NÁZOR: Nová studená válka? Politolog upozornil na paradox americko-čínského soupeření

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou podstatně narůstá. Myslí si to Fareed Zakaria, renomovaný komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že stále platí cla, která na čínské zboží uvalil předchozí americký prezident Donald Trump, Washington hledá cesty, jak by omezil rozmach čínských technologických firem a financoval firmy domácí, zatímco Čína se snaží dlouhodobě omezit svou zranitelnost vůči Spojeným státům.

Globální ekonomika s vlastní dynamikou

V této atmosféře by šlo očekávat, že obchod mezi oběma zeměmi oslabí, ve skutečnosti je ale rekordně vysoký, upozorňuje Zakaria. To považuje za ilustraci nového, podivného světa, kdy Čína s Spojené státy vůči sobě vystupují stále více antagonisticky ve všech oblastech, přesto jsou ale součástí globální ekonomiky, která je hluboce provázaná a má vlastní dynamiku.

"Napětí roste, ale obchod také," pokračuje politolog. Vysvětluje, že nejde pouze o Spojené státy, protože Čína má například stále větší spory s Austrálií a obě země na sebe vzájemně útočí - Peking loni vznesl 14 stížností vůči Canbeře, kterou varoval, aby si Čínu neznepřátelila -, přesto dosahuje čínská poptávka po australském zboží rekordní výše.  

Z tohoto důvodu nepovažuje autor komentáře studenou válku za vhodnou analogii k aktuálnímu soupeření velmocí - během studené války Spojené státy a Sovětský svaz obchodovaly v řádech pár miliard dolarů ročně, zatímco aktuální objem americko-čínského obchodu je klíčovou záležitostí.

Sovětský svaz na ekonomické mapě svobodného světa sotva existoval, jelikož řídil přísně kontrolovaný ekonomický blok komunistických zemí, které měly malé obchodní a cestovní napojení na zbytek světa, připomíná Zakaria. Podotýká, že sovětské hospodářství bylo postaveno především na surovinách jako ropa, plyn, nikl či měď.

Proti tomu je Čína hluboce integrovaná do světové ekonomiky a představuje globálního lídra v obchodu se zbožím, uvádí politolog. Dodává, že před dvaceti lety většina zemí vykazovala větší objem obchodní výměny se Spojenými státy než s Čínou, dnes tomu je ale obráceně a loni například Čína nahradila Spojené státy v pozici největšího obchodního partnera Evropské unie, co se zboží týká.

"Čína pro svůj ekonomický růst potřebuje americké zákazníky," upozorňuje autor komentáře. Nastiňuje, že v opačném směru zase velké americké firmy jako General Motors, Apple či Nike potřebují čínský trh, navíc na přílivu zdrojů z Číny je postaven takzvaný efekt Walmartu, tedy schopnost prodejců nabídnou Američanům široké zboží za nízké ceny.  

I pohled na rozšiřující se americkou zelenou ekonomiku odhalí pomyslný čínský stín, konstatuje Zakaria. Vysvětluje, že všudypřítomné solární panely jsou tak dostupné právě kvůli výrobě v Číně.

Studená válka? Studený mír

Pak je zde americký dluh ve výši zhruba bilionu dolarů, který drží Čína, uvádí politolog. Spojené státy proto podle něj potřebují strategii, která bude odrážet složitost americko-čínských vztahů, v jejímž rámci bude Čína souběžně rival, zákazník a protivník.

Část administrativy stávajícího amerického prezidenta Joe Bidena si vede dobře, když se jí daří vytvářet jednotnější frontu spojenců proti Číně v otázkách, jako je například porušování lidských práv, kvituje Zakaria. Vyzdvihuje, že Biden zároveň čelí skutečnosti, že spojenci Washingtonu mají s Čínou těsné ekonomické vazby, jejich cílem je zároveň těsný geopolitický vztah s Washingtonem i silný obchodní vztah s Pekingem a snaha nutit je k volbě mezi těmito póly by mohla přinést více problémů než užitku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dalším aspektem je to, že Čína navzdory své síle světu neutíká, naopak čelí výrazným výzvám, poukazuje politolog. Vysvětluje, že díky letité politice jednoho dítěte tamní obyvatelstvo rychle stárne, a zemi se nedaří zařadit mezi vysokopříjmové státy, což je překážka, s níž se potýká mnoho rozvíjejících se ekonomik. Stávající čínský prezident Si Ťin-pching navíc rozšiřuje státní sektor a reguluje soukromé společnosti, dodává autor komentáře.

"A čínská nová, asertivní zahraniční politika vyvolává odpor největších sousedů, od Indie přes Austrálii po Japonsko," píše Zakaria. Připomíná, že Filipíny například minulý týden prodloužily obranný pakt se Spojenými státy, který dlouhodobě plánovaly ukončit.

Otázka podle politologa zní, zda dokáže Washington reagovat na komplexnost této výzvy. Čína totiž představuje ekonomického obra, který na rozdíl od Německa či Japonska není v bezpečnostních záležitostech závislý na Spojených státech, jde o novou velmoc, která není demokratická, má jiné hodnoty a představy, ale zároveň neokupuje a neovládá jiné země jako stalinský Sovětský svaz ve 40. letech, shrnuje Zakaria. Doplňuje, že mezitím se mezinárodní obchod vrací na předpandemickou úroveň.

"Není to nová studená válka, ale cosi mnohem složitějšího - studený mír," míní autor komentáře.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína zahraniční obchod

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 30 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 38 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy