Medveděv vyhrožuje Polsku: Sklidíte radioaktivní popel

Dmitrij Medveděv na sociálních sítích napsal: „Varšava určitě dostane svůj podíl radioaktivního popela." Jeho komentář odkazuje na prohlášení šéfa polského ministerstva zahraničí Radosława Sikorského o možném konfliktu mezi Spojenými státy a Ruskem.

V rozhovoru pro The Guardian Radosław Sikorski hovořil o bezpečnosti v Evropě a o konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Když byl dotázán, zda by Ukrajina mohla zaútočit na cíle uvnitř Ruska, odpověděl, že Rusko pravidelně ostřeluje energetické objekty, plynovody a civilní infrastrukturu. Píše web Polsatnews.

„Kromě použití jaderných zbraní se Rusko neomezuje,“ řekl šéf polské diplomacie.

„Američané řekli Rusům, že pokud odpálíte „nukleární zbraň", i když nikoho nezabije, zasáhneme všechny vaše pozice na Ukrajině konvenčními zbraněmi a všechny je zničíme. Myslím, že je to věrohodná hrozba," dodal.

Na tato prohlášení reagoval Dmitrij Medveděv, bývalý prezident a premiér Ruska. Uvedl, že Radosław Sikorski nejen zkresluje fakta, ale také neuváženě směřuje hrozby vůči Rusku.

„Polský ekvivalent podivného tvora jménem Blinken s mnohem zvučnějším příjmením Sikorski se zřejmě rozhodl vyděsit své vlastní pány... Za prvé, Yankeeové zatím nic takového neřekli, protože jsou opatrnější než Poláci - za druhé, útok Američanů na naše cíle znamená rozpoutání světové války a ministr zahraničí, dokonce i země jako Polsko, by to měl pochopit,“ napsal na sociální síti.

Medveděv však stále neměl dost a pokračuje. Dále ve svém prohlášení uvedl, že pokud by byly použity jaderné zbraně, Polsko rozhodně nebude v bezpečí. Vyhrožoval zničením Varšavy.

„A za třetí - pokračoval - vzhledem k tomu, že další Polák Duda nedávno oznámil své přání rozmístit TNW (taktické jaderné zbraně - pozn. redakce) v Polsku, Varšava nezůstane stranou a určitě dostane svůj podíl radioaktivního popela. Je to opravdu to, co si přejete?" - napsal Medveděv.

Medvěděv a válka na Ukrajině

Během vypuknutí konfliktu na Ukrajině se na jeho telegramovém účtu objevila řada nenávistných prohlášení. Tvrdil, že Ukrajinci nenávidí Rusko a přejí mu zkázu. „Dokud budu živý, udělám všechno pro to, aby zmizeli,“ napsal.

Podpořil také Putinovo rozhodnutí o uznání Luhanské a Doněcké lidové republiky. Po pozastavení členství Ruska v Radě Evropy označil toto rozhodnutí za nespravedlivé, ale viděl v něm příležitost obnovit trest smrti v ruském právu.

Patrně je bytostně přesvědčený, že nejlepší budoucností, v jakou mohou občané Ukrajiny nyní doufat, je, že se „stanou otroky nemocného evropského panoptika“. USA Medveděv přirovnal k násilníkovi a Ukrajinu k jeho oběti.

Vyhrožování Medveděva po teroristickém útoku v Rusku

Někteří ruští poslanci po útoku ihned obvinili Ukrajinu a vyzvali k zintenzivnění úderů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je nyní již zmíněným místopředsedou ruské Rady bezpečnosti, řekl, „že pokud se dokáže účast Ukrajiny na útoku, všechny zapojené „musí vypátrat a bez milosti zabít, včetně představitelů státu“.

Zdroje ze zpravodajských služeb USA však pro tiskovou agenturu The Associated Press uvedly, že americké zpravodajské služby získaly informace, že odnož Islámského státu v Afghánistánu plánují útok v Moskvě, a Washington tyto informace Rusku poskytl.

Související

Více souvisejících

Polsko Radoslaw Sikorski Rusko Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 5 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy