Oligarchové z okolí Putina bohatnou díky známostem a vědí, jak se chránit před sankcemi

Skupina novinářů pod vedením IStories a organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) prostřednictvím uniklé e-mailové komunikace zjistila informace o snahách ruských oligarchů z okolí vůdce Vladimira Putina skrýt svůj majetek z dosahu mezinárodních sankcí, uvalených z důvodu neospravedlnitelné agrese Moskvy proti Ukrajině. Jedním ze zářných případů je Kirill Šamalov, nejmladší ruský miliardář, který se oženil s Putinovou dcerou. 

Podrobnosti zveřejnil například server RFE/RL. Navzdory sankcím si členové Putinovy rodiny a jeho kumpáni ponechali nejen mnoho luxusních aktiv v zahraničí, nýbrž mohli pokračovat v dalších investicích. „Veřejnost může poprvé vidět úplnější obraz složité taktiky, která se používá v zákulisí za účelem vyhnutí se zodpovědnosti,“ uvedl šéfredaktor IStories Roman Anin. 

Putin měl se svou bývalou manželkou dvě dcery, Mariji a Jekatěrinu, jejichž celá jména nejsou známá, stejně jako informace o jejich rodinném životě nebo kariéře. Mladší ze sester, Jekatěrina, byla kdysi provdána za Kirilla Šamalova. Tehdy vystupovala jako Jekatěrina Tichonovová. Ve 32 letech se stal Šamalov nejmladším ruským miliardářem. O nabytí takového bohatství nejsou známé téměř žádné informace. 

Uniklé e-maily ukazují, že při zařizování bydlení novomanželé rozhodně neměli hluboko do kapsy. Roku 2012 si nechali postavit dům v Usovu, což je vesnice v elitní oblasti nedaleko Moskvy, a rovněž nedaleko Putinovy rezidence Novo-Ogarevo. 

Doporučené články

Podle přiloženého seznamu nákupů stálo jejich vybavení pro malý venkovní stan – stůl, pohovka, pár křesel a látkový závěs – 53 tisíc eur, což je v přepočtu téměř 1,3 milionu korun. Dále za japonské knihy do jejich domácí knihovny zaplatili 7 700 dolarů. Koberec, který si pořídili rovněž do této knihovny, stál 54 300 eur. 

Dále Šamalov koupil za 4,5 milionu eur prostřednictvím monacké společnosti Alta Mira sídlo ve francouzském letovisku Biarritz od rodiny Gennadije Timčenka, dlouholetého Putinova přítele a multimiliardáře se zájmy v energetice, dopravě a infrastruktuře. Například nákup terasového a zahradního nábytku je vyšel na 19 tisíc eur. 

Kiril je navíc synem Nikolaje Šamalova, jednoho z Putinových nejstarších a nejbližších přátel. V polovině 90. let oba muži založili soukromou komunitu letních domů v Petrohradě Ozero. Putinovi sousedé se po jeho nástupu k moci stali vysokými státními úředníky nebo vedli státní společnosti. 

„Podle Kolesnikova byl Šamalov klíčovou postavou v systému, který byl vypracován na Putinův příkaz a v němž byly zdravotnické společnosti nabídnuty lukrativní veřejné zakázky v oblasti zdravotnictví financované bohatými oligarchy výměnou za slib, že převede třetinu peněz na zahraniční bankovní účty. Tyto peníze pak byly použity na výstavbu ‚Putinova paláce‘ u města Gelendžik,“ komentují investigativní novináři svá zjištění.

Kolem Putina takto vznikla komunita, které se někdy přezdívá Piterští – podle jejich rodného města Petrohrad. „Což je termín, který v sobě analogicky k jiným zeměpisným přívlastkům, jako jsou Tambovští nebo Izmailovští, nese více než závan organizovaného zločinu,“ pokračuje líčení novinářů. 

Během dvou desetiletí od nástupu Putina k moci zvládli nashromáždit značné bohatství a moc i jejich děti a vnoučata, načež se začali dostávat do nejvyšších pozic. Server IStories je ironicky popsal jako „noví Piterští“. „Šamalovův e-mailový archiv nabízí zajímavý portrét této skupiny. Mnozí z nich, stejně jako on, vystudovali práva na Petrohradské státní univerzitě. Diskutují o obsazování pozic ve státní správě, státních firmách a velkých podnicích a poznamenávají, že až přijdou do Moskvy, bude to jiné město, než jaké kdysi dobývali jejich rodiče,“ popisují novináři.

Doporučené články

Šamalovův obchodní partner Sergej Kolesnikov v roce 2010 obvinil tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva z korupce při výstavbě palácové rezidence u Černého moře za jednu miliardu dolarů. Nebyla pro nikoho jiného než pro toho času premiéra Putina. 

Velký únik informací ze Šamalovy e-mailové schránky začal ve chvíli, kdy ukrajinský hacker sestavil a dal na prodej miliony hesel a e-mailových adres. Mezi nimi figurovaly i údaje mladého miliardáře. 

Z jeho adresy tak unikly desítky tisíc e-mailů z let 2003–2020. Mladý pár utratil miliony za zařízení luxusních domácností v Rusku a ve Francii, přestože Putin zakázal ruským elitám vlastnit zahraniční majetek, píše server IStories. Krátce po svatbě Šamalov utratil 100 milionů dolarů, aby získal podíl v největší ruské petrochemické společnosti v hodnotě 380 milionů. 

Později podle investigativních novinářů získal další a mnohem větší podíl v této firmě. Díky takové transakci se z něj stal miliardář. Podle jeho e-mailů šlo jen o jednu z mnoha lukrativních příležitostí, které se mu naskytly. 

Ze Šamalova se brzy stal velmi žádaný partner, a to i díky jeho provázaností s politickou mocí. „V jednom případě mu byl nabídnut bezplatný podíl ve velké společnosti výměnou za jeho schopnost ovládat ‚administrativní zdroje‘, což je příkladem propojení moci a obchodu, které charakterizuje současné Rusko,“ píší novináři. 

Po svatbě s Jekatěrinou už byl členem rodiny se vším, co k tomu patří. Jedním z hostů na jeho svatbě byl například šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF) Kirill Dmitrijev. Jde o státní investiční fond a jednoho z nejdůležitějších hráčů v ruské ekonomice. Dmitrijev se Šamalovem ochotně sdílel důvěrné dokumenty RDIF. 

Když RDIF plánoval koupit společnost Rostelecom, což je jeden z největších ruských telekomunikačních operátorů, poslal mu e-mail s přísně důvěrnými dokumenty. „Posílám to - ale vše je mimořádně důvěrné - pokud potřebujete materiály použít nebo ukázat někomu jinému - dejte mi prosím vědět - poradím vám, jak nejlépe postupovat - protože mnoho z toho, co je přiloženo, je důvěrné a jen pro vaše oči,“ napsal Dmitrijev. 

„V roce 2013 RDIF společně s Deutsche Bank koupil 2,7 procenta telekomunikačního operátora za 7,7 miliardy rublů (238 milionů dolarů), šest měsíců poté, co se Šamalov o těchto plánech dozvěděl. Tato zpráva vedla k nárůstu hodnoty akcií Rostelecomu o téměř 30 % v období od srpna, kdy se objevily první zprávy o možném obchodu, do října, kdy byla transakce uzavřena. Někdo, kdo o plánech věděl předem, by na tom mohl slušně vydělat,“ píší investigativní novináři. 

Související

Giorgia Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům přes dvě miliardy eur, řekla Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům a dalším osobám, na které byly v souvislosti s válkou na Ukrajině zavedeny unijní sankce, přes dvě miliardy eur (50 miliard korun). Dnes to řekla v parlamentu italská premiérka Giorgia Meloniová. Sankce proti Rusku označila za správné, ačkoliv je před volbami kritizovali někteří její koaliční partneři. Podle informací z konce listopadu úřady v celé EU Rusům na sankčních seznamech zmrazily zhruba 19 miliard eur.

Více souvisejících

oligarchové Vladimír Putin Rusko protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 28 minutami

před 37 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy