31. prosince 1999 ruský prezident Boris Jelcin překvapil celý národ, když oznámil svou rezignaci a předání moci premiérovi Vladimirovi Putinovi. „Proč lpět na moci dalších šest měsíců, když země má silného lídra, kterého si většina Rusů přeje za prezidenta?“ řekl Jelcin.
Tento neznámý politik a bývalý důstojník KGB se rychle stal hlavní postavou ruské politiky a nyní, o 25 let později, jeho vláda pokračuje bez většího oslabení, připomíná CNN.
Na konci roku 2024 se Putin zdá být pevně usazen u moci. Ruské síly dosáhly pokroků na bojišti na Ukrajině, zejména v Donbasu, a domácí politická scéna byla po smrti předního opozičního lídra Alexeje Navalného zcela vyčištěna od opozice. Navalnyj, který zemřel v odlehlé věznici za polárním kruhem, zanechal po sobě vakuum, jež Putin využil k triumfálnímu znovuzvolení.
Přesto se Putinova vláda ocitá na prahu nové nejistoty. Nově zvolený americký prezident Donald Trump slibuje rychlé ukončení války na Ukrajině. Ačkoli jeho plány na vyjednané ukončení konfliktu zůstávají nejasné, Trump dal jasně najevo, že chce postupovat rychle. „Jednou z věcí, které chci udělat a udělat rychle, je ukončit tu válku,“ řekl Trump během nedávného vystoupení v Arizoně. Putin, který do války vložil vše – od ekonomiky přizpůsobené válečným potřebám po diplomatické vztahy s Íránem a Severní Koreou – nyní čelí složitému vyjednávacímu soupeři.
Trump, který si v roce 2018 na summitu v Helsinkách vysloužil kritiku za vstřícnost k Putinovi, ukázal ochotu bourat zavedené normy zahraniční politiky. Zatímco jeho obdiv k Putinově autoritářství znepokojuje mnohé americké pozorovatele, jeho nevyzpytatelný přístup může být pro Kreml výzvou. Trumpův zvláštní zmocněnec pro Rusko a Ukrajinu, penzionovaný generálporučík Keith Kellogg, popsal válku jako „klecový zápas,“ ve kterém Trump může působit jako rozhodčí. „Máte dva zápasníky, kteří chtějí odejít, a potřebujete rozhodčího, aby je oddělil,“ řekl Kellogg.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledních týdnech zmírnil svou rétoriku a přiznal, že Ukrajina nemá sílu získat zpět veškeré ztracené území. Putin také naznačil ochotu k jednání, když prohlásil: „Politika je umění kompromisu.“
I když Putin ve svém novoročním projevu vykresluje Rusko jako silnou mocnost, reálná situace je mnohem složitější. V Sýrii, kde se režim prezidenta Bašára al-Asada zhroutil, má Rusko stále diplomatickou páku díky svému místu v Radě bezpečnosti OSN. „Rusko může být klíčovým hráčem při všech procesech souvisejících s politickým přechodem v post-asadovské éře,“ poznamenala Hanna Notte, ředitelka programu pro Eurasii při James Martin Center.
Na domácí frontě se ruská ekonomika ocitá pod rostoucím tlakem. Alexandra Prokopenko, analytička z Carnegie Russia Eurasia Center, upozorňuje, že ruská ekonomika přizpůsobená válečným potřebám se blíží bodu zlomu. Rostoucí nerovnost a zhoršující se životní podmínky ohrožují implicitní společenskou smlouvu mezi státem a obyvatelstvem.
Putin, který před čtvrtstoletím převzal moc s příslibem silné vlády, nyní čelí výzvám nové éry. Trumpův návrat do Bílého domu přináší nevyhnutelnou konfrontaci dvou nevyzpytatelných lídrů, kteří budou muset řešit nejen válku na Ukrajině, ale i širší geopolitické otázky. Jak se tento nový „klecový zápas“ vyvine, zůstává otázkou, která ovlivní celý svět.
Související
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
25 let u moci. Jak se Putin vyrovnal s drsným dětstvím a udržel v Kremlu tak dlouho?
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
před 1 hodinou
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
před 3 hodinami
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
před 4 hodinami
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
před 4 hodinami
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
před 5 hodinami
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
před 6 hodinami
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
před 7 hodinami
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
před 8 hodinami
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
před 9 hodinami
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
před 10 hodinami
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
před 10 hodinami
Dálnice D1 ve směru na Ostravu je uzavřená. Kamion prorazil svodidla
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou pod bod mrazu. Hrozí silná ledovka
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
včera
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
včera
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
včera
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.
Zdroj: Libor Novák