Zmatek a naprostá neschopnost. Profesor popsal boj s koronavirem v Rusku

NÁZOR - V posledních dnech roste pocit, že Rusko jasně prohrává "válku" s koronavirem, poukazuje politolog Vladislav Inozemcev. Profesor z Moskevské státní Lomonosovovy univerzity v komentáři pro server Moscow Times připomíná, že v zemi každodenně stoupá počet nakažených a brzy zřejmě začne stoupat i počet obětí.

Naprostý zmatek

"Hlavní otázka zní: Proč tomu tak je?" píše profesor. Sám se domnívá, že odpověď spočívá v povaze mocenské struktury v Rusku.

Během dvou minulých "slavných desetiletí" se Kreml uzavřel do sebe a stal se rukojmím statistik a zpráv předkládaných vysokým činitelům vzdělanými lidmi, zatímco důvěra obyvatel ve slova a nařízení úřadů poklesla na nulu, deklaruje politolog. Současná epidemie podle něj naplno odhalila, jak jsou všichni zmatení.

V normální zemi s odpovědnou vládou a vysokou mírou společenské důvěry vypadá reakce na koronavirus konvenčně, tvrdí Inozemcev. Úřady podle něj mluví pravdu o rozsahu epidemie, testují se ti, kteří vykazují symptomy nemoci, a nikdo se nepokouší vydávat covid-19 za zápal plic, případně jako důvod smrti uvádět srdeční selhání nebo cukrovku, pokud za ní stála nákaza koronavirem.

"Obyvatelstvu se nevykládají pohádky, ale je informováno o skutečných statistikách úmrtnosti," píše politolog. Dodává, že lidem je doporučováno zdržovat se doma a v případě, že to není možné, dodržovat preventivní opatření, například nevstupovat na úřady, do obchodů či veřejné dopravy bez roušky.

Lidé sami požadují, aby jejich přátelé a příbuzní dodržovali sociální izolaci, tvrdí Inozemcev. Konstatuje, že tak to probíhá například ve Spojených státech, Německu či Velké Británii.

V pochybných zemích s atmosférou diktatury a společností se stádovitými tendencemi je reakce odlišná, deklaruje profesor. Upozorňuje, že pravda o rozsahu epidemie je utajována, ačkoliv úřady provádějí obecnou diagnostiku, snaží se identifikovat ohniska a zcela je odříznout od okolního světa a tvrdě omezují pohyb v karanténních zónách - ve Wu-chanu například pouze jeden člen domácnosti mohl jednou za tři dny opustit bydliště, a to maximálně na hodinu.

Diagnostikovaným není nařízena izolace, ale každý je poslán rovnou do nemocnice a některé sektory ekonomiky fungují na základě mimořádného stavu, kdy veškerá nařízení přicházejí od státu, uvádí politolog. Dodává, že tímto způsobem s epidemií bojovala Čína.

Vše při starém

"V Rusku si úřady myslí, že mohou jednat, jako by byly v Číně, a že se lidé budou chovat jako v Evropě," píše Inozemcev. Vysvětluje, že na všech úrovních správy je rozsah epidemie přiznáván jen pomalu, ale úřady zároveň naivně chtějí, aby se lidé báli jejích důsledků, a přestože se mluví o tom, že nákaza bude brzy kulminovat, vláda zavádí restriktivní opatření, jejichž tvrdost nemá obdoby v Evropě ani Spojených státech.

Jen v Moskvě byly zatím uděleny pokuty za 160 milionů rublů (necelých 55 milionů korun) kvůli porušování zbytečných, ponižující opatření, ačkoliv město zatím zdaleka nedosáhlo takové úrovně omezení mezilidského kontaktu jako Milán či Madrid, kde nebyly potřeba pokuty ani silácká nařízení, poukazuje profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruské úřady přitom samy nahrávají vysokému rozšíření epidemie, upozorňuje Inozemcev. Připomíná, že nárůst počtu případů v posledních dnech časově koresponduje s fiaskem v moskevském metru kde se 15. dubna tvořily enormní fronty dne, a velikonočními oslavami 19. dubna v jiných regionech.

Stejně tak se naprostá neschopnost ukázala při prvomájových oslavách, kdy byly ulice plné lidí, což se podle politologa projeví v polovině tohoto měsíce a zničí veškeré naděje na konec karantény a zahájení restartu ekonomiky.

Malé firmy jsou drceny pod záminkou nebezpečí epidemie, ale na těžebních polích společnosti Gazprom onemocněla téměř polovina z 10 tisíc zaměstnanců, připomíná profesor. Doplňuje, že taková koncentrace lidí nebyla považována za problém, protože Gazprom je "systémově důležitá" firma.

"Ve zkratce, je to stejné jako jindy," píše Inozemcev. Ruské úřady podle něj předstírají, že zaujaly vůdčí roli, běžní Rusové předstírají, že se řídí jejich příkazy, zatímco prezident Vladimir Putin sedí ve svém bunkru. "Katastrofa se nevyhnutelně blíží," míní politolog.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy