Putin Ukrajinu nezastrašil. Armáda opět zaútočila na Belgorodskou oblast i město

Ukrajinské síly ve čtvrtek opět ostřelovaly ruskou Belgorodskou oblast i město Belgorod. Místní úřady hlásí nejméně dva zraněné. Uvedla to agentura Reuters.

Gubernátor této oblasti Viačeslav Gladkov potvrdil, že jejich systém protivzdušné obrany nad Belgorodem a Belgorodskou oblastí byl úspěšný, a podařilo se sestřelit 10 vzdušných cílů, které se přibližovaly k městu.

Uvedl, že šrapnel zranil jednoho muže v oblasti předloktí a druhému způsobil poranění bérce. Záběry z Belgorodu, publikované na sociálních sítích, ukazují na poškozené automobily.

Úřady v Belgorodské oblasti oznámily, že některé školy zůstanou uzavřené až do 19. ledna kvůli ukrajinským ostřelováním, která proběhla o víkendu.

Město Belgorod se nachází přibližně 30 kilometrů od státní hranice s Ukrajinou a od začátku ruského vojenského útoku na Ukrajinu v únoru 2022 bylo opakovaně terčem ukrajinských ostřelování.

Ruské úřady uvedly, že během sobotního ostřelování zahynulo v Belgorodu 25 lidí. Prezident Vladimir Putin reagoval na ukrajinský útok slibem zvýšení intenzity ruských útoků vedených proti Ukrajině.

Od té doby čelí Ukrajina rozsáhlým ruským útokům, za které Rusko podle odhadů časopisu Forbes utrácí stamiliony dolarů. V jednom dni například odpálilo na Ukrajinu 99 raket různých typů a několik desítek bezpilotních letounů.

Z bombardérů Tu-95 bylo například v úterý ráno vysláno nejméně 70 raket typů Ch-101, Ch-555 a Ch-55. Ukrajina zaznamenala také deset balistických střel Kinžal vypálených ze stíhaček MiG-31.

Kromě toho ruské síly z moře provedly tři útoky řízenými střelami Kalibr a ze severu zaútočily na Ukrajinu dvanácti raketami Iskander. Letadla Su-35 vypustila čtyři protiradarové rakety Ch-31. Forbes také vypočítal, že Rusko nasadilo 35 bezpilotních letounů Šáhed.

Přesná cena jednotlivých použitých raket není známa, avšak časopis odhaduje, že cena jedné rakety Ch-101 by mohla být kolem 13 milionů dolarů, Ch-555 by mohla stát čtyři miliony dolarů a Ch-55 asi dva miliony dolarů.

Cena jedné rakety Kinžal by podle odhadu mohla dosáhnout 15 milionů dolarů. Střela Kalibr by mohla stát přibližně 6,5 milionu dolarů a střela Iskander tři miliony dolarů. Forbes také uvádí, že cena rakety Ch-31 není přesně známa. Za jeden dron Šáhed by mohlo být zaplaceno přibližně 50.000 dolarů.

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj uvedl, že Rusko odpálilo na Ukrajinu 99 raket různých typů, přičemž ukrajinské letectvo sestřelilo 72 z nich.

Ukrajinské letectvo nad ránem vyhlásilo letecký poplach pro některé oblasti Ukrajiny s ohledem na hrozbu odpálení řízených střel z ruských strategických bombardérů Tu-95MS. Později bylo oznámeno, že Rusové odpalují na Kyjev i hypersonické rakety Kinžal.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy