Oligarchové z okolí Putina bohatnou díky známostem a vědí, jak se chránit před sankcemi

Skupina novinářů pod vedením IStories a organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) prostřednictvím uniklé e-mailové komunikace zjistila informace o snahách ruských oligarchů z okolí vůdce Vladimira Putina skrýt svůj majetek z dosahu mezinárodních sankcí, uvalených z důvodu neospravedlnitelné agrese Moskvy proti Ukrajině. Jedním ze zářných případů je Kirill Šamalov, nejmladší ruský miliardář, který se oženil s Putinovou dcerou. 

Podrobnosti zveřejnil například server RFE/RL. Navzdory sankcím si členové Putinovy rodiny a jeho kumpáni ponechali nejen mnoho luxusních aktiv v zahraničí, nýbrž mohli pokračovat v dalších investicích. „Veřejnost může poprvé vidět úplnější obraz složité taktiky, která se používá v zákulisí za účelem vyhnutí se zodpovědnosti,“ uvedl šéfredaktor IStories Roman Anin. 

Putin měl se svou bývalou manželkou dvě dcery, Mariji a Jekatěrinu, jejichž celá jména nejsou známá, stejně jako informace o jejich rodinném životě nebo kariéře. Mladší ze sester, Jekatěrina, byla kdysi provdána za Kirilla Šamalova. Tehdy vystupovala jako Jekatěrina Tichonovová. Ve 32 letech se stal Šamalov nejmladším ruským miliardářem. O nabytí takového bohatství nejsou známé téměř žádné informace. 

Uniklé e-maily ukazují, že při zařizování bydlení novomanželé rozhodně neměli hluboko do kapsy. Roku 2012 si nechali postavit dům v Usovu, což je vesnice v elitní oblasti nedaleko Moskvy, a rovněž nedaleko Putinovy rezidence Novo-Ogarevo. 

Doporučené články

Podle přiloženého seznamu nákupů stálo jejich vybavení pro malý venkovní stan – stůl, pohovka, pár křesel a látkový závěs – 53 tisíc eur, což je v přepočtu téměř 1,3 milionu korun. Dále za japonské knihy do jejich domácí knihovny zaplatili 7 700 dolarů. Koberec, který si pořídili rovněž do této knihovny, stál 54 300 eur. 

Dále Šamalov koupil za 4,5 milionu eur prostřednictvím monacké společnosti Alta Mira sídlo ve francouzském letovisku Biarritz od rodiny Gennadije Timčenka, dlouholetého Putinova přítele a multimiliardáře se zájmy v energetice, dopravě a infrastruktuře. Například nákup terasového a zahradního nábytku je vyšel na 19 tisíc eur. 

Kiril je navíc synem Nikolaje Šamalova, jednoho z Putinových nejstarších a nejbližších přátel. V polovině 90. let oba muži založili soukromou komunitu letních domů v Petrohradě Ozero. Putinovi sousedé se po jeho nástupu k moci stali vysokými státními úředníky nebo vedli státní společnosti. 

„Podle Kolesnikova byl Šamalov klíčovou postavou v systému, který byl vypracován na Putinův příkaz a v němž byly zdravotnické společnosti nabídnuty lukrativní veřejné zakázky v oblasti zdravotnictví financované bohatými oligarchy výměnou za slib, že převede třetinu peněz na zahraniční bankovní účty. Tyto peníze pak byly použity na výstavbu ‚Putinova paláce‘ u města Gelendžik,“ komentují investigativní novináři svá zjištění.

Kolem Putina takto vznikla komunita, které se někdy přezdívá Piterští – podle jejich rodného města Petrohrad. „Což je termín, který v sobě analogicky k jiným zeměpisným přívlastkům, jako jsou Tambovští nebo Izmailovští, nese více než závan organizovaného zločinu,“ pokračuje líčení novinářů. 

Během dvou desetiletí od nástupu Putina k moci zvládli nashromáždit značné bohatství a moc i jejich děti a vnoučata, načež se začali dostávat do nejvyšších pozic. Server IStories je ironicky popsal jako „noví Piterští“. „Šamalovův e-mailový archiv nabízí zajímavý portrét této skupiny. Mnozí z nich, stejně jako on, vystudovali práva na Petrohradské státní univerzitě. Diskutují o obsazování pozic ve státní správě, státních firmách a velkých podnicích a poznamenávají, že až přijdou do Moskvy, bude to jiné město, než jaké kdysi dobývali jejich rodiče,“ popisují novináři.

Doporučené články

Šamalovův obchodní partner Sergej Kolesnikov v roce 2010 obvinil tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva z korupce při výstavbě palácové rezidence u Černého moře za jednu miliardu dolarů. Nebyla pro nikoho jiného než pro toho času premiéra Putina. 

Velký únik informací ze Šamalovy e-mailové schránky začal ve chvíli, kdy ukrajinský hacker sestavil a dal na prodej miliony hesel a e-mailových adres. Mezi nimi figurovaly i údaje mladého miliardáře. 

Z jeho adresy tak unikly desítky tisíc e-mailů z let 2003–2020. Mladý pár utratil miliony za zařízení luxusních domácností v Rusku a ve Francii, přestože Putin zakázal ruským elitám vlastnit zahraniční majetek, píše server IStories. Krátce po svatbě Šamalov utratil 100 milionů dolarů, aby získal podíl v největší ruské petrochemické společnosti v hodnotě 380 milionů. 

Později podle investigativních novinářů získal další a mnohem větší podíl v této firmě. Díky takové transakci se z něj stal miliardář. Podle jeho e-mailů šlo jen o jednu z mnoha lukrativních příležitostí, které se mu naskytly. 

Ze Šamalova se brzy stal velmi žádaný partner, a to i díky jeho provázaností s politickou mocí. „V jednom případě mu byl nabídnut bezplatný podíl ve velké společnosti výměnou za jeho schopnost ovládat ‚administrativní zdroje‘, což je příkladem propojení moci a obchodu, které charakterizuje současné Rusko,“ píší novináři. 

Po svatbě s Jekatěrinou už byl členem rodiny se vším, co k tomu patří. Jedním z hostů na jeho svatbě byl například šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF) Kirill Dmitrijev. Jde o státní investiční fond a jednoho z nejdůležitějších hráčů v ruské ekonomice. Dmitrijev se Šamalovem ochotně sdílel důvěrné dokumenty RDIF. 

Když RDIF plánoval koupit společnost Rostelecom, což je jeden z největších ruských telekomunikačních operátorů, poslal mu e-mail s přísně důvěrnými dokumenty. „Posílám to - ale vše je mimořádně důvěrné - pokud potřebujete materiály použít nebo ukázat někomu jinému - dejte mi prosím vědět - poradím vám, jak nejlépe postupovat - protože mnoho z toho, co je přiloženo, je důvěrné a jen pro vaše oči,“ napsal Dmitrijev. 

„V roce 2013 RDIF společně s Deutsche Bank koupil 2,7 procenta telekomunikačního operátora za 7,7 miliardy rublů (238 milionů dolarů), šest měsíců poté, co se Šamalov o těchto plánech dozvěděl. Tato zpráva vedla k nárůstu hodnoty akcií Rostelecomu o téměř 30 % v období od srpna, kdy se objevily první zprávy o možném obchodu, do října, kdy byla transakce uzavřena. Někdo, kdo o plánech věděl předem, by na tom mohl slušně vydělat,“ píší investigativní novináři. 

Související

Giorgia Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům přes dvě miliardy eur, řekla Meloniová

Itálie zmrazila ruským oligarchům a dalším osobám, na které byly v souvislosti s válkou na Ukrajině zavedeny unijní sankce, přes dvě miliardy eur (50 miliard korun). Dnes to řekla v parlamentu italská premiérka Giorgia Meloniová. Sankce proti Rusku označila za správné, ačkoliv je před volbami kritizovali někteří její koaliční partneři. Podle informací z konce listopadu úřady v celé EU Rusům na sankčních seznamech zmrazily zhruba 19 miliard eur.

Více souvisejících

oligarchové Vladimír Putin Rusko protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy