Trumpova taktika se vrací. Destabilizace sociálními sítěmi opět začíná znepokojovat svět

Trumpovy obchodní hrozby vracejí svět na pokraj chaosu a možná hodně vypovídají o jeho druhém funkčním období. Během let 2017–2021 držel Donald Trump svět ve stavu neustálého očekávání – jeho kroky, často oznamované přes sociální sítě, vytvářely nejistotu a nutili protivníky ztrácet rovnováhu. Zdá se, že tyto dny se vracejí, a to téměř osm týdnů před zahájením jeho druhého prezidentského období.

Trumpovy pondělní hrozby týkající se nových obchodních válek s Kanadou, Mexikem a Čínou proměnily podle CNN Spojené státy znovu v destabilizujícího aktéra. Výroky o uvalení cel na zboží z těchto zemí měly za cíl přimět je k tvrdším opatřením proti nelegální migraci a distribuci fentanylu.

Trump pohrozil Kanadě a Mexiku sankcemi, pokud nezastaví proud nelegálních migrantů a drog přes své hranice, a vyzval Čínu, aby okamžitě ukončila dodávky fentanylu. Tento krok vyvolal otázky o jeho skutečných záměrech – zda plánuje masivní zvýšení cel, které by mohlo okamžitě zvýšit ceny pro americké spotřebitele, nebo zda jde jen o vyjednávací taktiku.

Trump věří, že jeho volební vítězství mu dává mandát k zásadním změnám. Jeho voliči, kteří z velké části odmítají současné politické, ekonomické a diplomatické systémy, očekávají, že naruší status quo. To může zahrnovat i odvážné kroky, které by mohly vést k obchodním válkám, destabilizaci globální ekonomiky a eskalaci geopolitických napětí.

Trumpovy hrozby 25% cel na kanadské a mexické zboží, spolu s dalšími 10 % na čínský dovoz, způsobily okamžité napětí. Kanadský premiér Justin Trudeau rychle reagoval telefonickým rozhovorem s Trumpem, zatímco nová mexická prezidentka Claudia Sheinbaum varovala před odvetnými opatřeními. Čína, jako nejvýznamnější rival USA, zůstává zvláštním případem – Trump již dříve zpřísnil politiku vůči Pekingu a jeho hrozby by mohly být začátkem intenzivnějšího období konfrontace.

Trumpova obchodní rétorika znovu ukazuje jeho pohled na svět, ve kterém Spojené státy nemají mnoho přátel, ale spíše protivníků, které mohou přemoci nebo porazit. To však také ukazuje na jeho sklon k destabilizaci i vůči spojencům, jako jsou Kanada a Mexiko, kteří jsou na obchodě s USA závislí.

Trumpova strategie může být částečně úspěšná, pokud jeho hrozby přimějí protivníky ke kompromisům. Ale stejně tak by mohla vést k devastujícím obchodním válkám, které by poškodily nejen ekonomiku USA, ale i globální trhy. Jeho první obchodní války s Čínou skončily dohodou, kterou sám označoval za triumf, ale která během pandemie ztratila na významu.

Trumpovy plány zahrnují nejen obchodní otázky, ale i zásadní změny ve federální vládě, včetně plánované spolupráce s Elonem Muskem. Plánuje masovou deportaci až 10 milionů nelegálních migrantů, což by mohlo narušit zemědělský sektor a způsobit politický chaos. Zahraniční politika přináší další nejistoty, včetně obav z možnosti, že Trump oslabí NATO nebo dokonce odmítne bránit člena aliance napadeného Ruskem.

Trumpovy hrozby a rétorika naznačují, že jeho druhé funkční období by mohlo být mnohem revolučnější než to první. Svět i Spojené státy se brzy dozví, zda Trump opravdu zamýšlí uskutečnit své ambiciózní plány, nebo zda jde pouze o spektakulární taktiku, která má posílit jeho politickou značku.

Související

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.
Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Olaf Scholz

Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne

Německý kancléř Olaf Scholz čelí klíčovému hlasování o důvěře, které se uskuteční v pondělí. Pravděpodobné odmítnutí jeho vlády v parlamentu povede k předčasným volbám, naplánovaným na 23. února. Tento proces, který začal již na počátku listopadu, ztělesňuje německý model pečlivě řízeného rozpadu vlády, jenž má zabránit chaosu podobnému tomu z dob Výmarské republiky, uvedl server Politico.

před 33 minutami

Ilustrační foto

Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst

Klimatické změny a administrativní překážky by mohly zásadně ohrozit přístup Velké Británie k cenově dostupným potravinám. Situace, které čelí britští farmáři, je čím dál složitější, přičemž důvodem jsou nejen nepříznivé výnosy, špatné počasí či důsledky brexitu, ale i širší kontext, který zahrnuje změny ve vládních dotacích a obchodních podmínkách. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 3 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy