Kyjev dokončil přípravu vítězného plánu na ukončení války s Ruskem

Kyjev dokončil přípravu svého "vítězného plánu" na ukončení války s Ruskem, oznámil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Plán hodlá projednat s americkým prezidentem Joem Bidenem. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"V současnosti můžeme říci, že náš vítězný plán je plně připraven ve všech ohledech," prohlásil Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu. "Vše bylo detailně promyšleno. Nyní je klíčové, aby byl plán realizován," dodal. Minulý týden Zelenskyj oznámil, že plán chce projednat s Bidenem ještě během tohoto měsíce, připomíná AFP.

Prezident také zdůraznil, že neexistuje žádná alternativa k míru – žádné "zmrazení války" ani žádné jiné manévry, které by mohly umožnit pokračování ruské agrese. "Potřebujeme spolehlivou a trvalou bezpečnost pro Ukrajinu a tím i pro celou Evropu," uvedl. Dále informoval, že v listopadu plánuje uspořádat další mezinárodní mírový summit, kde chce představit svou vizi ukončení války, přičemž na summit hodlá pozvat i Rusko.

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už více než 30 měsíců. Kyjev v současnosti kontroluje části ruské Kurské oblasti, zatímco Moskva pokračuje ve snaze o postup na východě Ukrajiny.

Zelenskyj na každoročním setkání Krymské platformy řekl, že považuje za důležité, aby Kyjev představil svůj plán spojencům už před chystaným druhým mezinárodním mírovým summitem. Ten chce uspořádat koncem letošního roku. 

Ukrajinský prezident mluví o vítězném plánu. "Plán vítězství závisí především na podpoře Spojených států a dalších partnerů," vysvětlil a poznamenal, že s jejich podporou bude jednodušší přinutit Rusko k ukončení války. "Na co je tento plán? Je to důležité posílení Ukrajiny a podle mého názoru bude mít psychologický i politický vliv na rozhodnutí Ruska ukončit tuto válku," dodal. 

První zmínka o plánu padla v srpnu, kdy Zelenskyj uvedl, že o něm chce mluvit nejen s Bidenem, ale i jeho dvěma možnými nástupci, tedy nynější viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem, kteří se v noci na dnešek poprvé střetli v předvolební debatě. Očekává se také, že ukrajinský prezident odcestuje koncem září do USA na Valné shromáždění OSN. 

Lídr napadené země přichází s plánem v době, kdy se ruským jednotkám daří postupovat na východě Ukrajiny, a to navzdory překvapivému srpnovému ukrajinskému vpádu do ruské Kurské oblasti. Ten má posílit pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních. 

Kyjev naléhá na uspořádání druhého mírového summitu. První proběhl v červnu ve Švýcarsku, kdy Moskva nebyla pozvaná. Dalšího setkání už by se ruští zástupci mohli zúčastnit. 

Zelenskyj zároveň odmítá mírový plán předložený Brazílií a Čínou, protože jej považuje za destruktivní a více nakloněný zájmům Ruska. Pro Kyjev je tento návrh nepřijatelný, uvedl v rozhovoru pro nedávné vydání brazilského periodika Metropoles.

Plán Brazílie a Číny na mírové řešení války na Ukrajině byl zveřejněn koncem května letošního roku. Obě země tvrdí, že jediným způsobem, jak ukončit konflikt, je zahájit mírová jednání se stejnou účastí všech stran.

Zelenskyj označil čínsko-brazilský návrh za pouhé politické prohlášení, ale dodal, že lídrům Číny a Brazílie navrhl, aby o jejich návrzích diskutovali.

Podle britské stanice BBC náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov prohlásil, že Moskva tuto iniciativu vítá a že na globálním Jihu získává stále větší podporu.

Zelenskyj také zdůraznil, že tento mírový plán nebyl projednán s Ukrajinou. Připomněl, že Kyjev nemůže přijmout žádné kompromisy s Ruskem v otázce ukrajinského území.

Agentura Reuters v červnu informovala, že Čína se ještě před mírovým summitem ve Švýcarsku pokoušela získat rozvojové země pro svou šestibodovou mírovou iniciativu.

Ruský prezident Vladimir Putin v květnu vyjádřil podporu čínským mírovým návrhům a v září navrhl, aby Čína, Brazílie a Indie působily jako zprostředkovatelé v případných mírových jednáních o Ukrajině.

Čínský dvanáctibodový plán předložený na začátku války byl přijat vlažně jak v Kyjevě, tak ve Spojených státech. Washington uvedl, že Čína se snaží prezentovat jako mírotvůrce, ale její návrh odráží „falešný příběh“ Ruska a Čína zároveň nedokáže odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

V Zelenského mírových návrzích dominuje požadavek na stažení všech ruských vojsk z území Ukrajiny, obnovení hranic podle stavu z roku 1991 a vyvození odpovědnosti Ruska za jeho činy na Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Turecko se odklání od Západu? Chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy