USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zástupce Bílého domu John Kirby zdůraznil, že Spojené státy nepozorují snahu Číny přijmout ukrajinský mírový plán a aktivně usilovat o spravedlivé ukončení rusko-ukrajinského konfliktu. Píše Hlas Ameriky.

Kirby byl dotázán, zda se Čína zúčastní globálního mírového summitu ve Švýcarsku a jak to vnímají USA.

John Kirby uvedl, že by Spojené státy uvítaly účast Číny, ale nejsou přesvědčeny, že Čína je ochotná aktivně pracovat na dosažení spravedlivého míru. Podle jeho slov: „Vítáme účast Číny nebo jakékoli jiné země, která by se chtěla připojit, aby pomohla ukončit tuto válku, která bere v úvahu a respektuje 10bodový plán prezidenta Zelenského na spravedlivý mír. A pokud je Čína zemí, která chce pomoci pracovat pro spravedlivý mír a je připravena plně respektovat cíle a cíle prezidenta Zelenského a jeho výsady, pak to, můj bože, podpoříme,“ řekl Kirby.

„Ale zatím nevidíme žádné konkrétní kroky Číny směrem k tomuto cíli," dodal.

Ve svém prohlášení zástupce administrativy amerického prezidenta zdůraznil, že Spojené státy nadále poskytují Ukrajině vojenskou pomoc. Uvedl: "Získali jsme další finanční prostředky na odražení ruské agrese, na obnovu území, která Rusko Ukrajině vzalo, a na podporu našich snah o dosažení míru, který je v souladu s cíli naší administrativy a přáními ukrajinského lidu."

Čínský vůdce Si Ťin-pching oznámil 16. dubna 2024, že Čína podpoří pořádání mezinárodní mírové konference ohledně Ukrajiny, avšak pod podmínkou účasti Ruska. Globální mírový summit je naplánován na 15. a 16. června, a podle agentury Bloomberg by mělo být na tento summit, zaměřený na řešení ukrajinské války, pozváno 80 až 100 zemí. Zelenskyj pak 24. dubna uvedl, že Rusko má záměr narušit mírový summit a disponuje plánem k jeho provedení.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině John Kirby Čína

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy