Zkažená dovolená. Karanténa pro britské navrátilce ze Španělska působí problémy

Nové opatření britské vlády, která s platností ode dneška nařídila povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny cestovatele vracející se ze Španělska, způsobila mezi turisty rozhořčení i paniku. Informoval o tom server BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Londýn o povinné karanténě pro navrátilce ze Španělska rozhodl v sobotu a nové nařízení platí už ode dneška. Právě kvůli rychlosti, s jakou změnil pravidla, čelí kabinet kritice. Zástupce opozičních labouristů Jonathan Ashworth dnes řekl, že vládní politika je v tomto ohledu nepředvídatelná a chaotická a stížnosti proudí i od britských dovolenkářů, kteří se musejí s novou situací vyrovnat v podstatě z hodiny na hodinu.

zdroj: YouTube

"Je to příšerné, protože to přišlo úplně nečekaně, neměli jsme čas se připravit a každý teď panikaří," citovala agentura Reuters Emily Harrisonovou, která se o nutnosti karantény dozvěděla jen krátce před odletem z dovolené na madridském letišti. Stovky či tisíce dalších lidí zřejmě nadcházející dovolenou ve Španělsku zruší, protože nechtějí kvůli zaměstnání riskovat, že budou muset po návratu zůstat další dva týdny doma, uvedla BBC.

"Je to bláznivé, protože opatření zavedená ve Španělsku, ať již jde o nošení roušek či všudypřítomná dezinfekce, jsou opravdu dobrá. Je to tady lepší, než to máme my v Londýně," uvedl Rich Lambert, jeden z britských turistů na letišti v Barceloně.

Krok britský vlády kritizoval i jiný z Britů pobývající na dovolené na ostrově Menorca. "Je to směšné. Nejsou tady skoro žádné případy nákazy a mnohem větší šance, že onemocním, bude po návratu do Británie," prohlásil John Snelling.

Ministr zahraničí Dominic Raab dnes rozhodnutí britské vlády hájil s tím, že šlo o okamžitou odpověď na zhoršení epidemiologické situace ve Španělsku. "Nemůžeme se omlouvat... musíme být schopní dělat rychlá a rázná rozhodnutí," řekl v televizi Sky News. Podle Raaba vláda jednala na základě bilance nových případů z pátku, kdy ve Španělsku přibylo 922 nakažených, o den dříve to bylo 971. V Británii nyní přibývá infikovaných podobným tempem, v sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o 767 nových případech.

Cestovní kancelář TUI kvůli novému omezení zrušila všechny zájezdy do pevninského Španělska. "Víme, jak moc se naši zákazníci těší na dovolenou v zahraničí a někteří se budou schopni s novými pravidly karantény vyrovnat. Proto všichni, kdo si přejí vycestovat na Kanárské a Baleárské ostrovy, budou moci od pondělí 27. července odcestovat podle plánu," uvedla firma v prohlášení.

Úřady v Katalánsku, které je vzedmutím další vlny nákazy postiženo vedle Aragonie a Madridu nejvíce, v pátek oznámily, že příští dva týdny budou v regionu uzavřeny všechny noční kluby a bary fungující obvykle do pozdních nočních hodin. Podle španělské epidemioložky Andrey Burónové souvisí zákaz s tím, že velký počet nově infikovaných po celé zemi je mezi mladými lidmi.

I české ministerstvo zahraničí nově upozornilo na zvýšené riziko nákazy při cestování do určitých oblastí v některých evropských zemích. Pokud jde o Španělsko, jde právě o regiony Katalánsko, Aragonie, Baskicko a oblast Madridu.

Španělská vláda chce přesvědčit Británii, aby neuplatňovala dvoutýdenní povinnou karanténu u turistů. Řekla to dnes podle agentury Reuters španělská ministryně zahraničních věcí Arancha Gonzálesová. "Španělsko je bezpečné. Je bezpečné pro Španěly, je bezpečné pro turisty," uvedla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama