Šéf OSN Guterres volá po celosvětovém očkovacím plánu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval skupinu největších ekonomik G20 k vypracování globálního plánu na očkování proti koronaviru. Pandemii je podle něj nutné co nejrychleji porazit po celém světě, aby se zabránilo vzniku nových mutací v méně vyspělých zemích globálního Jihu, kde nyní nejsou očkovací látky dostupné. Podle agentury AFP to Guterres prohlásil na jednání šéfů diplomacií zemí působících v Radě bezpečnosti OSN.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Svět urgentně potřebuje celosvětový vakcinační plán, aby přivedl dohromady všechny, kteří mají potřebnou moc, vědeckou expertízu a výrobní a finanční kapacity," řekl Guterres. "Domnívám se, že (skupina dvaceti největších ekonomik) G20 je v dobré pozici na to, aby ustavila mimořádnou pracovní skupinu, jejímž úkolem by bylo takový celosvětový očkovací plán vypracovat a koordinovat jeho realizaci a financování," dodal.

Ve skupině by podle něj měly zasednout všechny státy, které jsou velkými výrobci dosud používaných vakcín proti koronaviru. V RB OSN zasedají mimo jiné USA, Rusko, Čína, Británie a Indie, které jsou v současnosti největšími producenty těchto očkovacích látek.

Na virtuálním summitu lídrů nejvyspělejších zemí skupiny G7, který začne v pátek, by podle generálního tajemníka "mohl vzejít potřebný elán ke shromáždění nutných finančních prostředků".

"Pokud necháme virus, aby se šířil v zemích globálního Jihu jako lesní požár, bude zas a znovu mutovat," čímž podle Guterrese vzniknou "nové nakažlivější, smrtelnější varianty, které by mohly potenciálně ohrozit účinnost vakcín". "To by mohlo pandemii významně prodloužit a dovolit viru, aby se vrátil a znovu pustošil globální Sever," dodal generální tajemník.

OSN by podle něj měla vyvíjet tlak na to, aby byli co nejrychleji naočkování všichni lidé na světě. Guterres pak odsoudil nynější nerovnou distribuci očkovacích látek mezi světové obyvatelstvo a podotkl, že 75 procent všech dosud podaných dávek dostali obyvatelé jen desíti světových zemí, přičemž ve 130 státech nebyl zatím naočkován nikdo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf WHO Ghebreyesus nabádá nespoléhat v boji proti koronaviru jen na…

01.03.2021 19:57 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes varoval před tím, aby se…

Snoubenka zavražděného novináře žádá trest pro saúdského prince

01.03.2021 19:52 Aktualizováno Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího dnes vyzvala k bezodkladnému potrestání…

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 19:44 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Na západě Konga zemřelo 15 lidí na neznámou nemoc

01.03.2021 19:33 Patnáct lidí od 60 do 80 let zemřelo v únoru na západě Konga na neznámou nemoc, napsala agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama