NÁZOR: Nová studená válka? Politolog upozornil na paradox americko-čínského soupeření

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou podstatně narůstá. Myslí si to Fareed Zakaria, renomovaný komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že stále platí cla, která na čínské zboží uvalil předchozí americký prezident Donald Trump, Washington hledá cesty, jak by omezil rozmach čínských technologických firem a financoval firmy domácí, zatímco Čína se snaží dlouhodobě omezit svou zranitelnost vůči Spojeným státům.

Globální ekonomika s vlastní dynamikou

V této atmosféře by šlo očekávat, že obchod mezi oběma zeměmi oslabí, ve skutečnosti je ale rekordně vysoký, upozorňuje Zakaria. To považuje za ilustraci nového, podivného světa, kdy Čína s Spojené státy vůči sobě vystupují stále více antagonisticky ve všech oblastech, přesto jsou ale součástí globální ekonomiky, která je hluboce provázaná a má vlastní dynamiku.

"Napětí roste, ale obchod také," pokračuje politolog. Vysvětluje, že nejde pouze o Spojené státy, protože Čína má například stále větší spory s Austrálií a obě země na sebe vzájemně útočí - Peking loni vznesl 14 stížností vůči Canbeře, kterou varoval, aby si Čínu neznepřátelila -, přesto dosahuje čínská poptávka po australském zboží rekordní výše.  

Z tohoto důvodu nepovažuje autor komentáře studenou válku za vhodnou analogii k aktuálnímu soupeření velmocí - během studené války Spojené státy a Sovětský svaz obchodovaly v řádech pár miliard dolarů ročně, zatímco aktuální objem americko-čínského obchodu je klíčovou záležitostí.

Sovětský svaz na ekonomické mapě svobodného světa sotva existoval, jelikož řídil přísně kontrolovaný ekonomický blok komunistických zemí, které měly malé obchodní a cestovní napojení na zbytek světa, připomíná Zakaria. Podotýká, že sovětské hospodářství bylo postaveno především na surovinách jako ropa, plyn, nikl či měď.

Proti tomu je Čína hluboce integrovaná do světové ekonomiky a představuje globálního lídra v obchodu se zbožím, uvádí politolog. Dodává, že před dvaceti lety většina zemí vykazovala větší objem obchodní výměny se Spojenými státy než s Čínou, dnes tomu je ale obráceně a loni například Čína nahradila Spojené státy v pozici největšího obchodního partnera Evropské unie, co se zboží týká.

"Čína pro svůj ekonomický růst potřebuje americké zákazníky," upozorňuje autor komentáře. Nastiňuje, že v opačném směru zase velké americké firmy jako General Motors, Apple či Nike potřebují čínský trh, navíc na přílivu zdrojů z Číny je postaven takzvaný efekt Walmartu, tedy schopnost prodejců nabídnou Američanům široké zboží za nízké ceny.  

I pohled na rozšiřující se americkou zelenou ekonomiku odhalí pomyslný čínský stín, konstatuje Zakaria. Vysvětluje, že všudypřítomné solární panely jsou tak dostupné právě kvůli výrobě v Číně.

Studená válka? Studený mír

Pak je zde americký dluh ve výši zhruba bilionu dolarů, který drží Čína, uvádí politolog. Spojené státy proto podle něj potřebují strategii, která bude odrážet složitost americko-čínských vztahů, v jejímž rámci bude Čína souběžně rival, zákazník a protivník.

Část administrativy stávajícího amerického prezidenta Joe Bidena si vede dobře, když se jí daří vytvářet jednotnější frontu spojenců proti Číně v otázkách, jako je například porušování lidských práv, kvituje Zakaria. Vyzdvihuje, že Biden zároveň čelí skutečnosti, že spojenci Washingtonu mají s Čínou těsné ekonomické vazby, jejich cílem je zároveň těsný geopolitický vztah s Washingtonem i silný obchodní vztah s Pekingem a snaha nutit je k volbě mezi těmito póly by mohla přinést více problémů než užitku.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dalším aspektem je to, že Čína navzdory své síle světu neutíká, naopak čelí výrazným výzvám, poukazuje politolog. Vysvětluje, že díky letité politice jednoho dítěte tamní obyvatelstvo rychle stárne, a zemi se nedaří zařadit mezi vysokopříjmové státy, což je překážka, s níž se potýká mnoho rozvíjejících se ekonomik. Stávající čínský prezident Si Ťin-pching navíc rozšiřuje státní sektor a reguluje soukromé společnosti, dodává autor komentáře.

"A čínská nová, asertivní zahraniční politika vyvolává odpor největších sousedů, od Indie přes Austrálii po Japonsko," píše Zakaria. Připomíná, že Filipíny například minulý týden prodloužily obranný pakt se Spojenými státy, který dlouhodobě plánovaly ukončit.

Otázka podle politologa zní, zda dokáže Washington reagovat na komplexnost této výzvy. Čína totiž představuje ekonomického obra, který na rozdíl od Německa či Japonska není v bezpečnostních záležitostech závislý na Spojených státech, jde o novou velmoc, která není demokratická, má jiné hodnoty a představy, ale zároveň neokupuje a neovládá jiné země jako stalinský Sovětský svaz ve 40. letech, shrnuje Zakaria. Doplňuje, že mezitím se mezinárodní obchod vrací na předpandemickou úroveň.

"Není to nová studená válka, ale cosi mnohem složitějšího - studený mír," míní autor komentáře.  

Související

Donald Trump, 45. prezident USA

Obchodník i mistr úniků. Trumpovo obvinění završilo 50 let vyšetřování mnoha úřady

Půl století se Donald Trump prezentoval jako dokonalý obchodník - a dokonalý mistr úniků. Tomuto podnikateli, z nějž se stal politik, se dařilo vyhýbat závažným důsledkům, přestože byl v každém desetiletí svého dospělého života vyšetřován federálními a státními úřady, bankéři a regulátory kasin, zástupy žalobců a konkurentů, napsal list The Washington Post.
Donald Trump, 45. prezident USA

Trump a jeho lidé vidí obvinění jako příležitost. Chystají se na cirkus

Tým kolem Donalda Trumpa měl připravené plány pro případ, že bude americký exprezident čelit obžalobě, a v noci na dnešek tyto plány vstoupily do akce. Poradci republikánského politika se agresivně pustili do snahy využít vývoj k vysbírání peněz a mobilizaci příznivců, popisuje v článku web Politico. Tým někdejší hlavy státu, která znovu kandiduje do Bílého domu, se podle něj chystá na mediální cirkus.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína zahraniční obchod

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Alexandr Lukašenko

Lukašenko varoval před jadernou válkou

Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety. V každoročním poselství národu to podle agentury Reuters řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Předtím vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a zahájení mírových rozhovorů. Kyjev ale Lukašenko, který Rusku poskytl běloruské území k zahájení invaze na Ukrajinu, varoval, že pokud zahájí protiofenzivu, o možnost jednání přijde.

před 26 minutami

Letní pneumatiky

Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli

Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit. Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.

před 41 minutami

Andrej Babiš

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

před 50 minutami

před 53 minutami

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

před 1 hodinou

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie omezila umělou inteligenci ChatGPT, OpenAI hrozí vysokou pokutou

Italské úřady kvůli nedostatkům ve zpracování osobních údajů omezily používání chatovacího robota ChatGPT. Provozovateli zařízení, americké společnosti OpenAI, navíc hrozí pokuta až 20 milionů eur (470 milionů Kč) nebo čtyři procenta z globálního obratu, stojí v nařízení. Úřady také kritizují, že robot nijak neprověřuje věk uživatelů. Proti rozhodnutí se provozovatel může odvolat k soudu.

před 1 hodinou

Energetický regulační úřad

Energošmejdi začali znovu porušovat zákaz podomního prodeje, varuje ERÚ

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

před 1 hodinou

Donald Trump, 45. prezident USA

Obchodník i mistr úniků. Trumpovo obvinění završilo 50 let vyšetřování mnoha úřady

Půl století se Donald Trump prezentoval jako dokonalý obchodník - a dokonalý mistr úniků. Tomuto podnikateli, z nějž se stal politik, se dařilo vyhýbat závažným důsledkům, přestože byl v každém desetiletí svého dospělého života vyšetřován federálními a státními úřady, bankéři a regulátory kasin, zástupy žalobců a konkurentů, napsal list The Washington Post.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel vyjádřil zájem o konzultace o důchodové reformě a daňové politice

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice. Po dnešním setkání na Pražském hradě to uvedla Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Dnes probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

před 1 hodinou

Papež František

Papež František bude podle Vatikánu propuštěn z nemocnice

Papež František opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, v níž se léčí se zánětem průdušek. Uvedl to dnes Vatikán. Papež je hospitalizován od středy, svou druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl už dříve zahraničním agenturám zdroj z papežova okolí. Hlava katolické církve by se tak mohla zúčastnit obřadů ke Květné neděli, kterou začíná svatý týden.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Válka na Ukrajině se dotkla 1,6 miliardy lidí. Porušování lidských práv se stalo rutinou, zní z OSN

Vážné porušování lidských práv na Ukrajině se v uplynulém roce, kdy země čelila ruské invazi, stalo "skandální rutinou". Dnes to řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Podle něj se konflikt vyvolaný Moskvou nějakým způsobem dotknul zhruba pětiny lidstva. Při vystoupení před Radou OSN pro lidská práva mimo jiné zopakoval zjištění inspekční komise, podle které se mučení a nezákonného zabíjení válečných zajatců dopouštěly ruské i ukrajinské síly. Kyjev tato tvrzení už dříve kritizoval.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Stephanie Clifford alias Stormy Daniels s Donaldem Trumpem. Fotografii nasdílela na svém účtě na myspace.com.

Ostré odhalení: Co se stalo mezi Donaldem Trumpem a Stormy Daniels?

V červenci 2006 realitní magnát a známá tvář amerických televizních obrazovek Donald Trump potkal po*noherečku Stormy Daniels, vlastním jménem Stephanie Cliffordovou, na golfovém turnaji pro celebrity u jezera Tahoe. Ve čtvrtek toto setkání vyvrcholilo trestním obvinění vůči Trumpovi, a to vůbec prvním vzneseným vůči bývalému prezidentovi Spojených států. Události, jež politicky výbušné kauze předcházely, dnes shrnula agentura AFP.

před 2 hodinami

Státní vyznamenání.

Pavel v říjnu poprvé udělí vyznamenání. Lidé mu navrhli Grygara nebo Mašíny

Občané letos navrhli Sněmovně propůjčení nebo udělení státních vyznamenání od prezidenta například astrofyzika a popularizátora vědy Jiřího Grygara nebo členy protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Mezi navrženými je i kytarový virtuos Štěpán Rak nebo zesnulý dlouholetý předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. 

před 2 hodinami

Marie Restituta Kafková

Nacisté před 80 lety popravili řeholnici Marii Restitutu Kafkovou

Jméno Marie Restituty Kafkové je veřejnosti spíše neznámé. Tato řádová a zdravotní sestra se za druhé světové války obětavě starala o nemocné a prokázala značnou odvahu v boji proti nacistickému režimu. To ji nakonec stálo život, nacisté ji přišli zatknout rovnou na operační sál a později ji nechali popravit. Blahoslavenou řeholnici aktuálně připomíná akce nazvaná „Týden mučednic“ v Brně. 

před 2 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský bude v úterý jednat s izraelským protějškem

Česko v úterý navštíví izraelský ministr zahraničí Eli Kohen. Se šéfem české diplomacie Janem Lipavským (Piráti) bude jednat o spolupráci, bezpečnosti či energetice. V dnešním avízu to uvedlo ministerstvo zahraničí. Naposled k bilaterálnímu jednání do Prahy dorazil šéf izraelské diplomacie v prosinci 2014.

před 2 hodinami

Česká pošta

Česká pošta loni vykázala více než dvojnásobnou ztrátu. Překročila miliardu

Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy Kč. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. Na semináři v Poslanecké sněmovně to dnes řekl pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Případů prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, laboratoř potvrdila desátý

Případů afrického prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, vyšetření v jihlavské laboratoři potvrdilo nákazu u desátého zvířete. Pozitivně testovaný kus byl nalezen v katastrálním území Horní Řasnice na Liberecku podobně jako předchozí dva kusy nalezené o víkendu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Trump a jeho lidé vidí obvinění jako příležitost. Chystají se na cirkus

Tým kolem Donalda Trumpa měl připravené plány pro případ, že bude americký exprezident čelit obžalobě, a v noci na dnešek tyto plány vstoupily do akce. Poradci republikánského politika se agresivně pustili do snahy využít vývoj k vysbírání peněz a mobilizaci příznivců, popisuje v článku web Politico. Tým někdejší hlavy státu, která znovu kandiduje do Bílého domu, se podle něj chystá na mediální cirkus.

Zdroj: ČTK

Další zprávy