Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat

Zatímco válka na Ukrajině nadále eskaluje, Spojené státy se ocitají pod drobnohledem kvůli váhavému postoji prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku. Tři týdny poté, co Ukrajina s USA souhlasily s třicetidenním úplným příměřím, Moskva návrh odmítla a místo toho předložila vlastní požadavky. Na místo zklidnění fronty se Rusko vydalo opačnou cestou a pokračovalo v útocích na civilní cíle.

Vrcholem brutality byl 4. duben, kdy ruské rakety a drony zasáhly obytnou čtvrť v ukrajinském městě Kryvyj Rih. Útok si vyžádal 19 obětí, z toho devět dětí, a podle místních úřadů bylo zraněno dalších 75 lidí. Od té doby je každý den alespoň jedno velké město daleko od fronty terčem ruských raketových úderů.

Přestože Trump opakovaně označil příměří za prioritu a vyjádřil "hněv" nad chováním Ruska, skutečné kroky směrem k tlaku na Moskvu zatím zůstávají velmi omezené. Namísto tvrdých sankcí či zvýšení vojenské pomoci Ukrajině prezident uvalil pouze menší sankce na několik ruských podniků.

Podle serveru Kyiv Independent má Washington stále značný prostor k nátlaku na Kreml. Zvýšení vojenské podpory Ukrajině, zpřísnění cenového stropu na ruskou ropu nebo sekundární sankce na státy obchodující s Ruskem – to vše by mohlo změnit situaci. Nic z toho se však dosud neuskutečnilo.

„Chybí politická vůle,“ řekla mezinárodněpolitická analytička Jenny Mathers z univerzity v Aberystwyth. „Trump umožnil Putinovi diktovat podmínky a neurčitými hrozbami se nedá Moskva přimět k ústupu.“

Richard Betts z Kolumbijské univerzity upozorňuje na Trumpovu nevyzpytatelnost. „Pokud Putin nabídne i jen symbolické ústupky, je možné, že Trump své hrozby opět stáhne,“ míní.

Kromě úplného příměří mezi USA a Ukrajinou, které Rusko odmítlo 11. března, se tři strany dohodly 25. března alespoň na omezení bojů v oblasti Černého moře a zastavení útoků na energetickou infrastrukturu. Ani to však Moskva nepřijala bezpodmínečně – příměří podmínila zrušením některých sankcí.

Trump sice prohlásil, že je „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, a pohrozil sekundárními tarify na ruskou ropu, nicméně takový krok zatím neučinil. Dokonce oznámil nové tarify na 180 států, včetně EU a Ukrajiny, zatímco Rusko zůstalo mimo seznam.

Navzdory veřejným výrokům o tvrdém postupu Spojené státy nevyužily ani své další možnosti. Odmítly například kanadský návrh na vytvoření týmu, který by sledoval ruskou stínovou flotilu tankerů, jež obcházejí stávající sankce.

Trumpova administrativa se zaměřila spíše na tlak vůči Ukrajině než Rusku. Po konfrontaci s prezidentem Zelenským ve Washingtonu na začátku března byl dočasně zastaven tok americké vojenské pomoci a sdílení zpravodajských informací. Pomoc byla obnovena až 11. března.

Zatímco Putin stupňuje požadavky, například na vytvoření „přechodné vlády“ na Ukrajině, USA místo tvrdšího postupu nabídly ústupky. V rámci březnové částečné dohody přislíbily pomoc s návratem Ruska na globální trhy s hnojivy a zemědělskými produkty. Trump dokonce uvedl, že USA zvažují zrušení dalších sankcí výměnou za příměří.

Podle Johna Herbsta, bývalého amerického velvyslance na Ukrajině, je přístup Washingtonu vůči Rusku jednostranně smířlivý. „Putin evidentně brzdí mírový proces, a přesto nebyl za své chování nijak výrazně potrestán,“ řekl.

Trumpovy ústupky ale přinášejí zatím jen jednu věc – více ruských požadavků. Putin nemá důvod spěchat s ukončením války, pokud mu jednání s americkým prezidentem přinášejí diplomatické i ekonomické výhody bez reálných ztrát.

A jak dodává analytička Mathers, Trumpova „sympatie“ vůči ruskému prezidentovi je dobře známá. „Stačí jeden telefonát a Trump může zcela změnit názor,“ uzavírá. 

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump

Aktuálně se děje

před 23 minutami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy