Klíčová schůzka má stanovené datum. O osudu Rafahu se rozhodne na Velikonoce

Jednání mezi představiteli Izraele a USA ohledně plánované izraelské pozemní ofenzivy ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by měla proběhnout v pondělí.

Izraelská delegace měla podle plánu dorazit do Washingtonu již během minulého týdne. Avšak izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil její cestu poté, co Rada bezpečnosti OSN v pondělí 25. března schválila rezoluci vyzývající k příměří v palestinské enklávě a USA se nevetovaly.

Podle zprávy televizní stanice CNN, která cituje zdroje z americké vlády, izraelská strana navrhla posunutí jednání na pondělí. Situace je ale komplikovaná, protože izraelská vláda musí do neděle připravit návrh nového zákona o povinné vojenské službě ultraortodoxních židovských mužů.

Loni vypršela platnost zákona, který jim umožňoval výjimku. Dočasně bylo zavedeno opatření, platné pouze do neděle.

Zatím není jasné, zda bude izraelská delegace moci odcestovat do USA, když je na stole toto vnitropolitické téma. Američtí představitelé uvedli, že přesné datum návštěvy ještě nebylo stanoveno.

Rada bezpečnosti OSN v pondělí poprvé od začátku války v Pásmu Gazy schválila rezoluci, která vyzvala k příměří v palestinské enklávě. Spojené státy, které jsou spojenci Izraele a předchozí návrhy vetovaly, se zdržely hlasování. Po schválení rezoluce oznámil Netanjahu zrušení plánované cesty izraelské delegace na vysoké úrovni do Washingtonu.

Později prohlásil, že cílem zrušení návštěvy izraelské delegace ve Washingtonu bylo vyslat vzkaz Hamásu. 

Podle Netanjahua je palestinské hnutí přesvědčeno, že mezinárodní tlak po nejnovější rezoluci Rady bezpečnosti OSN zabrání Izraeli dosáhnout jeho hlavních cílů - osvobodit rukojmí a zničit Hamás v pásmu Gazy.

Izraelský premiér uvedl, že mezinárodní tlak nebude mít na Izrael žádný účinek. "Doufám, že tento odkaz pochopili," dodal.

Rezoluce "požaduje okamžité příměří" během probíhajícího islámského posvátného měsíce ramadán a hlasovalo pro ni všech 14 ostatních členů Rady bezpečnosti.

Rezoluce vyzývá, aby příměří vedlo k "trvalému a udržitelnému příměří" , a požaduje, aby palestinské hnutí Hamás a další militanti propustili rukojmí unesené 7. října 2023. Schválenou rezoluci částečně vypracovalo Alžírsko s dalšími zeměmi včetně Slovinska a Švýcarska.

Spojené státy vetovaly předchozí návrhy na příměří, ale projevují stále větší nespokojenost s Izraelem včetně jeho plánů rozšířit vojenskou operaci do přeplněného Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Dosud blokovaly rezoluce o příměří ve snaze najít hranici mezi vojenskou podporou Izraele a vyjádřením nespokojenosti s izraelským lídrem Benjaminem Netanjahuem, protože v Pásmu Gazy přibývají mrtví civilisté a hrozí hladomor.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy