Ukrajinský ministr spočítal, jak dlouho potrvá obnovit zemi zničenou válkou

Pokud by válka skončila nyní, rekonstrukce Ukrajiny by mohla trvat až deset let, prohlásil ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov.

"Myslím, že nejpalčivější škody by bylo možné odstranit do dvou či tří let, naprostá náprava škod by však trvala pět až deset let," řekl DPA. Podmínkou je však dostupnost finančních prostředků.

V sobotu uplynou dva roky od začátku ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Napáchané škody od té doby překonaly částku přibližně 500 miliard eur, uvádí Kubrakov s odvoláním na údaje Světové banky, Evropské unie a Organizace spojených národů.

Ukrajinský vicepremiér uvádí, že vojenská pomoc a prostředky určené na rekonstrukci poskytované Německem již nyní pomáhá s návratem stovek tisíc válečných uprchlíků do vlasti.

Většina Ukrajinců, kteří byli nuceni opustit svou zemi v důsledku ruské invaze nebo byli vnitřně vysídleni, přitom vyjádřila přání vrátit se do svých domovů. 

Ukázal to průzkum provedený Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jehož výsledky byly zveřejněny v úterý. 

Zjištění průzkumu ukázala, že 65 procent ukrajinských uprchlíků a 72 procent vnitřně vysídlených osob vyjádřilo touhu vrátit se domů, uvedl regionální ředitel UNHCR pro Evropu, Philippe Leclerc.

Průzkum probíhal v lednu a únoru na vzorku 9900 lidí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odhaduje, že od začátku ruské invaze v únoru 2022 opustilo Ukrajinu a přešlo hranice do zahraničí přibližně 6,5 milionu lidí.

Dalších přibližně 3,7 milionu osob bylo vnitřně vysídleno v důsledku probíhajícího konfliktu.

Ti Ukrajinci, kteří nevyjádřili zájem o návrat do své země, jako důvody kromě bezpečnostní situace uváděli nedostatek pracovních příležitostí a zničené obydlí. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy