Kaczyński chce referendum kvůli migrační reformě. V Česku proti ní brojí Babiš

V Polsku by se mohlo uskutečnit referendum kvůli migrační reformě, kterou navrhuje Evropská unie. Podle Jaroslawa Kaczyńského by totiž vedla k narušení suverenity členských zemí. V Česku brojí proti navrhovaným pravidlům expremiér Andrej Babiš, který ostře kritizuje ministra Víta Rakušana. 

"Nebudeme s tím souhlasit, ani polský lid s tím nesouhlasí. Mělo by to být předmětem referenda. A my ho zorganizujeme," řekl Kaczyński podle TVP během jednání dolní parlamentní komory, zatímco se probíral návrh unijní migrační reformy. 

Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost prohlásil, že rozhodnutí EU narušuje suverenitu Polska a dalších evropských zemí. "To je ta nejdůležitější věc," poznamenal. "Přijali jsme několik milionů ukrajinských uprchlíků, až dva miliony natrvalo," zdůraznil Kaczyński.

V Česku čelí kritice kvůli souhlasu s reformou ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Expremiér Andrej Babiš dnes na twitteru napsal, že vicepremiér lže. "Bez jakéhokoliv mandátu zničil vše, proti čemu jsme bojovali a co jsme jasně odmítli v roce 2019 i 2020. Místo aby hájil zájmy našich občanů, tak prodal naši suverenitu. Nikdo nám nesmí říkat, kdo v naší zemi bude žít. Evropa teď otevřela pašerákům dveře dokořán," podotkl. 

Rakušan tvrdí, že povinné relokační kvóty v migračním paktu nejsou. "Naplnili jsme tak přesně to, co chtěla i minulá vláda. A jedna poznámka na okraj. Solidarita neznamená jenom z EU brát, ale taky si nějakým způsobem vzájemně a zcela samozřejmě pomáhat," uvedl ministr na sociální síti. 

Unijní návrh nahrazuje závazné kvóty na přerozdělování migrantů mechanismem, v němž každá členská země bude zodpovídat za určitý počet lidí, které však nemusí nutně přijímat. Místo toho může poskytnout peníze či jinou pomoc, například experty či materiál. 

Související

Více souvisejících

Jaroslaw Kaczyński Polsko migrace EU (Evropská unie) Andrej Babiš Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy