Republikánští rebelové poprvé v americké historii odvolali svého šéfa Sněmovny reprezentantů

Republikán Kevin McCarthy byl odvolán z pozice předsedy Sněmovny reprezentantů USA, přičemž návrh na jeho odvolání získal podporu od všech hlasujících kongresmanů Demokratické strany, kteří byli přítomní. Informuje CNN.

Jde o významný okamžik v politické historii USA. Kevin McCarthy se stal teprve třetím předsedou Sněmovny reprezentantů v 234leté historii tohoto zákonodárného sboru, který čelil pokusu o odvolání. A je prvním z nich, který nakonec odešel z boje poražený. Uvedl deník The New York Times.

Návrh rezoluce, který předložil rebelující republikán z Floridy Matt Gaetz, byl přijat hlasováním poměrem 216 ku 210. Jeden z příznivců Kevina McCarthyho Tom Cole před hlasováním varoval, že takový výsledek povede k chaosu ve Sněmovně. Gaetz na to reagoval tím, že podle něj je chaosem samotné předsednictví McCarthyho, kterému nelze důvěřovat.

Tohle jsou republikáni, kteří hlasovali pro sesazení McCarthyho: Republikán Andy Biggs z Arizony, republikán Ken Buck z Colorada, republikán Tim Burchett z Tennessee, republikán Eli Crane z Arizony, reprezentant Bob Good z Virginie, republikánka Nancy Maceová z Jižní Karolíny, republikán Matt Rosendale z Montany a republikán Matt Gaetz z Floridy, informovala CNN.

Republikánský poslanec Kevin McCarthy působil jako předseda Sněmovny reprezentantů 269 dní, než byl v úterý většinou hlasů odvolán. Funkční období začalo 7. ledna 2023 a trvalo až do současnosti – druhé nejkratší období v historii země. 

Rekord v nejkratším termínu drží poslanec Michael C. Kerr z Indiany, který jako šéf Sněmovny působil 257 dní. Kerr zemřel v kanceláři spotřeby 19. srpna 1876.

Trump se vyhýbá tomu, aby se dostal do mocenského boje republikánů kvůli hlasování McCarthyho

Republikánský poslanec Kevin McCarthy byl odvolán z pozice předsedy Sněmovny reprezentantů poté, co čelil vzpouře uvnitř své vlastní strany. V hlasování mu chyběl klíčový spojenec, bývalý prezident Donald Trump, který se záměrně nezapojil do sporu mezi republikány. Trump, momentálně zaměstnán svými osobními záležitostmi v New Yorku, se rozhodl zůstat stranou a nezasahovat do mocenských bojů. Matt Gaetz, floridský poslanec, který vedl snahu o odstranění McCarthyho, podpořil Trumpovu prezidentskou kandidaturu v roce 2024 a nyní zastává roli náhradníka v jeho kampani.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden požádal Kongres o peníze pro Ukrajinu a Izrael

Americká vláda v čele s prezidentem Joem Bidenem v pátek požádala Kongres o více než 100 miliard dolarů na naléhavé problémy. Finanční prostředky mají především posloužit k vyzbrojeni armád Ukrajiny a nově také Izraele, který svádí boj s radikálním hnutím Hamás.

Více souvisejících

Kongres USA Kevin McCarthy

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy