Francie se chystá na olympiádu. Svolává tisíce policistů ze zahraničí

Francouzské ministerstvo zahraničních věcí požádalo 46 zemí o poskytnutí přibližně 2000 policistů, kteří pomohou dohlédnout na bezpečnost během olympijských her 2024 v Paříži. Informoval o tom server Washington Post.

"Policejní složky by měly posílit mezinárodní spolupráci a bezpečnost během olympijských her. Jde o klasický přístup hostitelských zemí při organizaci velkých mezinárodních akcí," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Olympijské hry vyvolávají už několik měsíců spory kvůli účasti ruských a běloruských sportovců. Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PZ RE) naposledy podpořilo úplný zákaz jejich účasti v Paříži. Prohlásil to ve středu předseda PZ RE Theodoros Rusopulos.

Rusopulos ve zprávě pro média uvedl, že ke své výzvě dospěl po úterním rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) neumožnit ruským a běloruským sportovcům zúčastnit se otevíracího ceremoniálu olympijských her v Paříži a také po reakci deseti olympijských vítězů, aby podpořilo bojkot ruských a běloruských sportovců na olympiádě.

Dodal, že olympijské hry se zrodily v jeho zemi asi před 3000 lety první olympijské hry moderní éry se konaly v Aténách v roce 1896. Upřesnil, že jde o filozofii, která podporuje respektování a bratrství a že základní principy olympiády jsou proti válce.

"Kladu si proto otázku: měli by sportovci ze země, která napadla jinou, soutěžit na olympijských hrách a hrdě reprezentovat tuto zemi? Můžeme odsoudit Rusko za bombardování ukrajinských civilistů, únosy dětí, mučení vězňů, páchání masakrů a pak tleskat jeho sportovcům? S vědomím , že mnozí z těchto sportovců jsou ve skutečnosti angažováni v ruské armádě a že drtivá většina z nich dostává státní platy? Je toto duch olympismu?" uvedl Rusopulos ve svém prohlášení.

Zdůraznil, že parlamentní shromáždění, které sdružuje poslance ze 46 evropských zemí, se touto otázkou zabývalo při několika příležitostech. Poslanci si vyslechli různorodé názory a už před rokem přijali usnesení s jednoduchou odpovědí: ruští a běloruští sportovci by se neměli zúčastnit pařížské olympiády. Jejich účast by prý byla urážkou ukrajinských sportovců, z nichž mnozí zemřeli v důsledku války a většina z nich nemůže řádně trénovat, jelikož sportovní infrastruktura je zničena.

"Někteří lidé navrhují, aby atleti a sportovci nenesli zodpovědnost za rozhodnutí svých vlád. Nebuďme naivní. Jakékoliv vítězství těchto sportovců, dokonce i pod neutrální vlajkou, by se mohlo slavit a použít jako nástroj propagandy, vytvářející příběh o přijetí a normalizaci vztahů, který bagatelizuje vážnost činů ruské a běloruské vlády," vysvětlil Rusopulos.

MOV ale chce sportovcům z Ruska a Běloruska povolit účast na červencových a srpnových olympijských hrách jako neutrálním sportovcům za přísných podmínek, připomíná DPA. MOV původně zakázal Rusku a jeho spojenci Bělorusku účast na mezinárodních sportovních akcích poté, co Moskva v únoru 2022 spustila invazi na Ukrajinu.

Rozhodnutí MOV vyvolalo kritiku ze strany mnoha zemí, sportovních federací, ukrajinských představitelů i Ruska. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba vyjádřil na sociální síti X už v pátek zásadní nesouhlas s verdiktem a v sobotu se vyjádřil oficiálně i resort.

"Členové výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru, kteří přijali toto rozhodnutí, nesou odpovědnost za povzbuzení Ruska a Běloruska, aby pokračovali v ozbrojené agresi proti Ukrajině," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. 

Podle serveru Yahoo Ukrajina nyní zvažuje bojkot olympijských her v Paříži. Uvedl to úřadující ministr sportu Matviy Bidnyi v národní televizi. "Pokud MOV umožní účast příznivcům krvavého ruského režimu, pak bude prakticky nemožné zúčastnit se olympiády v Paříži," řekl Bidnyi.

Ruský ministr sportu Oleg Matycin označil už na jaře výzvu 35 zemí k vyloučení Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu z olympijských her v roce 2024 za nepřijatelnou.  Podle návrhu MOV by Rusové a Bělorusové mohli v Paříži startovat jako neutrální atleti. Jejich návrat do soutěží zdůvodnil prohlášením Organizace spojených národů, která vyloučení Rusů a Bělorusů označila za diskriminaci.

Související

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

Více souvisejících

Francie Policie Francie olympiáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku

Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy