Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

Poukázal na obrovské ztráty na straně Ruska, kdy „600 000 ruských vojáků bylo zraněno nebo zabito v konfliktu, který neměl začít a může pokračovat donekonečna.“ Trump rovněž označil Rusko za „oslabený stát,“ především kvůli válce na Ukrajině a špatné ekonomické situaci, upozornil server Fox News.

Tento Trumpův výpad vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, jenž poskytl Asadovi politický azyl, naznačuje, že během svého druhého prezidentského období nepovede Trump Spojené státy a Rusko k žádnému výraznému sblížení. Přestože byl Trump během svého prvního funkčního období někdy považován za Putinova spojence, historická a geopolitická realita vztahů mezi oběma mocnostmi jasně ukazuje, že smíření je téměř nemožné.

Jedním z hlavních problémů, který brání jakémukoliv pokroku v rusko-amerických vztazích, je válka na Ukrajině. Tento konflikt je přímým střetem zájmů Ruska a Spojených států, přičemž obě země usilují o to, aby Ukrajina byla v jejich sféře vlivu. Pro Rusko představuje Ukrajina klíčovou část jeho strategického bezpečnostního prostoru, který Moskva považuje za nedotknutelný. Z tohoto důvodu Rusko usiluje o zamezení vstupu Ukrajiny do NATO, což považuje za nepřátelskou vojenskou alianci. Naopak Spojené státy dlouhodobě sledují politiku „obrany dopředu,“ která zahrnuje zapojení do eurazijských záležitostí a podporu svých spojenců v regionu.

Tento přístup byl popsán již v 30. letech 20. století nizozemsko-americkým geopolitikem Nicholasem Spykmanem, jehož teorie „balance of power“ přesvědčila americké strategické plánovače, že pro přežití Spojených států je nezbytné zabránit vzniku dominantní mocnosti v Eurazii. Tuto filozofii dále rozvinul Zbigniew Brzezinski, poradce pro národní bezpečnost prezidenta Jimmyho Cartera, který ve své knize Velká šachovnice z roku 1997 zdůraznil, že Spojené státy musí „zajistit, aby žádný stát nezískal schopnost vytlačit Spojené státy z Eurazie.“

Rusko tuto americkou politiku považuje za přímou hrozbu pro svou existenci. Historické dokumenty odhalují, že během jednání o sjednocení Německa v roce 1990 dostal tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov ujištění, že NATO nebude expandovat „ani o palec na východ.“ Přesto NATO od té doby přivítalo do svých řad 13 států z východní Evropy, včetně bývalých sovětských republik, jako jsou Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tím se Rusku výrazně zmenšil jeho bezpečnostní nárazník. Putin proto považuje obnovu tohoto nárazníku za jednu z klíčových misí svého prezidentského období.

Trump během svého prvního funkčního období podnikl kroky, které poškodily ruské zájmy. Schválil sankce proti plynovodu Nord Stream 2, založil vesmírné síly Spojených států, podpořil vývoj jaderných zbraní s nízkým výbuchem a nařídil operaci, při které bylo v Sýrii zabito 300 žoldáků Wagnerovy skupiny. Trump také během svého mandátu dával jasně najevo, že jeho vztah s Putinem je čistě pragmatický, nikoliv přátelský.

V současné době však americká podpora Ukrajiny, včetně dodávek zbraní, jako jsou střely dlouhého doletu, zvyšuje napětí mezi Washingtonem a Moskvou. Putin na to reagoval eskalací, například schválením změn ruské jaderné doktríny a použitím hypersonických střel Orešnik, které mohou zasáhnout Evropu i západní pobřeží USA.

Historicky zakořeněná nedůvěra mezi Ruskem a Spojenými státy, posilovaná rozdílnými interpretacemi klíčových událostí, jako je expanze NATO, a vzájemnými obavami z vojenských a ekonomických záměrů, prakticky znemožňuje jakékoliv smíření. I kdyby se Trumpovi podařilo zmírnit nepřátelství a převést vztahy na čistě transakční úroveň, jakákoliv hlubší spolupráce je nepravděpodobná.

Spojené státy a Rusko zůstanou rivaly, jejichž národní zájmy jsou příliš neslučitelné na to, aby mohly navázat skutečné partnerství.

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Donald Trump Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

26. dubna 2025 19:41

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi

Česko reprezentoval na sobotním posledním rozloučení s papežem Františkem ve Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS). Podle předsedy vlády šlo o hluboký duchovní zážitek. Fiala ocenil papeže za budování mostů a péči o lidi na okraji společnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy