Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

"Je to předběžná informace, vše se bude ověřovat. Ale (jednotka) tam byla umístěna a jsou předběžné informace, že to udělali vojáci 205. motostřelecké. Budeme to prověřovat," řekl Podoljak.

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti byla dnes fatálně poškozená. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání a tvrdí opak. O zničení přehrady informoval prostřednictvím twitteru také poradce ukrajinského resortu zahraničí Anton Gerashchenko.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj svolá mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti Ukrajiny kvůli výbuchu hráze. "Kachovská vodní elektrárna je spodním a posledním stupněm dněperských vodních elektráren, která se nachází pět kilometrů od města Nová Kachovka v Chersonské oblasti. Její zničení může vést k úmrtí milionů lidí," popsal Cherashchenko.

Ukrajinské ministerstvo vnitra na sociální síti Telegram upozornilo obyvatele, ať vypnou veškeré elektrické spotřebiče, vezmou si doklady a nejnutnější věci a postarají se o své blízké a domácí zvířata. Vyzývá je, ať se řídí pokyny záchranářů a policie.

"Jednotky Národní policie a Státní služby pro mimořádné situace Chersonské oblasti jsou v pohotovosti, aby varovaly a evakuovaly civilní obyvatelstvo z potenciálních záplavových oblastí na pravém břehu Dněpru, konkrétně z obcí Mykolaivka, Olhivka, Lvove, Tyahynka, Ponyativka, Ivanivka, Tokarivka, Prydniprovske, Sadove a části města Cherson – ostrova Korabel," píše resort.

Jeden z nejvyšších představitelů Ukrajiny, vedoucí Zelenského prezidentské kanceláře Andrij Jermak, označil zničení přehrady Nová Kachovka za "ekocidu". "Rusové budou zodpovědní za možné odebrání pitné vody pro lidi na jihu Chersonské oblasti a na Krymu, možné zničení některých osad a biosféry. Je to ekocida. Bezpečnost lidí je dnes prioritou. Musíme zajistit, aby byl nepřítel potrestán na mezinárodní úrovni," varoval.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mychajlo Podoljak

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy