USA: Putin svým posledním krokem dokázal, že je zoufalý

Spojené státy prohlásily, že změna ve vedení ruského ministerstva obrany nařízená šéfem Kremlu Vladimirem Putinem svědčí o jeho zoufalství v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Uvedla to agentura AFP.

Putin v neděli krátce po nové ofenzivě ruské armády a reinauguraci do prezidentského úřadu odvolal dlouholetého ministra obrany Sergeje Šojgua a nahradil ho ekonomem a dosavadním vicepremiérem Andrejem Bělousovem.

Důvodem této změny je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova to, že resort obrany by měl být absolutně otevřen inovacím, zavádění pokrokových nápadů a vytváření podmínek pro ekonomickou konkurenceschopnost.

"Podle našeho názoru je to další důkaz Putinovy ​​zoufalé snahy pokračovat v agresivní válce proti Ukrajině, a to navzdory tomu, že tato válka výrazně vyčerpává ruskou ekonomiku a způsobuje velké ztráty ruských vojáků, přičemž některé odhady hovoří až o 315.000 obětech," uvedl zástupce mluvčího ministerstva zahraničních věcí USA Vedant Patel.

Vladimir Putin by podle něj mohl tuto nevyprovokovanou válku proti Ukrajině ukončit kdykoli tím, že stáhne ruské síly z ukrajinského území.

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) ale navrhnutí Andreje Bělousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

Podle ISW má Kreml v úmyslu pověřit Bělousova integrací obranného průmyslu a přidružených odvětví s širší domácí ekonomikou. Tento krok má řešit problémy spojené s korupcí, zpronevěrou peněz a neefektivitou v ruské armádě a ministerstvu obrany. Bělousov má za sebou zkušenosti z různých ekonomických pozic a projekty zaměřené na inovace a vývoj dronů, což dělá z něj vhodnou volbu pro vedení resortu obrany.

Očekává se, že jeho důraz na technologické inovace a zvýšení produkce zbrojního průmyslu, zejména co se týče výroby dronů, bude pro ruské válečné úsilí přínosný. ISW zdůrazňuje, že tímto krokem Putin pravděpodobně propojí federální ekonomickou politiku s agendou ministerstva obrany, aby plně mobilizoval ruský obranný průmysl a integroval ho s domácí hospodářskou politikou, což naznačuje přípravy Kremlu na možnost rozsáhlejšího konfliktu na Ukrajině.

Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Bělousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

Patrušev byl tajemníkem bezpečnostní rady od května 2008. Dříve od roku 1999 vedl Federální bezpečnostní službu (FSB). Šojgu vedl resort obrany od 6. listopadu 2012 do 12. května 2024.

Jak podle agentury RIA Novosti uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, důvodem Bělousovovy kandidatury na post ministra obrany je to, že tento resort by měl být naprosto otevřený inovaci vytváření podmínek pro ekonomickou konkurenceschopnost.

Peskov také objasnil, že Šojgu jako tajemník rady bezpečnosti bude současně zástupcem hlavy státu v komisi pro vojensko-průmyslový komplex. Kromě toho bude dohlížet na činnost Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. Co se týče Patruševa, Kreml jeho novou pozici oznámí později.

Peskov dodal, že na svém postu zůstává náčelník generálního štábu ozbrojených sil Valerij Gerasimov.

Ruský prezident po konzultacích s Radou federace jmenuje ministry obrany, vnitra, spravedlnosti, pro mimořádné situace a zahraničních věcí, jakož i šéfa Federální bezpečnostní služby (FSB).

Do funkce ministra zahraničních věcí Putin opět nominoval Sergeje Lavrova. Vladimir Kolokoľcev zůstává ministrem vnitra, ministerstvo pro mimořádné situace by měl nadále vést Alexandr Kurenkov a ministrem spravedlnosti zůstává Konstantin Čujčenko.

Šéfem ruské zahraniční rozvědky (SVR) zůstane Sergej Naryškin, FSB nadále povede Alexandr Bortnikov, velitelem Národní gardy (Rosgvadija) zůstává generál Viktor Zolotov a v čele Federální služby ochrany (FSO) bude opět Dmitrij Kočnev.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy