Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak oznámil svůj záměr učinit z polské armády nejsilnější pozemní armádu v Evropě. Jak informuje Polskie Radio, podle Błaszczaka by polská armáda mohla mít až 300 tisíc vojáků.
Asi 850 vojáků polských ozbrojených sil v sobotu složilo přísahu. Byla to největší skupina z 4 400 vojáků, které o víkendu čekal takový krok. Polský ministr národní obrany Mariusz Błaszczak při této příležitosti oznámil svůj záměr přeměnit polské ozbrojené síly na nejimpozantnější pozemní armádu Evropy o síle 300 000 vojáků, uvedl Polský rozhlas
Zdůraznil, že je důležité odstrašit potenciální agresory a zajistit, aby Rusko neuvažovalo o nepřátelských akcích proti Polsku. V důsledku toho Polsko plánuje vybudovat nejmocnější pozemní armádu kontinentu.
„A pokud k tomu přidáme fakt, že každý centimetr polské země je chráněn polskou armádou, máme záruku bezpečnosti naší vlasti.“
Polsko mohutně přezbrojuje armádu
Polsko v posledních měsících intenzivně posiluje své vojenské kapacity pro národní obranu. Jak informoval v květnu deník The Telegraph, Polsko se snaží vybudovat největší pozemní armádu v Evropě, v reakci na vnímané hrozby ze strany Ruska.
Polsko také zadalo objednávky u Spojených států na tanky Abrams a několik stovek vysoce pohyblivých dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS).
V červenci oznámil polský místopředseda vlády Jarosław Kaczyński plány na zdvojnásobení počtu běžných ozbrojených sil v zemi.
Související
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Polsko , armáda Polsko , Mariusz Błaszczak
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 1 hodinou
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden setkají na Pražském hradě, informovali spolupracovníci hlavy státu. Politici spolu budou řešit například státní rozpočet či zahraniční cesty.
Zdroj: Jan Hrabě