Ruský prezident Vladimir Putin sliboval občanům stabilitu. O splnění tohoto slibu nyní pochybuje i řada lidí blízkých Kremlu. Nejistotu rozvířil šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin svým „pochodem na Moskvu“ z tohoto víkendu, kdy bez problému ovládl vojenská zařízení v Rostovu na Donu a pokračoval zhruba 200 kilometrů před ruskou metropoli.
Řada Rusů se nyní ptá, kde byl jejich prezident ve chvíli, kdy se Prigožin pokoušel o státní převrat. „Rusové s vazbami na Kreml v neděli vyjádřili úlevu, že Prigožinova vzpoura nevyvolala občanskou válku. Zároveň se však shodli na tom, že Putin vyšel jako slaboch, což by mohlo mít trvalé následky,“ poznamenává list NY Times.
Reportéři uznávaného amerického listu telefonovali s generálním ředitelem moskevského listu Nezavisimaja Gazeta Konstaninem Remčukovem. „Představa, že Putin je u moci a zajišťuje stabilitu a garantuje bezpečnost, utrpěla 24. června fiasko. Jestliže jsem si byl před měsícem jistý, že Putin bude bezpodmínečně kandidovat, protože to je jeho právo, nyní vidím, že elity se již nemohou cítit bezpodmínečně bezpečně,“ popsal své obavy šéf média s vazbami na Kreml.
Putin stál čelem k výzvám k vyhlášení válečného stavu nebo uzavření hranic země. Nicméně dodržoval to, k čemu se opakovaně zavázal – udržet stabilitu. To se mu teď nepodařilo.
V sobotu přišel s projevem, z něhož šlo vypozorovat velké množství vzteku. Během něj připomínal bolševický převrat z roku 1917 a ačkoliv Prigožina neoznačil jménem, zmiňoval „nafoukané ambice a osobní zájmy“. Přislíbil nejtvrdší potrestání každého dobrovolného účastníka Prigožinovy iniciativy. „Rusové zabíjeli Rusy a bratři zabíjeli bratry. Nedovolíme, aby se to opakovalo. Budeme chránit náš lid a naši státnost před jakýmikoliv hrozbami, včetně vnitřní zrady,“ řekl.
Prigožinovi se podařilo obsadit vojenské velitelství na jihu Ruska v Rostovu na Donu, načež vyslal kolonu svých žoldnéřů z Wagnerovy skupiny na sever k Moskvě. Následně souhlasil se stažením svých sil v rámci dohody, který jemu a jeho jednotkám umožnila vyhnout se trestnímu stíhání.
Bezpečnostní hrozbu se tedy podařilo zažehnat, Putinovu pověst poskytovatele stability už nikoliv. „To, že Prigožin a jeho jednotky nebyli potrestáni, narušilo Putinovu pověst rozhodného vůdce, který netoleruje neloajalitu,“ zdůraznili reportéři NYT.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se však snažil situaci klidnit. „Byl zde vyšší cíl – vyhnout se krveprolití, vyhnout se vnitřní konfrontaci, vyhnout se střetům s nepředvídatelnými následky. Právě ve jménu těchto cílů bylo realizováno Lukašenkem zprostředkovatelské úsilí a prezident Putin učinil příslušná rozhodnutí,“ vylíčil mluvčí.
Kreml zjevně situaci se vzpouzejícím se šéfem Wagnerovců podcenil. „Byla to poměrně zanedbaná záležitost. Riziko, které pan Prigožin představoval, nebylo včas diagnostikováno – možná s nadějí, že se to vyřeší samo. Putin nakonec zajistil stabilitu, protože požehnal dohodě o ukončení povstání a zabránil bitvě před Moskvou. Toto drama nikomu na autoritě nepřidalo,“ míní vysoce postavený poslanec Putinovy strany Jednotné Rusko Konstantin Zatulin.
Podle politického analytika a bývalého poradce Kremlu Sergeje Markova může vzpoura vyvolat existenční krizi pro samotného Putina. „To, na co byl vždy hrdý, je pevnost ruské státnosti a politická stabilita. Proto ho měli rádi. A ukázalo se, že to neexistuje,“ varoval.
Někteří západní odborníci si myslí, že takováto ukázka nestability může předznamenat zánik systému. „To, co jsme včera viděli, se nám jako západní pozorovatelům zdálo být dosti nefunkční a dramatické. Ale taková míra dysfunkčnosti se může v takovém systému ukázat jako velmi trvalá,“ upozornila pracovnice Centra pro strategická a mezinárodní studia Hanna Notteová.
„Nejsem si jist, zda jsme se toho o Putinovi a jeho vyhlídkách dozvěděli mnoho. Prigožinovo dobrodružství nebylo pučem, možná ani vzpourou. Putin ji tak klasifikoval, ale stojí za povšimnutí, že Prigožin proti Putinovi nepronesl jediné slovo,“ připomněl Nikolaj Sokov z Vídeňského centra pro odzbrojení a nešíření zbraní podle serveru Politico.
Oproti ostatním nepředpokládá rozpad kremelského režimu. „Nepředpokládám, že by tato událost nějak oslabila Putina a režim. Ve skutečnosti by se mohla zvýšit jeho podpora mezi vojáky – jak ze strany Šojgua, tak ze strany nejvyššího vedení, ale možná především ze strany generálů a důstojníků na frontě,“ doplnil.
Související
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě