst ekonomiky a snížení státního dluhu. V projevu v tiskovém centru olympijské vesnice ve východním Londýně se věnoval i nelegální migraci a vzdělání, přičemž mimo jiné chce, aby se děti ve školách až do 18 let povinně věnovali nějakému druhu matematiky. Mnoho prostoru naopak nevěnoval krizi britského zdravotnického systému (NHS) a stávkám.
Britský premiér vyzdvihl technologické inovace jako způsob řešení energetické krize a prostředek k naplnění cílů uhlíkové neutrality. "Ke změně ale potřebujeme odvahu. Británie musí být nejvíce inovativní ekonomikou na světě," řekl Sunak.
V projevu slíbil, že jeho vláda vytvoří "lepší budoucnost pro děti i vnoučata", a požádal veřejnost, aby ho "soudila na základě výsledků, kterých dosáhne". Neposkytl ovšem mnoho detailů k tomu, jak chce své hospodářské plány realizovat. Sunakovi kritici zpochybňují, že 42letý bývalý finanční analytik nadnárodní banky Goldman Sachs dokáže dovést Konzervativní stranu k vítězství ve volbách, které jsou nyní plánovány na leden 2025.
Citlivým tématům, jako jsou krize zdravotnického systému NHS a stávky zaměstnanců různých oborů, se premiér věnoval až v odpovědích na novinářské dotazy, ačkoli za jednu ze svých pěti priorit označil snahu snížit počet lidí čekajících na lékařskou péči. Uvedl, že na nemocničních lůžkách leží až 30.000 lidí, kteří by ve skutečnosti mohli být v jiném typu pečovatelského zařízení nebo v domácí péči. Vláda se podle premiéra zaměří také na takzvané "virtuální nemocniční oddělení", tedy podporu domácí léčby i s přístroji, a na lepší prevenci.
Z průzkumu veřejného mínění společnosti Savanta ComRes v pondělí vyplynulo, že více než čtvrtina dospělých Britů se v posledních 12 měsících pokusila objednat na osobní prohlídku u praktického lékaře, ale nepodařilo se jí to. Výzkum si objednala britská strana Liberální demokraté, která vládu obvinila z dlouholetého "špatného řízení a zanedbávání" zdravotnických služeb.
Záchranáři NHS napříč Británií v uplynulých týdnech vyhlašovali nouzové stavy a žádali lidi, aby si ambulanci volali jen v případech, kdy je ohrožen život. O totéž žádají veřejnost některé pohotovosti. Matthew Taylor, výkonný ředitel NHS Confederation, která zaštiťuje zdravotnický systém Anglie, Walesu a Severního Irska, řekl listu The Guardian, že zdravotnictví bude v alarmujícím stavu patrně až do Velikonoc.
Už úvodem projevu dnes Sunak přislíbil omezení přílivu migrantů, kteří do Británie přicházejí nelegálně. "Pokud připlujete do této země nelegálně, budete bryskně posláni pryč. Ty lodě zastavíme," prohlásil.
Sunak je stejně jako jeho předchůdkyně Liz Trussová zastáncem programu deportací do Rwandy těch žadatelů o azyl, kteří do Británie přišli nelegálně. Program z dílny bývalé konzervativní ministryně Priti Patelové jako zákonný v prosinci uznal londýnský vrchní soud. Vláda však ve věci čelí dalším právním krokům.
V souvislosti se stávkami, ke kterým se v minulém roce kromě zdravotníků uchýlili i zaměstnanci veřejné dopravy, pošty nebo právníci, Sunak řekl, že ve veřejném prostoru je mnoho dezinformací a "vláda si váží práce odborů".
Na novinářský dotaz, zda se vláda z problémů dokáže "vymotat pomocí zákonů", Sunak odpověděl, že "vláda je vždy otevřená dialogu". Schválí ale zákony, které "znovu nastolí rovnováhu tak, aby lidé už nemuseli čelit takovým narušením ve službách", řekl premiér a naznačil, že další oznámení na toto téma přinese v příštích dnech.
Důraz dnes britský premiér kladl také na důležitost rodiny ve státě jako celku i v jednotlivých komunitách. "Nezáleží na tom, jak vaše rodina vypadá, pokud je láska tím, co vás spojuje," řekl Sunak.
Slíbil věci, které by se splnily i bez jeho přičinění, kritizuje opozice
Britský premiér Rishi Sunak v dnešním projevu slíbil věci, které by se splnily i bez jeho přičinění, uvedla nejsilnější opoziční Labouristická strana. Konzervativec Sunak v první řeči v novém roce sliboval mimo jiné zlepšení hospodářské situace Británie, situace ve zdravotnictví i účinnější boj s nelegální migrací. Podle labouristů by bylo těžší Sunakovy sliby nesplnit než splnit. Skotská národní strana (SNP) premiérův projev označila za reklamu na skotskou nezávislost.
Britský premiér v projevu hovořil o důležitosti odvahy a inovativního myšlení, které jsou podle něj nutné pro změnu Británie k lepšímu. Do roku 2023 slíbil snížení inflace na polovinu, snížení státního dluhu, nastartování růstu ekonomiky, snížení počtu lidí čekajících na lékařskou péči ve státním systému NHS a účinnější boj s nelegální migrací.
Labouristé na jeho projev reagovali analýzou, o které informoval list The Guardian. Podle ní se Sunakovy ekonomické vize naplní, ať už o ně bude premiér usilovat, či nikoliv, stejně tak se patrně sníží i čekací doba na zdravotní péči. Jediné, za co se tedy premiér podle labouristů bude muset zasadit, je snížení počtu lodí s migranty připlouvajících nelegálně do Británie. To ovšem podle opoziční strany slibovali i předchozí premiéři z Konzervativní strany.
Konzervativci nyní na labouristy ztrácejí 22 procentních bodů, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který 29. prosince zveřejnil server Politico. Parlamentní volby v Británii se budou konat nejpozději v lednu 2025.
Šéf Skotské národní strany (SNP) v Dolní sněmovně Stephen Flynn uvedl, že dnešní projev byl Sunakovou šancí "napravit zlomenou Británii", nastínit lepší platové podmínky pro zaměstnance veřejného sektoru a ochránit ty nejslabší ve společnosti. "Nic z toho ale neudělal. Namísto toho přinesl pět chatrných slibů stejně jako jeho předchůdci," řekl Flynn. SNP má jako druhá nejsilnější opoziční strana v 650členné dolní komoře 44 mandátů.
Předseda další opoziční strany Liberální demokraté Ed Davey kritizoval Sunaka za to, že podle něj nepřikládá dostatečnou důležitost státnímu zdravotnickému systému NHS, který je podle expertů v alarmujícím stavu. "Lidi by byli v úděsu, kdyby věděli, že premiér stále nemá pořádný plán na to, jak skončit krizi, která otřásá NHS," řekl Davey.
Sunakův přístup k NHS v komentáři na twitteru odmítla i mluvčí Zelených Catherine Rowettová: "Nemůžete zkrátit pořadníky na zdravotní péči nebo dostat lidi do nemocnic, pokud nezaplníte volní místa pro sestry a lékaře. A to znamená zvýšit jejich platy a zlepšit pracovní podmínky z šílených na realistické."
Související

Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Rishi Sunak , Velká Británie , inflace , Labouristická strana (VB)
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
před 1 hodinou

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
před 1 hodinou

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
před 3 hodinami

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
před 3 hodinami

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 4 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 5 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 6 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 8 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 8 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 9 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 9 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 11 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 12 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera
Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Zdroj: Libor Novák